TOTOLINK 3002ru v.2.0 - firmware

Hej.
Kolega prosi mnie o pomoc, bo jego router czasem głupieje i niewłaściwie oznacza port LAN jako port WAN (i odwrotnie) i wtedy nie ma internetu. Poza tym czasem router się zawiesza, więc pomyślał, że warto wgrać mu nowy firmware i tu pojawia się problem.

Gdy go zakupił prosił mnie o to samo, bo miał pierwszą wersję oprogramowania, wtedy wgrałem mu to, co oferowali na stronie batna24, czyli firmware nazwany
TOTOLINK-PWBATNA-A3002RU-Hh-V1.0.0-B20200720.1650
Wtedy to był najnowszy firmware.

Jak pamiętam, to samo wgranie tego firmware też było dość dziwne, bo wymagało użycia programu TFTP (Tftpd32), a nie szło z menu w routerze, no ale poszło przez ten program.

Natomiast teraz jak patrzę na oprogramowanie tego routera, to już nic nie rozumiem :wink:
Wszędzie różne nazwy, na stronie producenta inne wersje softu, na stronie batna24 inne, inne sposoby wgrywania, nie wiadomo która wersja jest która…

Na stronie producenta mamy różne wersje, ale najnowszą jest chyba
„V2.1.1-B20211108.1455” z 2022 roku.
Ale jak to się ma do tego, co jest na stronie batna24, to już nie wiem, a tym bardziej jak do wersji softu wgranej z ich strony.
Bo na stronie batna24 z tym routerem mamy to:

Jest tam „Totolink A3002RU-V2 GUI VPN SNMP IPERF - TFTP upgrade”,
który linkuje do pliku
„TOTOLINK-PWBATNA-A3002RU-V2-GUI-VPN-SNMP-IPERF.web”
I tę właśnie wersję mamy zainstalowaną w tym routerze. Router przedstawia tę wersję oprogramowania jako:
„Firmware Version: TOTOLINK-PWBATNA-A3002RU-Hh-V1.0.0-B20200720.1650”

Pod spodem, na stronie, jest jeszcze jeden link:
„Totolink A3002RU-V2_V2.1.1”
który linkuje do pliku
A3002RU-V2.1.1-B20200911.zip

I teraz już nie wiem, która wersja jest najnowsza, bo to na stronie batna24 już tak wisi od ponad dwóch lat, a na stronie producenta jest nowszy firmware. Czyli niby brać ze strony producenta, ale…
Ale jeśli wezmę ten ze strony producenta, tak, to jak go wgrywać? Poprzez menu routera, czy znów poprzez to TFTP, bo ten obecny wchodził wyłącznie tak właśnie.

A wiem, że wgranie niewłaściwego firmware, w niewłaściwy sposób, może go uceglić…

Ktoś ma jakieś doświadczenie / wiedzę w tym temacie?

Router:


Ściągnąłbym wszystkie dostępne wersje firmware, porównałbym wielkość plików firmware - powinny mieć taką samą a inne odrzuciłbym, porównałbym daty wydania firmware (nie archiwum zip), użyłbym najnowszego.

P.S Nie mam doświadczenia w tym temacie ponieważ w moim routerze jest opcja „Sprawdź czy jest nowsza wersja firmware” - jak jest klikam, ściągam, aktualizuję, restart - wszystko z menu routera i trwa to max. 5min. Sprawdziłeś czy jest taka opcja?

Oczywiście, że sprawdziłem - nie ma.
Tyle, że tu chodzi o coś innego, te na stronie batna24 są inne, niż na stronie producenta, bo są robione pod zamówienie batna24. I chyba dlatego nie mogłem tego poprzedniego normalnie wgrać, tylko trzeba było kombinować z zewnętrznym programem, wciskaniem resetu i odpowiednią adresacją IP. Dopiero wtedy firmware został uaktualniony bezpośrednim wgraniem przez LAN.
I teraz jest tam wersja przygotowana dla batna24.
Jak to ugryźć - nie wiem, bo nie chcę go „uceglić”.

Widzę wersję dla 3002ru, A3002RU, A3002RU V1 i V2, zdaje się, że V1 i V2 to wersje sprzętu. Może dalej na etykiecie jest oznaczenie, które sugeruje jaka to wersja.
Wgrywanie poprzez TFTP.

Jakby stała się tragedia i uwaliłbyś firmware, to mogę ci pożyczyć awaryjnie programator jakiś do tego, najwyżej będzie cię kosztować przysyłkę tam i z powrotem.

Sam sobie prawidłowo odpowiedziałeś. Teraz trzeba tylko to zrozumieć.

Na które pytanie?
Pytanie jest który wgrywać i jak (jakim sposobem).

Z dwóch firmware, firmware ze strony producenta lub firmware z jakiejś innej strony, prawidłowy i bezpieczny wybór jest tylko jeden. Choć i tu całkowitej gwarancji nie ma.
A na pewno nie jest nim " najnowsze firmware" którego nie ma na stronie producenta.
Nigdy w zyciu nie wgrałbym firmware np. chipsetu płyty, pobranego z jakiejkolwiek innej strony niz strona producenta. No chyba ze to wirtualne srodowisko a ja się „bawię”
A tak przy okazji

https://www.totolink.net/data/upload/20181108/581b9fa97ef584f0cc5f22d823c2319e.pdf

Niektórzy producenci robią OEM dla danego kraju, tak jak np. Huawei, ZTE, MSI, i wielu innych. W takich przypadkach oprogramowanie układowe jest czasami specjalnie dobierane tak, aby spełnić warunki dla danego regionu. Bywa, że wgranie ze strony producenta kończy się błędnym działaniem sprzętu w danym regionie. Bardzo często tak bywało w przypadku routerów wytwarzanych dla dostawców sieci komórkowej.
Czasami sprzęt ma też dodatkową funkcjonalność, tłumaczenie itp. dlatego nie jest regułą, że wgrywa się, ze strony producenta.

Kiedy mnie cytujesz to cytuj całość.

P.S.

I wtedy informuja o tym na swojej stronie oraz rozdzielają to oprogramowanie według tych regionów.

Tak właśnie tu było, batna24 to oficjalny i jedyny dystrybutor tego sprzętu u nas i ten firmware był robiony przez producenta, ale na zlecenie batna24. I dlatego wtedy (za pierwszym razem) taki właśnie (ze stron batna24) był zalecany i najnowszy.
Tyle, że teraz chyba nowszy jest na stronie producenta. Chyba, bo batna24 strasznie miesza w nazewnictwie.
Natomiast nadal nie wiem, jak wgrywać ten najnowszy, ze strony producenta.



No a w kolegi routerze, oraz - jak widać - w linkowanym pdf-ie, nie ma. Jest jedynie opcja z pobranego wcześniej pliku.

Co do wersji sprzętu, to nie mam problemu

Natomiast czy na pewno ten ze strony producenta poprzez TFTP?

Którym pdf?

To żart? A jaka to róznica. Ze sam sprawdzasz i sciagasz najnowsz na swój komputer??
Wazne ze instalacja jest banalnie prosta i tu róznicy nie ma.
Co do batna24 to tylko dystrybutor i nic więcej ( dwa sklepiki na zad… Czestochowy, jeden z antenami a drugi z routerami) a „dyrekcja firmy” tu.

2023-06-12 23.38.52 forum.dobreprogramy.pl a5cb0cc0f1e7

Czytamy.

STEP-3:
Click Management/System->upgrade firmware Choose the firmware file for upgrading.Then click the Upgrade button.
Then wait for few minutes, the router restart automatically. you ever setup and change it if necessary.
P.S.
FAQ#180 How to properly download upgrade firmware of router.pdf (508,9 KB)

Dalej nie rozumiesz.
Pierwszym razem zmiana ze starego fabrycznego w wersji pierwszej na najnowszą wtedy obecną - „TOTOLINK-PWBATNA-A3002RU-Hh-V1.0.0-B20200720.1650” z pliku TOTOLINK-PWBATNA-A3002RU-V2-GUI-VPN-SNMP-IPERF.web nie mogła być przeprowadzona z menu routera, bo w najlepszym razie kończyła się niepowodzeniem, albo - w gorszym przypadku -„ucegleniem” go.
Musiała być wgrana bezpośrednio, poprzez program TFTP w trybie serwisowym routera.

Obrazki

No i właśnie ten router ma oprogramowanie systemowe tak wgrane.
I teraz pytanie, jak wgrywać nowsze, ale tym razem od producenta sprzętu, a nie od dystrybutora.

PS. Ten dystrybutor może jest mały i śmieszny, ale tylko on jest dystrybutorem tego sprzętu w Polsce. Router kupiony był x-kom, ale i na nim jest naklejka - Dystrybutor batna24.

PPS. Dostęp do tego rutera będę miał jutro, do tego czasu chciałbym wiedzieć, bo głupio komuś uwalić sprzęt… Być może nic się nie stanie, ale 100% pewności nie mam. A kolega kompletnie na tym się nie zna.

Ale jeśli nie uzyskam tu jasnej i konkretnej odpowiedzi od kogoś kto wie na pewno (a nie dywagacji „jak może można by”, bo to sam wiem), to i tak podejmiemy próbę wgrania nowego softu, już mi kolega zapowiedział, że najwyżej kupi nowy router, choć wolałby tego uniknąć. :wink:

Skoro to było jakies „nie wiadomo co” pobrane nie ze strony producenta to czemu sie dziwisz ze stare firmware to odrzucało.

Napisałem wyraźnie.

Wgrałes cos co nie było wytworem producenta. I to teraz jest na sprzecie
Jaki to ma wpływ na mozliwość skorzystania z oryginalnej opcji instalacji nikt poza twórcami tego co wgrałes nie wie. Ich pytaj.
Moze odpowiedzą o ile sami wiedzą.
Widze zreszta ze pytałes ale gwarancji ze to niczego nie „uwali”, nie dostałeś.
Nie masz na routerze firmware producenta sprzętu a jakieś „lewe”, gdzie taka opcja moze juz nie działać mimo ze teoretycznie na "obrazku „widnieje”

A co do dystrybutora to ja na stronie Ceneo widze sześciu w tym Komputronik, empik.

P.S. Zajrzyj tu. Ktoś już próbował.

Tak, pytałem na ich stronie (choć tam nie rozpisywałem się, że to nie mój router, a kolegi, po prostu napisałem że mam taki). Wcześniej odpisywali, teraz przestali, więc zapytałem i tu.
Przeczytałem wątek na elektrodzie, ale tam do niczego nie doszli.
Jutro się okaże, czy da radę wgrać tę nową wersję normalnie, czy nie.

Pytałes czy cos zadziała.
Tam w pierwszym poście jest odpowiedź.
Ten sam sprzęt, To samo firmware i nieudana próba aktualizacji zakończona komunikatem:
„invalid firmware”. I nic więcej. To sporo informacji bo mogła być tez taka ze z routera „dym” poszedł.

Tak, to prawda, do żadnych wniosków końcowych nie doszli, ale nieudana próba aktualizacji zakończona komunikatem: „invalid firmware” (i niczym więcej!), to też jest informacja. :slight_smile:

Dlatego też dziś spróbowaliśmy tej metody na najnowszym dostępnym na stronie producenta firmaware (TOTOLINK-A3002RU-Hh-V2.1.1-B20211108.1455.web), router zaakceptował plik, zaczął update, pojawił się pasek postępu i…

image

A oprócz tego zawieszony router.

Twardy reset pomógł. Kolega mówi: próbuj drugi raz. Ok, jego router. Za drugim razem - czego się spodziewałem - sytuacja identyczna.

Tak więc wiemy już na pewno, że router zaktualizowany uprzednio poprzez TFTP oprogramowaniem przygotowanym dla batna24 nie da się zaktualizować z menu oprogramowaniem ze strony producenta. To też jakaś wiedza.

Teraz pytanie (na które nie wiem czy poznam odpowiedź); czy oprogramowanie ze strony producenta da się wgrać na ten router poprzez protokół TFTP.

W sumie ja bym spróbował, ale to kolega musi zdecydować.

Ryzyko zawsze istnieje. Jeśli sie nie uda to problemy dotyczace routera pozostaną a wtedy i tak trzeba rozważyc kupno nowego.