TL-MR3420 V2 - czasami zwalnia LAN, tylko na kablu, WiFi jest ok

linux

(ra-v) #1

Router to TP-Link TL-MR3420 V2 działający od lat, na tym samym sofcie producenta. Do niego podpięty jest modem LTE, który średnio osiąga od 12 do 25 Mb/s (w zależności od obciążenia). Na routerze po WiFi działają telefony, a czasem laptop .

Objaw jest taki, że czasami 2x na dzień, czasami raz na 3 dni sam LAN zwalnia. Widać to choćby po wolniejszym działaniu internetu (download od 2 do 4 Mb/s, upload praktycznie bez zmian, przy czym strona WWW potrafi przerwać czasem wczytywanie w połowie), czy zlagowanym panelu sterowania routera. Na pingach nie widać różnicy, może 1 pakiet jest utracony na 100.
Na WiFi w tym samym czasie jest ok.

Problem rozwiązuje wypięcie kabla sieciowego i wpięcie go znów. Ale to mnie nie zadowala.
Zmiana kabla ethernetowego czy portu w routerze nic nie zmienia.

System to openSUSE Thumbleweed, karta sieciowa to zintegrowana w płytę ASUS-a RTL8111/8168/8411

(StG 44) #2

Jaki ten modem LTE? Bo jak Huiawei E3372s-153, to na stronie producenta rutera jest aktualizacja poprawiająca wydajność z tym modemem:
http://www.tp-link.com.pl/download/TL-MR3420_V2.html#Firmware

(ra-v) #3

Mam ostatnią stabilną, czyli TL-MR3420_V2_150319, ale zainstaluję bętę i zobaczę czy coś to zmieni.

W taki wypadku modem musiałby mieć coś wspólnego z LAN-em, bo sam modem działa ok, skoro na WiFi nie ma problemu.

(ra-v) #4

Nic to nie zmieniło. Po ok 4-5 godzinach znowu na kablu pobieranie wynosiło 4, wysyłanie 5, a na WiFi na telefonie pobieranie 16, wysyłanie 5,5. Objawy były podobne - długie oczekiwanie na niektóre zasoby w internecie.

Wystarczyło wypiąć i wpiąć kabel od LAN i wróciło do normy. Zobaczę jeszcze może programowe rozłączenie przy kolejnej awarii - czyli w systemie rozłączę i połączę się do LAN. Takie oczywiste, ale nie pomyślałem wcześniej o tym.

(ra-v) #5

Po napisaniu posta wyłączyłem komputer, a router zostawiłem. Na rano w pracy objawy te same. “Programowe” rozłączenie nic nie zmienia, trzeba fizycznie odpiąć kabel i wpiąć ponownie.

Ostatni mój test - podłączę kabel pod lapka, a do kompa kartę WiFi. Zobaczymy czy na lapku będzie ten sam objaw.

(ra-v) #6

Ja już mam dość. Kupię inny router, ten zostawię jako awaryjny czy tam ewentualnie wzmacniacz WiFi. Ale mimo wszystko rady na rozwiązanie problemu będą pomocne. Ewidentnie uwziął się tylko na 1 rodzaj połączenia z 1 PC.

Reasumując wielogodzinne testy:

Router --(wifi)–> PC
Jest ok, poza co 2-minutowaymi lagam. Tto kolejna przypadłość tego routera od nowości i tylko na TL WN722 i podobnych.

Router --(eth)–> PC
Internet zwalnia. o około połowę, gubi gdzieś pakiety, choć pingi w 99% dochodzą

Router --(wifi)–> Laptop --(eth)–> PC
Działa poprawnie.

Router --(eth)–> Laptop
Działa poprawnie.