Tła linków :hover - łatw sposób?

Witajcie. jak uzyskać łatwe dodanie tła linków po najechaniu na nie (atrybut :hover), tak by tekst był na środku w pionie i poziomie? Zawsze muszę się nad tym napracować korzystając z paddingu, ujemnego marginu itd. Być może jest na to jakiś łatwy sposób, którego nie znam, a z chęcią chciałbym poznać.

Po drugie da się uzyskać coś takiego, że po najechaniu po lewej stronie tła są zaokrąglone rogi(oddzielny obrazek), po prawej tak samo a środek jest powtarzany za pomocą repeat? Wątpię, ale może się da. Dzięki z góry za wszelką pomoc. Jakby ktoś mógł mi także jakoś po krótce opisać atrybuty display:block itd to byłbym tez wdzięczny, bo czytałem o tym, ale w jakimś “oficjalnym” języku.

  1. Można na różne sposoby, zależy, czego ci dokładnie potrzeba. Na przykład display: block lub inline-block; można też pokombinować z vertical-align, line-height, text-align (zależy, jakie wyświetlanie wybierzesz), żeby ładnie wyśrodkować.

  2. Bez dodatkowego markupu można, jak się postarasz, to może nawet w IE się uda. Jeśli chcesz zaokrąglane rogi, to może border-radius cię zadowoli (ale to nie dla IE). Jeśli nie, i nie chcesz dokładać markupu do tego, co jest, bo musisz zainteresować się generowaną zawartością (generated content – ::before, ::after i tak dalej).

Powodzenia :wink:

height-line: xxx; tekst-align:center;

Dzięki wielkie;)