Topologia sieci

Witam

Nadszedł czas, że dwa routery wifi + modem nie są w stanie zaspokoić moich żądzy dostępu do Internetu. Dlatego mam pewien plan rozbudowania sieci. Czy mając komputer który w założeniu ma pełnić rolę rutera i posiada on jeden interfejs sieciowy (eth0) mogę kierować przez niego ruch sieciowy?

 

Modem z routerem - komputer/router - routery przewodowe i bezprzewodowe - stacje robocze

 

Nie mam zamiaru kierować ruchu z podziałem na interfejsy, ale chciałbym np. żeby router pierwszy kierował ruch normalnym łączem, router dwa przez proxy, a trzeci router kierował wszystko w cebule. Każdy router tworzy władną adresacje. Czy muszę zainwestować w karty ethernetowe czy mogę to załatwić programowo? Oczywiście chciałbym też logować się zdalnie na pewne zasoby w sieci (nie wiem czy nie lepiej będzie synchronizować wszystkie udostępnione elementy z chmurą lokalną lub online i stamtąd pobierać). 

 

Pozdrawiam

Router z założenia nie może posiadać jednego interfejsu, więc programowo tego nie załatwisz. Możesz utworzyć podinterfejsy, ale tu potrzebny by był switch zarządzalny.

Dokup sieciówke to koszt kilku złotych i działaj.