Topologia Siatka - wyjaśnienie struktury

Witam,

Jak wygląda topologia siatki to wiem, z tego co rozumiem to w pełniej siatce każde urządzenie łączy się kablem bezpośrednio z każdym innym zawartym w tej podsieci.

Np. 10 komputerów, to do każdego 9 kabli, a jak je złączyć?

Dziesięć kart sieciowych i każda z innym adresem (to raczej bez sensowne), czy daje się router/swich przy każdym i w tedy jednym kablem do urządzenia, czy całkiem inaczej?

P.S.

W najbliższym czasie nie zamierzam takowej zakładać, tylko tak mi zaprzątnęło to głowę i męczy :stuck_out_tongue:

Z switch’a idzie jeden kabel do każdego komputera :slight_smile:

Pomieszało ci się coś, zobacz sobie obrazek z wikipedii:

200px-Topologia_gwiazdy1.svg.png

Dodane 19.09.2012 (Śr) 8:50

A co do twojego pytania, gwiazdy łączymy tworząc topologię drzewa

200px-Hierarchiczna.jpeg

Upss,

Dzięki drobok za zaangażowanie, ale pomyliłem topologie :confused: Gwiazda wiem jak wygląda i rozszerzona też, sam mam w domu :stuck_out_tongue:

Poprawiłem temat i ponawiam pytanie, topologia siatka

Tak, w pełnej siatce musisz mieć połączenie z wszystkimi urządzeniami z każdego miejsca. Gdybyś skorzystał z twojego rozwiązania była by to siatka częściowa. Ponieważ jest kilka tras, ale nie wszystkie urządzenia są ze sobą połączone :slight_smile:

To rozumiem, ale jak to połączyć?

Komputer musi mieć specjalne gniazdo gdzie to się wszystko most-kuje czy użycie przełącznika?

Jaki sprzęt potrzeba:

  1. medium (skrętka)?

  2. karta sieciowa w komputerze Ethernet (czy jakaś specjalna)>

  3. Inne urządzenia?

Tak jak na rysunku, czy jakaś karta specjalna w miejscu switch?

topologia_xhsxeeh.jpg

Dlatego taka sieć jest droga :stuck_out_tongue:

Dla 8 urządzeń, by uzyskać pełną siatkę każdy musi mieć 7 kart sieciowych w celu połączenia go z resztą.

0900aecd806c7cfe_null_null_null_09_06_07-3.jpg

Twój przykład to siatka, ale nie pełna. W dodatku bardzo upośledzona, bowiem switch padając uniemożliwia komputerowi dostęp do sieci :slight_smile:

Dając mu drugą kartę sieciową, z połączeniem z innym switchem już zyskujemy większe bezpieczeństwo. Tak samo trzecią itd.

Wielkie dzięki, czyli moja pierwsza myśl którą skreśliłem zaraz, przez karty. Trochę dziwne bo będzie trochę tych adresów IP do jednego PC.

W sumie to racja, że upośledzi pod tym kontem nie pomyślałem.

Temat zamykam, co chciałem wyjaśnione.