Topologia Siatka - wyjaśnienie struktury

(Latos 89) #1

Witam,

Jak wygląda topologia siatki to wiem, z tego co rozumiem to w pełniej siatce każde urządzenie łączy się kablem bezpośrednio z każdym innym zawartym w tej podsieci.

Np. 10 komputerów, to do każdego 9 kabli, a jak je złączyć?

Dziesięć kart sieciowych i każda z innym adresem (to raczej bez sensowne), czy daje się router/swich przy każdym i w tedy jednym kablem do urządzenia, czy całkiem inaczej?

P.S.

W najbliższym czasie nie zamierzam takowej zakładać, tylko tak mi zaprzątnęło to głowę i męczy :stuck_out_tongue:

(Drobok) #2

Z switch’a idzie jeden kabel do każdego komputera :slight_smile:

Pomieszało ci się coś, zobacz sobie obrazek z wikipedii:

200px-Topologia_gwiazdy1.svg.png

Dodane 19.09.2012 (Śr) 8:50

A co do twojego pytania, gwiazdy łączymy tworząc topologię drzewa

200px-Hierarchiczna.jpeg

(Latos 89) #3

Upss,

Dzięki drobok za zaangażowanie, ale pomyliłem topologie :confused: Gwiazda wiem jak wygląda i rozszerzona też, sam mam w domu :stuck_out_tongue:

Poprawiłem temat i ponawiam pytanie, topologia siatka

(Drobok) #4

Tak, w pełnej siatce musisz mieć połączenie z wszystkimi urządzeniami z każdego miejsca. Gdybyś skorzystał z twojego rozwiązania była by to siatka częściowa. Ponieważ jest kilka tras, ale nie wszystkie urządzenia są ze sobą połączone :slight_smile:

(Latos 89) #5

To rozumiem, ale jak to połączyć?

Komputer musi mieć specjalne gniazdo gdzie to się wszystko most-kuje czy użycie przełącznika?

Jaki sprzęt potrzeba:

1. medium (skrętka)?

2. karta sieciowa w komputerze Ethernet (czy jakaś specjalna)>

3. Inne urządzenia?

Tak jak na rysunku, czy jakaś karta specjalna w miejscu switch?

topologia_xhsxeeh.jpg

(Drobok) #6

Dlatego taka sieć jest droga :stuck_out_tongue:

Dla 8 urządzeń, by uzyskać pełną siatkę każdy musi mieć 7 kart sieciowych w celu połączenia go z resztą.

0900aecd806c7cfe_null_null_null_09_06_07-3.jpg

Twój przykład to siatka, ale nie pełna. W dodatku bardzo upośledzona, bowiem switch padając uniemożliwia komputerowi dostęp do sieci :slight_smile:

Dając mu drugą kartę sieciową, z połączeniem z innym switchem już zyskujemy większe bezpieczeństwo. Tak samo trzecią itd.

(Latos 89) #7

Wielkie dzięki, czyli moja pierwsza myśl którą skreśliłem zaraz, przez karty. Trochę dziwne bo będzie trochę tych adresów IP do jednego PC.

W sumie to racja, że upośledzi pod tym kontem nie pomyślałem.

Temat zamykam, co chciałem wyjaśnione.