Tło strony i suwaki

Gdy wklejam tło strony, obrazek jest obcinany. Jak zrobić tak, aby pojawiały się suwaki do przesuwania strony i pokazania reszty obrazka w tle?

Użyłem standardowej komendy "

Tło strony jest dostosowane do aktualnej rozdzielczości, na której jest wyświetlana. Nie dodasz suwaków.

No ale właśnie chodzi mi o to, że nie jest dostosowane, tylko ucięte. Da się zrobić tak, żeby nie ucinało tego tła?

Masz obraz o wymiarze x na x pikseli - powiedzmy 100x100 - a wyświetlane jest to na 1920x1200 - wtedy obszar zostanie wypełniony blokami 100x100 pikseli

np. http://plocharski.iis.pwsz.elblag.pl/html/kurs5lp.htm

Jeżeli masz obraz o wymiarze 2000x2000 pikseli, a wyświetlane jest to na 1920x1200, to wtedy obraz zostanie ucięty do 1920x1200.

Jeżeli chcesz mieć tło na całej stronie, to musisz użyć powtarzalnych kafli.

Proponuję kurs tworzenia stron w HTML

Jeśli koniecznie musi to być tło, to najłatwiej chyba wstawić tabelę o określonym rozmiarze.

starko , co ci tabelka? Mówimy o tle strony. Jak chcesz to zrobić przy pomocy tabel?

Możesz ustawić wysokość/szerokość body (oczywiście ma to sens gdy mówimy o dużej, jednej grafice, która się nie mieści a nie kilku powtarzających się). Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie ma wady.

Do cssa dodaj

body {background:url('adres_grafiki_tla');width: szerokosc_grafiki px;height: wysokosc_grafiki px;}

Dobra,dałem se radę.

Tylko jak zrobić tak, aby były wyświetlane polskie znaki? Bo mi sie wyświetla wszystko oprócz ś i ź.

Do nagłówka dodajesz linię:

<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8"> [/code]

W edytorze, w którym piszesz stronę, konwertujesz ją na UTF-8 (czasem występuje pod nazwą Unicode).

Piszę ja w notatniku… Jak to przekonwertować?

Najlepiej zainstaluj porządny edytor, np. kED. Bo notatnik systemowy niezbyt nadaje się do pisania stron WWW. Nie ma nawet kolorowania składni.

A jeśli koniecznie chcesz w notatniku - przy zapisywaniu zmieniasz kodowanie z ANSI na UTF-8.

Dzięki, udało się. :slight_smile: