Tnie streaming video - co jest problemem?

Czasami nagrywam sobie szkolenia online programem hypercam na laptopie wyposażonym w Celerona M 1,73 Ghz i 1,5 GB RAM (hp nx7400). Problem w tym, że gdy szkolenie jest nadawane w HD a może nawet full HD - tnie obraz tj. dzwięk słychać OK na bieżąco ale obraz jest bardzo zwolniony, są przeskoki.

 

Nie wiem czy to wina sprzętu tj. za wolnego procesora, za małej ilości lub za wolnej pamięci RAM, a może dlatego, że karta LAN obsługuje tylko standard b/g (bez n), czy dysk jest za wolny 5400 obrotów.

 

Ogólnie gdy przeglądam filmy na youtube w HD/full hd nie ma problemu. Gdy inne szkolenia są prowadzone na zasadzie prezentacja slajdów + dźwięk, jest OK, dopiero gdy nadawany jest cały czas obraz na żywo.

 

Korzystając z tego samego internetu kiedyś na nowszym laptopie nie było takich problemów, tak samo korzystając z tego samogo internetu na komputerze stacjonarnym - nie ma problemów (dużo mocniejszy sprzęt).

 

Co zmodernizować jeśli chodzi o laptop wykorzystywany do awaryjnego przeglądania www + nagrywanie szkoleń? Co może być problemem?

komputer za słaby pewnie karta graficzna, może przeczyszczenie z kurzu coś pomorze i przeinstalowanie windowsa, antywirus wymaganay

Przeczyszczenie na pewno nie pomoże ani przeinstalowanie widowsa, gdyż już to robiłem, antywirus mam lekki, była panda teraz jest bitdefender free + comodo firewall free.

 

Mogę dołożyć RAMu do 3 GB (karta graficzna zintegorwana - wykorzystuje pamięć RAM) + ewentualnie wsadzić dysk SSD. Nie wiem czy na tej płycie jest możliwa wymiana procesora czy trzebaby wymienić płytę z procesorem.

 

O tym sprzęcie rozmawiamy, tylko ze słabszym procesorem: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-HP-Compaq-nx7400.2746.0.html

 

Możliwe, że taniej wyjdzie zakup innej używki, gdyż dysk ok 250 zł (128GB bo 64GB mała różnica w cenie) + 70-80 zł dokupienie 2 GB RAMza za kość 512MB.

Ciut zagmatwanie to opisałeś, więc nie wiem, czy Cię dobrze zrozumiałem.

Parametry laptopa chyba troszkę za słabe na oglądanie HD - tak jak zdekodowanie ścieżki audio w filmie względnie nie zabiera wiele zasobów, to już wideo tak.

Ale tymczasowo dopóki nie podrasujesz laptopa:

  • jakiego sytemu, jakiej przeglądarki i jakiej wersji Flash playera używasz?

  • z jakich stron i dlaczego używasz do nagrywania szkoleń programu Hypercam? Służy on do nagrywania sekwencji video z całości lub wybranej części pulpitu Windows. Czy strony z których nagrywasz streamy nie pozwalają na ich ściąganie jakimś dodatkiem do przeglądarki  np. Video Download Helper, czy innym programem? Masz wtedy często do wyboru o wiele lepszą jakość i format pliku wideo. To że oglądane online szkolenie jest w HD na stronie nie znaczy, że automatycznie Hypercam nagrywa je jako takie. Właściwie tracisz na jakości. Hypercam przy samym nagrywaniu potrzebuje dość dużo mocy procesora do przetworzenia obrazu w film zwłaszcza jeśli wybierzesz zasobożerny kompresor/kodek i dobrą jakość (duży bitrate/wielkość pliku), więc już to może wprowadzić zakłócenia. Programem MediaInfo możesz sprawdzić jakie parametry ma nagrany Hypercamem plik .avi.

 

  • czy musisz oglądać te szkolenia online w HD? Są dodatki, które automatycznie wybierają niższą jakość wideo we flashu np.: Low Quality Flash, czy YouTube Center, w którym możesz dobrać sam jakość wideo (ale ma ono chyba wyciek pamięci, więc RAM zżera).

 

Czy tnie Ci też podczas oglądania nagranego już materiału? Jakiego odtwarzacza używasz i jakich kodeków?

@Maha - dużo pytań, na cześć odpowiem po powrocie do domu bo nie pamiętam.

 

Tymczasem odpowiadam na to co wiem z pamięci. Kursywą z pokreśleniem dopisałem aktualizację.

 

Windows XP Prefessional z SP3 wygląd uproszczony dla szybszego działania.

Przeglądarka - Light Mozilla. Były inne jak jakaś starsza wersja FireFoxa, która działa bardzo szybko ale to nic nie dało. Adobe Flash Player 14 Plugin.

 

Bo taki program posiadam i mi się do tej pory zawsze sprawdzał na innych szkoleniach.

 

Szkolenia nagrywam tylko wtedy, gdy nie mam czasu oglądać osobiście albo chcę nagrać sobie, żeby obejrzeć jeszcze raz i nie można takiego szkolenia pobrać. Więc nagrywanie pulpitu (fragmentu tylko z okienkiem prezentacji albo filmem ze streemingu) to jedyna możliwość zachowania szkolenia.

 

Tak szkolenie jest “zapodawane” przez jakiś serwis streemingowy (nie youtube), jest tam co prawda zmiana rozdzielczości ale to się nie sprawdza.

 

Tnie nawet przy samym oglądaniu (możliwe, że trochę mnie - nie pamiętam już) - dlatego myślałem, że to może być wina tylko internetu a dokładnie braku obsługi standardu “n” na kracie LAN. Odtwarzacz to The KMPlayer, zainstalowane kodeki to K-lite Codec Pack 10.0.0 Full + Xvid Video Codec.

 

Ustawienia i parametry mam takie: