Touchpad w retro laptopie nie działa, dziwny beeep

Odświeżam starszy sprzęt to tj Dell E1705. Mam z nim dwa problemy.

  1. Co jakiś czas słychać taki beeep jak z pc speakera montowanego w starych PC. Założyłem że to od baterii, która jest stara i się nie ładuje. Wyjąłem baterię ale beeep dalej się pojawia. Postanowiłem odłączyć brzęczyk. Jednak beeep nie wychodzi on ani z głośników stereo ani tym bardziej z głośnika basowego. Wypiąłem oba i dalej go słychać, więc zakładam że beeeeper jest gdzieś na płycie. Przejrzałem i nie widzę. Może ktoś ma schemat lub wie gdzie jest ten brzęczyk?

  2. Ten sprzęt miał zalany touchpad niewielką ilością wody. Touchpad przez to przestał działać. Dotyk i przyciski martwe. Wyjąłem, oglądam i nie widzę tam nic specjalnego co by się mogło zalać. Ktoś spotkał się z takim problemem i ewentualnie sposobem na przywrócenie działania touchpada?

Jak woda dostanie się od ten plastik, to często przestaje działać.
Widać ślady rdzy na dole, więc wilgoci mógł złapać. Najprościej byłoby kupić drugi gładzik.
Lupa w dłoń i dobrze obejrzyj złącze, nawet lekki nalot może robić zwarcie. Styki taśmy też sprawdź.
Jak ok, to możesz spróbować rozbebeszyć, rozkleić to ustrojstwo (jak są zgrzewane to lutownicą pyknij i powoli odejdzie, zostaw nadmiar tworzywa, przyda się do zgrzania potem) . Jak jest nalot, to detergent (tylko nie ten aloes czy jakieś tam inne badziewie, tylko taki chamski, agresywny płyn do naczyń), szczota w łapę, i kilka razy płynem i gorącą wodą, naprawdę dokładnie, jak paznokcie.
A potem alkoholem przemyj i zostaw do wyschnięcia na kaloryferze na noc.

Przyciski sprawdź po rozpruciu po prostu miernikiem, pewnie zwykłe mikrostyki, jakby trzeba było wymienić, to aby tam wlazło, mogą być inne.

Dzięki za metodę. Jest klejone. Zrobię do tego podejście i jak się nie da to będzie powód żeby kupić nowe :slight_smile:

edit: Problem z wydawaniem dźwięku rodem z pc speakera rozwiązany. Nigdy bym nie zgadł. Problemem był dysk twardy. Przeczytałem to na jednym z for ale nie uznałem za prawdopodobne, ponieważ S.M.A.R.T. raportował bardzo dobre wyniki. Widocznie dell ma swoje sposoby na ocenę dysku. Rozklejanie touchpada zostawiam na przyszłość.

SMART, to potrafi dawać dobre wyniki, przy trupach. Dlatego nie polecam Cristali i innych programów do testu, tylko Viktorię, MHDD, bo są pewne.

Wszystkich, którzy chcą sprawić sobie czy komuś taki komputerek za 150zł zapraszam do wątku Linux na desktopie? [wydzielone]