Timingi pamięci - pomoc w doborze

Witam

Mam problem dotyczący poprawnego ustawienia timingów pamięci ram. Nie chodzi mi o to, żeby ktoś podał mi dokładne wartości poszczególnych opóźnień, bez przesady i tak się nawet nie da. Chodzi mi tutaj o podanie zależności między poszczególnymi timingami oraz ich orientacyjne wartości od najciaśniejszych do najluźniejszych. Wiem, że może to być niezbyt łatwe zadanie więc link do jakiegoś dobrego tutka na ten temat mógłby się bardzo przydać (może być po angielsku). Procesor działa stabilnie na 3Ghz (300x10) i napięciu 1,36v, mch i fsb voltage +0,1v (testowałem occt), ram natomiast (2,2v) w occt błędów nie robi ani w memteście lecz w zależności od ustawionych opóźnień różnie wpływa na działanie całego komputera. Najdziwniej jest kiedy wydaje się, że teraz powinno być dobrze, załączam jakąś grę, chwile chodzi dobrze i nagle łapie zamuła (fps spada do 10-20…) i muszę zresetować go, żeby nadal przez jakiś czas chodził dobrze. Znowu na innym ustawieniu timingów fps nie spadał do takich wartości lecz co 2-3 minuty resetował się sterownik karty graficznej. Ciężko jest znaleźć coś konkretnego na ten temat, więc zwracam się do was o pomoc. Daje screena z obecnym ustawieniem timingów:

http://img180.imageshack.us/img180/9312/beznazwy2i.jpg

CO to wogóle jest ?:slight_smile:

po pierwsze timingi ustawia się z poziomu BIOS - a nie “okien” [-X

W biosie nie mam dostępu do wszystkich z nich i nawet jak ustawie te co mogę w miarę dobrze to na resztę ustawia mi znowu jakieś zarąbiście wygórowane liczby. Memset jest bardziej poręcznym narzędziem niż bios i nie trzeba ciągle resetować komputera. Wystarczy apply nacisnąć i można testować

niestety ja w dalszym ciągu jestem za ustawianiem w bios’ie, dostęp do zaawansowanych funkcji (dla nie zielonych użytkowników i takich co potrafią zajrzeć do instrukcji obsługi) na płytach Gigabyte’a uzyskasz po wciśnięciu Ctrl + F1 w głownym oknie bios’a.

zasada generalnie jest taka by ustawiać synchronicznie z FSB procka, mając timingi jak najniższe (szczególnie CL) i ewentualnie podnosząc napięcie dla stabilności (a to testujesz memtestem, ale z pod dosa)