TightVNC, no-ip - problem z obsługą - jak korzystać na kilku komputerach?

Korzystam z tightvnc do pracy na kompie w pracy. Na jednym kompie wszystko działa, chciałbym ustawić też tak, żebym mógł pracować zdalnie na dwóch komputerach, komputery są w tej samej sieci i nie bardzo wiem jak, bo cały czas łączę się tylko z jednym komputerem.

IP jest zmienne, więc korzystam z no-ip (na kompie mam program DUC), no i tightvnc server. W routerze na lokalnym ip zrobiłem otwarte porty 5800-5900, włączyłem dynamiczny dns wpisując adres z no-ip.

W domu wchodzę sobie w tightvnc java viewer, wpisuję adres no-ip i wchodzę na kompa. Wszystko działa.

Chciałem to samo zrobić na drugim komputerze w pracy. Też zainstalowałem tightvnc server, zrobiłem nowe no-ip, bo chciałem żeby to drugie było na drugim kompie, w routerze zrobiłem otwarte porty na lokalnym ip ale już z tego drugiego kompa, dodałem dynamiczne dns z drugim adresem z no-ip, zainstalowałem DUC . I nie działa.

Gdy próbuję wejść na ten drugi adres, który jest związany z kolejnym kompem, to i tak wchodzę na kompa pierwszego.

Jak ustawić tightvnc tak, żeby można było się łączyć z dowolnym komputerem z jednej sieci?

To tak nie działa :slight_smile:

Adres IP publiczny (zewnętrzny) masz jeden, więc stosowanie dwóch adresów no-ip mija się z celem.

Samo otwarcie portów nie wystarczy. Trzeba je odpowiednio przekierować (tzn. zmapować porty z WAN do LAN).

 

  1. Używanie TightVNC poza siecią lokalną to ryzyko, ponieważ szyfrowane jest tylko hasło i to bardzo słabym kluczem (DES 56 bitowy).
  1. Lepiej postawić sobie VPN i dopiero połączyć się z TightVNC.
  1. Dzięki, to muszę chyba troche poczytać co i jak :slight_smile:

  2. Mógłbyś mi jakiegoś linka podać do jakiejś lektury na ten temat? Bo nie wiem od czego zacząć.

O coś takiego może chodzi?:  http://vpnonline.pl/tutorial/pdf/Windows10_PPTP.pdf

Tak :slight_smile:

Na dodatek masz na Youtube masę filmików jak taki serwer VPN postawić.

A jeśli jeden komputer już jest serwerem to jak się zrobi jeszcze na nim vpn to to nie będzie przeszkadzać?