TL-WR843ND Tp-Link - konfiguracja, co robię nie tak

Cześć,

Zamieszczam temat tutaj, a nie w temacie “wybór routera” bo sam router już wybrałem, chociaż obecnie sam nie wiem czy była to dobra decyzja, ale o tym za chwilę.  Ostatnio zacząłem wynajmować kawalerkę, mam w opłaty wliczoną telewizje kablową i internet - też kablówkę od osiedlowego dostawcy. Net jest chwalony generalnie, a w umowie mam informacje, że łącze jest do 300 MB/s. Dostałem instrukcje, że mam kupić router i zadzwonić do dostawcy internetu, aby tego neta włączyli. Kupiłem router TL-WR843ND, który obsługuje te 300 mb/s (chociaż zdaje sobie sprawę, że tych 300 mb ciągle nie będzie). No i ok, zadzwoniłem do dostawcy, podobno miałem mu podać adres mac z routera, ale nawet tego nie chciał, włączył bez tego, powiedział że przy konfigurowaniu routera powinienem w jednej z opcji zaznaczyć Dynamic (wybaczcie  brak profesjonalnego słownictwa, niestety jestem zielony w tym temacie, a obecnie piszę z domu…).

Zabrałem się do podłączania i konfiguracji. Gniazdko ze ściany podpiąłem do routera, a kompa ethernetem do routera. Wszystko ok, sieć wykrywa, nawet połączyć się mogę, ale samego internetu nie ma, nie mam pojęcia co robie źle. Postępowałem z konfiguracją zgodnie z instrukcją, ale szperając po internecie znalazłem gdzieś wątek, że do routera potrzebny jest modem? Nigdy o czymś takim nie słyszałem, a samych informacji co do kongiruacji tego routera z modemem na necie praktycznie nie ma. Dlatego piszę tutaj i mam prośbę, aby jasno wytłumaczyć mi co powinienem zrobić, czy dokupić jakiś modem czy co, żeby to działało.

Pewnie dla was wyda się to śmieszne, ale ja naprawdę nie mam pojęcia co jest nie tak. Jeszcze raz proszę o pomoc i odpowiedzi.

Pozdrawiam

 

 

PS Dodam, że po konfiguracji czy to przez płytke instalacyjną czy przez adres w przeglądarce, mimo komunikatu, że internet został podłączony gratulujemy na czerwono wyskakuje napis, że WAN jest niedpołączony.

Cześć, żadne pytanie nie jest banalne - tylko musisz podać trochę informacji… Co to za dostawca? Gdzie ten kabel WAN się kończy? Informowałeś dostawcę o podłączeniu routera? Może muszą dodać sobie do bazy danych jego adres MAC (unikalny adres “fizyczny” od strony gniazdka WAN?). Gdniazdko WAN się “świeci”? Co do samego routera - nie wiem, gdzie wyczytałeś o tych 300Mbit, bo router ma interfejs WAN 100Mbit.

Ok, więc tak. Dostawca to wtvk

Tak, gdy dzwoniłem z prośbą o aktywacje, gość pytał czy router jest podłączony do gniazdka, na chwile prosił o wyjęcie z gniazdka i ponowne podłączenie. Poinformował, że po skonfigurowaniu routera net będzie śmigał, jak spytałem o ten adres mac czy musze podawać powiedział, że nie, że nie ma takiej potrzeby.

Sugerowałem się tymi “300” jak na załączonym zdjęciu.

-tp-link-tl-wr843nd-80211n300mps.jpg

Hej, zdjęcia się nie wyświetlają u mnie (zawsze możesz wrzucić na postimage.org.

Umiesz zalogować się na router? Wejść w ustawienia i pokazać co się pokazuje teraz w konfiguracji? Jak nie, to:

  • uruchom wiersz poleceń na komputerze (Start --> wpisz CMD i enter, pojawi się czarny ekran),

zdjęcie

Aktualnie nie ma mnie w mieszkaniu, a pisze to z domu, chciałem się głównie dowiedzieć co z tym całym modemem, trzeba go dokupić czy nie, żebym ewentualnie go dokupił przed powrotem.  Gdyby było jak mówisz to chyba na telefonie wifi powinno działać? A jest tak samo jak na komputerze, łączy się z netem, ale jako takiego połączenia nie ma.

Jeśli nic więcej nie da się określić to trudno, pozwolę sobie wrócić do tematu np jutro i pokaże to o co prosiłeś.

I tak, umiem się zalogować, konfigurowałem go niby przez przeglądarke, nawet próbowałem niektórych sposobów z neta, np zmiana adresu z 192.168.1.1 na 192.168.2.1 (bo podobno czasem adresy się pokrywają i net może nie łączyć - nic to nie dało) - wiem, ze pisze chaotycznie, ale na odległość trudno mi dokładnie powiedzieć, musiałbym widzieć na oczy

Musisz być a akademiku żeby tego neta skonfigurować

 

?

Czyli mamy jeszcze mniej informacji, niż Ty. Sprawdź status (co się świeci). Pokaż co masz ustawione (ipconfig /all). Pokaż, co pokazuje z komputera

ping 8.8.8.8

Pokaż co pokazuje status z routera (główna zakładka) etc.

Moja podpowiedź: podłącz się komputerem, kablem UTP bezpośrednio do gniazda w ścianie. Sprawdź czy ikonka sieci przy zegarku jest z czerwonym krzyżykiem czy nie. Jeżeli twój ISP na prawdę nie uwierzytelnia po MAC adresie, to po podłaczeniu kablem komputera do gniazdka powinieneś dostać adres z DHCP od ISP i mieć normalnie dostęp do Interentu. Odpuść w ogóle konfigurację routera do puki nie uzyskasz dostępu do Internetu bezpośrednio na komputerze wpiętym do gniazda.

 

Pozdrawiam

Marcin