Thunerbird nie wysyła poczty

Czy ktoś może mi wyjaśnić, jak skonfigurować TB? A dokładnie pocztę wychodzącą, przy próbie wysłania maila, program woła o certyfikat. Kompletnie nie radze sobie z tym.

Problemy z TB mam od zawsze, nigdy nie działał jak trzeba, ale teraz muszę go uruchomić i nie mam już cierpliwości.

Inne programy, działają bez problemu, na domyślnych ustawieniach, TB wymyśla jakieś idiotyzmy związane z bezpieczeństwem, certyfikatami, błędną konfiguracja SMTP. Za każdym razem inny problem.

Tak to już bywa, jeden program wymaga tego i tamtego, drugi sam potrafi się dostosować.

Co do problemu, miło by było jakbyś napisał z jakiej poczty korzystasz - ma to duże znaczenie. Za mało szczegółów podałeś.

Możesz też we własnym zakresie poszukać sposobu na konfigurację Thunderbirda z wybraną przez Ciebie pocztą.

Mam wykupiony serwer i domenę.

konfiguracja powinna wyglądać tak:

mail.xxxxx.eu teoretycznie port 25, niestety TB ustawia sobie jakiś dziwny port 551, czy coś podobnego, opera skonfigurowała się sama, wystarczyło wpisać adres i hasło.

Po pierwsze zmień port na właściwy (jeśli jesteś klientem usługi Neostrada nie upieraj się przy porcie 25 bo i tak nie będzie działało. Od zeszłego roku, ze względów bezpieczeństwa jest “wycięty”).

Po drugie - jeśli TBwoła o certyfikat, to masz dwa wyjścia:

  • dodać domenę do wyjątków bezpieczeństwa - jeśli jesteś pewien, że warto i że wiesz co i dlaczego robisz

  • molestuj właściciela/administratora domeny, żeby wystawił poprawny certyfikat. ThB marudzi, bo pewnie jest przeterminowany, wystawiony przez niezaufanego wydawcę, lub też na niezgodną z nazwą domeny określoną tym mail.xxx.eu Płacisz, to niech się kurka starają! :slight_smile:

Tak jak napisał kolega powyżej, jeśli jesteś klientem neostrady to zmień port serwera SMTP z 25 na 587

Nie jestem klientem neostrady.

" dodać domenę do wyjątków bezpieczeństwa - jeśli jesteś pewien, że warto i że wiesz co i dlaczego robisz

- molestuj właściciela/administratora domeny, żeby wystawił poprawny certyfikat."

No bez jaj! Zwykły program pocztowy wymaga cudów na kiju? Nie mam zamiaru. Nie rozumiem jednego, dlaczego tyle zachodu z tym TB? Wszystkie programy jakie sprawdzałem, działały praktycznie z automatu, nic nie musiałem konfigurować, jedynie TB chce być mądrzejszy od krowy sołtysa.

Jaki jest cel tych wszystkich utrudniań?

Częściowo tylko mogę z tobą się zgodzić. TB rzeczywiście ma więcej mozliwości jak np. certyfikaty, szyfrowanie itd itp . co powoduje że przeciętny użytkownik się w tym gubi. Trudno to jednak uzanać za zarzut bo są użytkownicy którzy wykorzystują takie możliwości. Są programy które mają jeszcze większe możliwości, ale każdy powinien wybierać co mu pasuje. Jeżeli jest coś nam nie potrzebne lub czego nie rozumiemy, to po prostu pomijamy.

Aby można było wysyłać pocztę bez wszystkich tych dodatków należy wejść:

Narzędzia–>Konfiguracja kont

Wybrać konto z którego chcesz wysyłać maile, a następnie na samym dole wybrać:

Serwer poczty wychodzącej i kliknąć ‘dodaj’ lub 'edytuj jeżeli konto istnieje.:

Wpisać nazwę serwera np.smtp.poczta.onet.pl port: np. 587

Zaznaczyć opcję:‘używaj identyfikatora użytkownika oraz hasła’

i jako użytkownika wpisać swój adres mailowy.

Przy wysyłaniu maila zostaniesz poproszony o hasło więc je podasz i wszystko.