Toshiba Satelite - jak uruchomić tylko na monitorze po HDMI/D-Sub?

Laptop to Satellite L50-B-171. Ekran jest praktycznie nie do uratowania, wymiana nie ma sensu. Pracował jako stacjonarny laptop podpięty pod zewnętrzny monitor. Niestety dysk padł (raczej głowica walnięta), więc trzeba było wymienić dysk i zainstalować system. Niestety po włączeniu nie da się przełączyć na zewnętrzne wyjście i wejść do BIOS/UEFI. Jest na to jakiś trick, czy laptop trzeba “zezłomować”?

A jakby spróbować odłączyć ekran od płyty głównej? Może wtedy laptop się zorientuje, że wypadałoby puścić sygnał przez jakiś inny port. Nigdy czegoś takiego nie próbowałem, więc to raczej strzał.

Może kombinacja klawiszy FN+ któryś z funkcyjnych (bodajże F4) pomoże? To standardowo przełącza na zewnętrzny monitor (w zależności od laptopa nieraz potrzebny jest najpierw system + sterowniki, niestety).

Odłączyłem, nie pomaga.
Przełączać na FN+funkcyjny sobie mogę, nie reaguje na starcie. Tylko w systemie reagował.

Czy tam jest zainstalowany Linux.

Chcę zainstalować Windows, a nie mam jak, bo nie widać obrazu na zewnętrznym monitorze. Pisałem wyżej.

Nie wiem jak jest w laptopach Toshiba, ale na HP którego mam pod ręką da się odpalić tylko z monitorem zewnętrznym. Wykonuję to tak: do wyłączonego laptopa podłączam monitor przez HDMI/DP (ważne aby monitor był włączony) oraz zewnętrzy zestaw klawiatury i myszy. Następnie prawie całkowicie składam ekran laptopa (do pozycji przy której system wstrzymałby pracę komputera), a wtedy dopiero wciskam guzik zasilania (na szczęście mam go blisko krawędzi. W ten sposób komputer startuje wyświetlając wszystko na ekranie zewnętrznym i można poszperać w BIOS na dużym monitorze. Gwarancji działania u ciebie nie ma, ale warto sprawdzić ten sposób, zawsze to jakaś nadzieja.

W Toshibie tak to nie zadziała.

Podłączasz się przez HDMI czy D-SUB? Po tym drugim powinno bez problemu działać, testowałem na wielu komputerach, HDMI działać będzie tylko na działającym systemie. Zdobądź jakiś starszy monitor i próbuj.

I tak i tak, chociaż do VGA podłączałem przejściówkę dla DVI-I w monitorze. U właściciela jest tylko VGA i też nie było widać obrazu do czasu ładowania Windowsa, a raczej jego próby (uszkodzony dysk).