TL-MR3420 V2 - czasami zwalnia LAN, tylko na kablu, WiFi jest ok

Router to TP-Link TL-MR3420 V2 działający od lat, na tym samym sofcie producenta. Do niego podpięty jest modem LTE, który średnio osiąga od 12 do 25 Mb/s (w zależności od obciążenia). Na routerze po WiFi działają telefony, a czasem laptop .

Objaw jest taki, że czasami 2x na dzień, czasami raz na 3 dni sam LAN zwalnia. Widać to choćby po wolniejszym działaniu internetu (download od 2 do 4 Mb/s, upload praktycznie bez zmian, przy czym strona WWW potrafi przerwać czasem wczytywanie w połowie), czy zlagowanym panelu sterowania routera. Na pingach nie widać różnicy, może 1 pakiet jest utracony na 100.
Na WiFi w tym samym czasie jest ok.

Problem rozwiązuje wypięcie kabla sieciowego i wpięcie go znów. Ale to mnie nie zadowala.
Zmiana kabla ethernetowego czy portu w routerze nic nie zmienia.

System to openSUSE Thumbleweed, karta sieciowa to zintegrowana w płytę ASUS-a RTL8111/8168/8411

Jaki ten modem LTE? Bo jak Huiawei E3372s-153, to na stronie producenta rutera jest aktualizacja poprawiająca wydajność z tym modemem:
http://www.tp-link.com.pl/download/TL-MR3420_V2.html#Firmware

Mam ostatnią stabilną, czyli TL-MR3420_V2_150319, ale zainstaluję bętę i zobaczę czy coś to zmieni.

W taki wypadku modem musiałby mieć coś wspólnego z LAN-em, bo sam modem działa ok, skoro na WiFi nie ma problemu.

Nic to nie zmieniło. Po ok 4-5 godzinach znowu na kablu pobieranie wynosiło 4, wysyłanie 5, a na WiFi na telefonie pobieranie 16, wysyłanie 5,5. Objawy były podobne - długie oczekiwanie na niektóre zasoby w internecie.

Wystarczyło wypiąć i wpiąć kabel od LAN i wróciło do normy. Zobaczę jeszcze może programowe rozłączenie przy kolejnej awarii - czyli w systemie rozłączę i połączę się do LAN. Takie oczywiste, ale nie pomyślałem wcześniej o tym.

Po napisaniu posta wyłączyłem komputer, a router zostawiłem. Na rano w pracy objawy te same. “Programowe” rozłączenie nic nie zmienia, trzeba fizycznie odpiąć kabel i wpiąć ponownie.

Ostatni mój test - podłączę kabel pod lapka, a do kompa kartę WiFi. Zobaczymy czy na lapku będzie ten sam objaw.

Ja już mam dość. Kupię inny router, ten zostawię jako awaryjny czy tam ewentualnie wzmacniacz WiFi. Ale mimo wszystko rady na rozwiązanie problemu będą pomocne. Ewidentnie uwziął się tylko na 1 rodzaj połączenia z 1 PC.

Reasumując wielogodzinne testy:

Router --(wifi)–> PC
Jest ok, poza co 2-minutowaymi lagam. Tto kolejna przypadłość tego routera od nowości i tylko na TL WN722 i podobnych.

Router --(eth)–> PC
Internet zwalnia. o około połowę, gubi gdzieś pakiety, choć pingi w 99% dochodzą

Router --(wifi)–> Laptop --(eth)–> PC
Działa poprawnie.

Router --(eth)–> Laptop
Działa poprawnie.