Toshiba Satelite a200 szukam firmware do DVD-ROM

Witam poszukuję sterownika do napędu dvd rom.

Problem jest taki iż niektóre płyty mi chodzi a niektóre nie, mam w domu drugi laptop z wcześniejszych serii toshiba i działają każde płyty.

Znajomy powiedział że brakuję mi kodeka, tylko nie wiem jakiego. Mój laptop to toshiba satelite a200

Kodek - sterownik co tam - jeden pies nieprawdaż ? Ciekawe, czemu ów znajomy nie określił dokładniej o co mu chodzi …

Stąd - oraz na podstawie układu fusów z kawy wnioskuję, że jeśli nie chodzi tu o jakieś płyty z filmami w formacie DivX (przy których rzeczywiście brak kodeka może powodować że napęd niektórych płyt “nie chodzi”), to “nie chodzenie” płyt powoduje powoli kończący się napęd optyczny (moc lasera spadła, układ optyczny jest już rozregulowany (albo brudny do sześcianu), układ korekcji nie wyrabia - jednym słowem - napęd nadaje się do wymiany.

właśnie o to chodzi że dałem laptopa do czyszczenia chłodzenia i przy okazji sprawdził mi napęd i informatyk mówi że napęd jest dobry, tylko mu sterownika brakuję.

Defix24 - może w końcu uchyl rąbka tajemnicy i powiedz wreszcie jakie płyty “ci chodzi” a jakich nie, przynajmniej nie będziemy się zastanawiali co ten informatyk miał na myśli - bo o sterowniku to on raczej nie mówił (w przeciwnym wypadku napęd by “nie chodził” żadnych płyt).

Np gta san andreas, płyta oryginalna.

Na moim laptopie nie czyta wsadziłem płytkę do laptopa mojej siostry i działa. Wcześniej z tego co siostra mówiła też nie czytało wielu płyt, dopiero po zainstalowaniu jakiegoś kodeka zaczęły działać. Nie mam pojęcia co to jest za kodek, więc się was pytam czy może ktoś miał już taki problem w laptopie, lub ktoś ma jakiś sposób na rozwiązanie tego typu problemu.

Defix24 - jeśli napęd nie czyta ci płyt tłoczonych - to z cała pewnością można powiedzieć:

a) płyta jest uszkodzona

lub / i

b) napęd jest uszkodzony

lub / i

c) kodeki nie mają wpływu na odtwarzanie płyt przez ODD

Jeśli płyta była by uszkodzona nie działała by na drugim laptopie.

Napęd raczej nie powinien być uszkodzony. Dlaczego to samo się działo u siostry jak nie miała czegoś tam zainstalowanego dopiero po zainstalowaniu kodeka zadziały wszystkie płyty śmigać.

Defix24 - najpierw poczytaj co to jest kodek. Potem przeczytaj jeszcze raz to co ci napisałem, a potem wróć i opisz swój problem jeszcze raz.

Mój napęd to matshita dvd ram uj850s.

Moja siostra i ja mamy w laptopie taki sam napęd więc dam teraz taki przykład.

Gdy włożyłem płytę do mojego napędu nie działa płyta np z grą gta sa a u mojej siostry działa bez zarzutów.

Tak samo miała problem co ja tylko jakiś mechanik komputerowy wgrał jej coś do komputera że działają płyty które wcześniej nie działały.

Czytałem na innych forach na ten temat, i wielu z zagranicy oraz polaków miało ten sam problem.

Czytałem na zagranicznym forum że “niby”, po zainstalowaniu jakiegoś firmware to napędu odpowiedniego zadziały płyty śmigać. Niestety próbowałem to samo robić i nie chodzą dalej płyty.

Nie wiem co jest grane w systemie piszę że stacja dysków dvd działa dobrze, informatyk to samo mówi, a dalej nie mogę wielu płyt odczytać. Proszę o pomoc…

Kodek - to nie firmware. Podałeś konkretny przykład - więc ja podam konkretną odpowiedź: napęd jest uszkodzony lub zużyty (jeżeli jak już pisałem - płyta jest tłoczona).

Firmware może pomóc w odczytaniu płyty nagrywanej - o ile wprowadza odpowiednie poprawki do tzw. książki rozpoznawanych nośników. Jeśli więc ta płyta z grą jest nagrywana - to owszem - firmware mógłby rozwiązać problem. Mógłby - ale nie widzę jakoś by Panasonic wydał dla tego napędu jakieś aktualizacje firmware.

Natomiast sam z siebie ten model napędu bywa bardzo kapryśny - i to może być przyczyna twoich problemów. Proponuje skorzystać z narzędzia udostępnionego przez MS : http://support.microsoft.com/mats/cd_dv … roblems/pl

by upewnić się czy przypadkiem problem nie jest związany z błędnymi wpisami w rejestrze systemu. Jeśli to nie pomoże - to znaczy że musisz wrócić do tego, co napisałem w pierwszym wierszu.

Z tego wynika, że prawdopodobnie poszukujesz aktualizacji firmware samego napędu. Czegoś w stylu http://www.download3k.com/Install-Matsu … mware.html . Podany link jest przykładowy. O ile nawet ruszy to używasz na własną odpowiedzialność.

Może lepiej będzie - by Defix24 napisał jaki firmware ma jego napęd - zanim zacznie klikać co popadnie i ubije napęd (albo coś jeszcze innego) na amen.

Zakładam, że pytający przed zabawą w “mechanika komputerowego” jednak sprawdzi szczególy. W swoim dobrze pojętym interesie zresztą. Tak na marginesie, przypadkowe “ubicie” tego napędu byłoby raczej niewielką stratą. Panasonic to świetny producent telefonów stacjonarnych, ale ich napędy optyczne to w większości przypadków hmmm… niezbyt udane konstrukcje (delikatnie rzecz ujmując).