Toshiba c660-27x za mała wydajność

Witam

Trzy lata temu były kupione dwa laptopy laptopy poleasingowe Toshiba Satellite Pro c660-27x PSCOME-02G0171G do internetu i Skype.

Konfiguracja:

  • Win7 64bit
  • CPU: Celeron® Dual-Core CPU T3500 @ 2.10GHz
  • RAM: 4GB
  • Płyta główna: PWWAM 1.00
  • Mikroukład płyty głównej: Intel Cantiga GL40
  • Karta graficzna: Mobile Intel 4 Series Express Chipset GM45

Na jednym z nich zauważyłem iż przeglądarki internetowe działają wolniej w porównaniu do drugiego laptopa mimo że są identyczne. Jakie było zdziwienie że procesor T3500 2GHz działa na 50% możliwości i taktowanie się nie zmienia. Bywało że po włączeniu pokazywało że procesor ma 2100GHz ale po pierwszym lekki obciążeniu spada do podanych wartości.

cpuz

Na drugi jest laptopie wygląda to tak:
cpuz1

Temperatura pracy CPU oscyluje 35-50 stopni.
Systemowy benchmark dawał o to takie noty (w nawiasie drugi laptop): CPU: 2,9 (5,4), Ram 2,9 (5,4). Reszta jest taka sama. Ale jako że jest nie precyzyjny zainstalowałem PassMark PerformanceTest 9.0. Po testach wyszło po prostu źle.
Punkty w teście (w nawiasie drugi laptop):

CPU: 615 (1377)
2D: 98,4 (248,4)
3D: 36,9 (37,8)
RAM: 306,3 (672,3)

Więc trzeba coś z tym zrobić. Zaktualizowałem BIOS, dałem inny procesor, sprawdziłem pamięć RAM, zmyłem z płyty głównej wszelkie dziwne brudy jakie miała alkoholem izopropylowym, dałem inny dysk na którym zainstalowałem linux i win7 32bit aby wyeliminować wpływ systemu i ustawień oraz podłączyłem inny zasiliacz. Nic to nie zmieniło.
Jakieś pomysły co może być przyczyną i da się to jakoś naprawić?

A i jeszcze jedno. Oba laptopy mają czytnik kart SD (obudowy miały zaślepki mimo że czytniki są fizycznie na płycie ), ale nie można z nich korzystać, gdyż system ich nie wykrywa. W biosie nie ma funkcji ich włączenia. Da się jakoś je odblokować czy nie ma takiej możliwości?

A bios jak pokazuje szybkość CPU?

Uruchom memtest86 i zobacz, jaką on pokazuje szybkość.

lub możliwe uszkodzenie płyty?

Bios i memtest64 pokazują prawidłową szybkość procesora. Też jestem skłonny że to może być uszkodzenie płyty ale możliwe że coś przeoczyłem lub czegoś nie wiem

Albo, brak sterów do płyty głównej lub plan zasilania ustaw na wysoką wydajność.

Bo jeśli w biosie OK, to może być problem systemu.

Później uruchom na chwilę OCCT lub inne obciążenie CPU i sprawdź.

Może trzeba jeszcze zresetować bios baterią.

Wszystkie sterowniki są zainstalowane. Plany zasilania również sprawdzałem. Obciążenie procesora sprawdziłem kilkoma programami i nic. Bywało że jak uruchomiłem system i włączyłem CPU-Z to pokazało że taktowanie wynosi 2100 czyli w normie, ale wystarczyło włączyć cokolwiek aby zaczęło wykorzystywać cpu bardziej to taktowanie od razu spada o połowę i tak już pozostaje. Nawet nie musiało dochodzić do 100% obciążenia.
Bateria była parę razy wyciągania jak i sam bios był resetowany. Bez zmian
Włożyłem dysk z drugiego laptopa tego bliźniaczego, który działa prawidłowo i nic się nie zmieniło więc raczej to nie wina systemu.

No to prawdopodobnie to.

No trudno. Ważne że jeszcze działa i da się go użytkować.Jeszcze jedno pytanie. W tych laptopach da się odblokować slot kart SD aby był widoczny w systemie, czy to blokada na płycie głównej której nie da się obejść?

Jeśli w dwóch takich samych laptopach nie działa, prawdopodobnie brak czytników?

Przejrzyj bios, może wyłączony, sprawdź menadżer urządzeń, czy masz niezainstalowane urządzenie card reader, z reguły sekcja kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej.

Gniazda były zaślepione, więc uznałem że tam nic nie ma. Ale gdy miałem rozebrany laptop to się okazało że na płycie jest czytnik, któremu nic nie brakuje. Rzecz w tym, że dla dla systemów one nie istnieją. Miałem ściągnięte sterowniki ale nic to nic nie dało. W biosie również brak opcji aby je uruchomić. Obstawiam że płycie jest jakaś blokada albo brak jakiegoś elementu aby były nie dostępne. Tylko pytanie czy da się jakoś obejść. Bo wygląda że te laptopy były zrobione na zamówienie dla firmy według ich wytycznych, bo również nie miały kart wifi. Jeden już ma, drugi dalej leci na karcie wifi na usb