Toshiba c660d-14e: kernel panic

Cześć. Od 2 dni próbuję instalować linuksy na mój laptop - dokładniej Porteus , Xubuntu , damnsmall. Gdy nagram na pendrive rufus-em i chcę odpalić - pojawiają się komunikaty że nie można wczytać czegoś. Laptop to toshiba c660d-14e

“Czegoś” to pewnie “coś” będzie rozwiązaniem ;). Udziel trochę więcej informacji, może jakiś zrzut ekranu?

Oj będzie trudno. Na pewno wiem , że cały czas pisze o kernelu… Chyba że to problem , że na Linuxie pobieram , na Windowsie nagrywam. Za chwilę napisze dokładniej…

@EDIT na dole jest napisane : End kernel Panic a reszta do znaki i rzadko kiedy jakieś cyfry.

Kernel panic wskazuje na błąd sterownika/modułu.
Przyczyny:

  • problem sprzętowy (dysk, nośnik z Linuxem, inne)
  • problem z kernelem - regresje

Normalnie w czasie Kernel panic wyświetlają się dane debugowania i informacje o tym który moduł, w której funkcji napotkał błąd krytyczny.

@Qhuertez jak możesz to zrób zdjęcie tego błędu (czytelne :wink: ) i udostępnij je na forum.

Niestety , zrobić nie zrobię bo aparat w tel nie reaguje , ale jak Wszystko potrzebne , to mogę przepisać :smile:

Masz podobnie?

Interesuje mnie to co jest napisane w linii rozpoczynającej się od RIP

@Qhuertez

No coś podobnego. Tylko pod End kernel jeszcze mam coś podobnego.

[ 0.006191] RIP [ffffffff8104cee3]0xffffffff8104cee3
RSP:
CR2: (Mnóstwo zer )102
—[ent trace (znów mnóstwo zer…)] —
Kernel Panic - not syncing: Attempted to kill the idle task!
—[end kernel panic- not syncing: Attempted to kill the iddle the idle task!

(U rip są jeszcze znaki “<” “>” , ale forum to usuwa)

A sprawdzałeś Manjaro XFCE? :>
Pendrive jest sprawny?

Pendrive na 100% jest sprawny ( Próbowałem przed inny pendrive , oraz przez kartę SD ).
Ogólnie manjaro sprawdzałem , ale to nie moja bajka - Ja szukam takiego który jest lekki i nie zżera dużo bo chcę wykorzystać do internetu oraz do grania w stare gry typu gothic 1 czy diablo 1 a kolejny powód to limitowany internet ( dlatego instalowałem te bo mało ważą :> )

A konkretnie czego?

Sprawdź pamięć RAM.

Trochę offtop ale dlaczego niby Manjaro XFCE jest ciężki? Będzie on tak samo ciężki jak np. Xubuntu.

Wiem. Dlatego teraz omijać chcę Xubuntu , lubuntu i inne - wolę coś jak AntergOS z Xfce ( Chodzi ładnie , no ale dużo waży :confused: )

@saturno Sprawny ram jest.

Hmmm… Dałeś 3 dystrybucje, które inaczej przenoszą się na pendrive’a.
Przenoszenie Porteus na liveusb pod Windows: http://www.porteus.org/component/content/article/10-tutorials/installing/114-official-porteus-installation-guide.html#USB-Windows (choć nie istnieje przeszkoda, by instalować Porteus na HDD, to ten linux został pomyślany jako uruchamiający się z zewnętrznego medium).
DSL: http://damnsmalllinux.org/wiki/install_to_usb_from_within_windows.html (uwaga jw.)
Xubuntu zdaje się, że Ciebie już nie interesuje, ale możesz akurat w tym przypadku spróbować przerzucić ISO na pendrive’a przez unetbootin: https://unetbootin.github.io/
Jeśli masz obraz ISO i linuksa - a tak zdaje się wynikać z Twoich wpisów, to możesz spróbować pod linuksem “nagrać” takie ISO na pendrive’a przez program dd (konsolowy):
sudo dd if=ścieżka_do_ISO of=/dev/sdX
X jest symbolem, który otrzyma w linuksie pendrive, znajdziesz po wydaniu fdisk -l

Z innej parafii: jeśli szukasz czegoś na prawdę lekkiego, to zainteresuj się polskim remiksem Manjaro z OpenBOX: https://sourceforge.net/projects/mabox-linux/ - dodatkowy plus, to wsparcie jakie uzyskać możesz od osób, które to rozwijają na manjaro.pl
Jest to bardzo lekkie - problemem mogą być pojawiające się mniej więcej raz na tydzień-dwa aktualizacje (a pisałeś, że masz limit na połączenia), które będziesz miał w każdej dystrybucji typu rolling release (Antergos to jest Arch Linux). Nie robić aktualizacji w systemach RR to prosić się o problemy :slight_smile:

Spróbuj raz jeszcze z Porteusem, ale najpierw po prostu przeczytaj ich tutoriale. Ten system co do zasady po prostu rozpakowujesz na nośnik, z którego go chcesz używać, potem uruchamiasz skrypt i powstaje bootowalne medium. Tyle. Ich ISO zasadniczo jest na CD i jest już gotowym do działania systemem.

Nie wiem dlaczego z Xubuntu wywalał Ci kernel panic, ale jeśli chodzi o DSL i Porteusa, to istnieje prawdopodobieństwo, że próbowałeś go “instalować” w sposób taki sam jak inne obrazy instalacyjne.

PS: Oprócz tych istnieją jeszcze inne malutkie, jak np. Puppy Linux itp., który na zasoby ma porównywalny apetyt do DSL.

Eh… To spróbuję Maboxa , jeżeli nie to spróbuję pograć na jakimś ubuntu 10 chociaż z maboxem i aktualizacjami będzie problem bo mam na 1 routerze 8gb i 2 15gb…

Żadne *buntu 10.x. Spróbuj raz jeszcze: Porteus, DSL, Puppy… Tylko przeczytaj jak to się “instaluje”

Dobra… Udało Się Xubuntu zainstalować i spróbuję na nim coś porobić