Toshiba Satelite - jak uruchomić tylko na monitorze po HDMI/D-Sub?

(ra-v) #1

Laptop to Satellite L50-B-171. Ekran jest praktycznie nie do uratowania, wymiana nie ma sensu. Pracował jako stacjonarny laptop podpięty pod zewnętrzny monitor. Niestety dysk padł (raczej głowica walnięta), więc trzeba było wymienić dysk i zainstalować system. Niestety po włączeniu nie da się przełączyć na zewnętrzne wyjście i wejść do BIOS/UEFI. Jest na to jakiś trick, czy laptop trzeba “zezłomować”?

(Bobej) #2

A jakby spróbować odłączyć ekran od płyty głównej? Może wtedy laptop się zorientuje, że wypadałoby puścić sygnał przez jakiś inny port. Nigdy czegoś takiego nie próbowałem, więc to raczej strzał.

(Aziczek) #3

Może kombinacja klawiszy FN+ któryś z funkcyjnych (bodajże F4) pomoże? To standardowo przełącza na zewnętrzny monitor (w zależności od laptopa nieraz potrzebny jest najpierw system + sterowniki, niestety).

(ra-v) #4

Odłączyłem, nie pomaga.
Przełączać na FN+funkcyjny sobie mogę, nie reaguje na starcie. Tylko w systemie reagował.

(gunter) #5

Czy tam jest zainstalowany Linux.

(ra-v) #6

Chcę zainstalować Windows, a nie mam jak, bo nie widać obrazu na zewnętrznym monitorze. Pisałem wyżej.

(Cichy Bob) #7

Nie wiem jak jest w laptopach Toshiba, ale na HP którego mam pod ręką da się odpalić tylko z monitorem zewnętrznym. Wykonuję to tak: do wyłączonego laptopa podłączam monitor przez HDMI/DP (ważne aby monitor był włączony) oraz zewnętrzy zestaw klawiatury i myszy. Następnie prawie całkowicie składam ekran laptopa (do pozycji przy której system wstrzymałby pracę komputera), a wtedy dopiero wciskam guzik zasilania (na szczęście mam go blisko krawędzi. W ten sposób komputer startuje wyświetlając wszystko na ekranie zewnętrznym i można poszperać w BIOS na dużym monitorze. Gwarancji działania u ciebie nie ma, ale warto sprawdzić ten sposób, zawsze to jakaś nadzieja.

(ra-v) #8

W Toshibie tak to nie zadziała.

(Aziczek) #9

Podłączasz się przez HDMI czy D-SUB? Po tym drugim powinno bez problemu działać, testowałem na wielu komputerach, HDMI działać będzie tylko na działającym systemie. Zdobądź jakiś starszy monitor i próbuj.

(ra-v) #10

I tak i tak, chociaż do VGA podłączałem przejściówkę dla DVI-I w monitorze. U właściciela jest tylko VGA i też nie było widać obrazu do czasu ładowania Windowsa, a raczej jego próby (uszkodzony dysk).