Toshiba - jaki kupić nowy dysk twardy

Witam

Zanosi się na to, że będę musiał wymienić w swoim laptopie uszkodzony dysk twardy. Ponieważ nie znam się za bardzo na sprawach technicznych, proszę o radę jaki dysk twardy kupić. Sprawa dotyczy modelu Toshiba Satellite P200-10C z dyskiem twardym o parametrch: 250 GB, 4200 obr. SATA. Mam pytania:

  1. Czy mogę kupić dysk dowolnej marki, czy tylko Toshiby, lub jaką markę polecacie.

  2. Czy nowy dysk może mieć większą pojemność od 250 GB, jeśli tak to czy jest w moim przypadku górny limit.

  3. Czy dysk musi też mieć 4200 obr., czy może mieć ich więcej. Jak tak, to z iloma obrotami mam najlepiej wybrać

  4. Kwestia parametru SATA, nie znam sie na tym, ale widziałem w necie SATA II, SATA III. Co w tej kwestii ?

  5. Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę pry zakupie dysku twardego (może np. gabaryty, ciężar, styki i podłączenia?),

  6. Czy dysk mogę wymienić samodzielnie, czy muszę iść do fachowca do jakiegoś serwisu?

Proszę o reczowe odpowiedzi na powyższe pytania. Z góry dziękuję za pomoc.

http://allegro.pl/seagate-st9500420asg- … 59987.html Prosze

Odp tylko na jedno pytanie, bo reszta jest zbędna … Tak możesz samemu wymienić jeżeli umiesz dostać się do dysku, wystarczy tylko podpiąć taśmę, najgorzej to rozkręcić bezproblemowo laptopa.

Dzięki bonus067 Rozumiem, że to jest atrakcyjna cenowo oferta. Zauważyłem, że interfejs musi być zgodny z Sata 1. Parametry tego dysku też wyższe od obecnych. A czy mógłbyś dokładniej odnieść się do moich pytań. Chciałbym wiedzieć w jakich ramach się poruszać szukająć dysku.

Marka jest nieistotna tzn. najlepiej jakby to była firma seagate ponieważ jest dobra w produkcji dysków. Pojemność dysku zależy wyłącznie od twoich upodobań, a o prędkość się nie martw bo spokojnie obsłuży szybszy dysk, jedynie co jest ważne to zgodność z sata 1. Co do gabarytów to mierzone jest to w calach, ale do tego jest specjalny dział na allegro, 2,5 to chyba wersja dla ciebie, ciężar nie ma nic do rzeczy. Dysk podpinasz taśmą, albo jest na docisk, w niektórych laptopach jest on wyciągany bez potrzeby rozkręcania całego korpusu, wystarczy tylko odkręcić zabezpieczające śrubki. Raczej niczego nie popsujesz z pomocą wujka google. pozdrawiam

Wielkie dzięki za rzeczowe wyjaśnienie. Pozdrawiam.

  1. Tak może to być dysk dowolnej marki, ważne jest aby miał taki sam interfejs jak ten który posiadasz, lub z nim zgodny.

  2. Może mieć większą pojemność, zapewne jest jakiś maksymalny limit, wszystko zależy od kontrolera na płycie głównej. Podejrzewam że większego niż 1T nie kupisz, a z takim na pewno nie będzie kłopotu.

  3. Może mieć więcej obrotów, ale im więcej obrotów tym więcej energii zużywa (skraca się czas pracy na baterii).

  4. Patrz punkt 1.

  5. Gabaryty są raczej standardowe (3,5"; 2,5"; 1,8" podejrzewam że masz 2,5"), zawsze można poszukać dysk w necie, zerknąć w jego dokumentacje i porównać z posiadanym (pomierzyć). Waga nie istotna. styki, podłączenia = interfejs.

  6. Możesz wymienić samodzielnie, jeżeli nie połamiesz obudowy i nie pourywasz gniazd, to jak najbardziej tak.

Co do spraw technicznych to już wiesz co nieco

Co do samego dysku to propozycja bonus067 , jest niezła ale jeśli chciałbyś popróbować czegoś z pogranicza dysków HDD i SSD to polecam Seagate Momentus XT

Tu masz nieco informacji o nim:

http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe … 0as-500-gb

W sieci możesz natknąć się na sporo negatywnych opinii o dyskach hybrydowych ale jeśli zanabędziesz powyższy z firmware co najmniej SD26 to będzie bez problemu (Seagate podał już firmware SD28)

ak6 dzięki za informacje

Dodane 27.09.2011 (Wt) 11:03

gregorsi dziękuję za pomoc