TP-Link Archer AX50 i Tilgin INEA przez DMZ

Witam. Po długim zastanawianiu kupiłem TP-Link Archer X50. Mam do niego podłączony USB Samsunga 128GB taki mały. W sieci lokalnej udostępnianie plików przez hasło działa super.

Mam IBEA symetryczne 600Mb/s i od nich GPON Nokii i do tego tilgin HG2381.

Na tilgin-ie nie można ustawić Trybu Mostu, przynajmiej ja logując się jako USER nie mam takiej opcji i pomoc techniczna INEA, która loguje sie na router zdalnie jako administrator twierdzi, że tilgin nie ma takiej opcji.

Więc zostaje DMZ. Ustawiony (poniżej zrzuty).

W TP-Linku jest FTP przez internet, czyli IP tilgina z DHCP, które w tilgin-ie ustawiłem jako Static i numer portu po dwukropku za IP 21.

Jednak gdy na iphonie w LTE wpisuje to czy to w Safari czy w menadżer plików „Połącz z serwerem” to nie znajduje.
Więc utworzyłem TP-Link iCloud konto i DDNS TP-Linka. Jak adres login.tp-link.com wpisuje na iphonie wywala stronę tilgina, a jak mieć przez ten DDN TP-Linka dostęp do plików z USB z internetu?


Nie trzeba korzystać z tilgina w Inei.
Podłącz nowy router pod 1-portowy ONT i będzie działać.

Jesteś pewny??

Takie coś Nokii mam z tilgin i dział techniczny INEA na ich czacie twierdzi, że bez tilgin mi to nie ruszy?

Ale jesli tak piszesz to na TP-Linku zostawić DHCP dla WAN czy coś przestawiać?

Zobacz ten mój ONT czy na pewno zadziała:

NOKIA_G010GQ

Zdjęcie zrobione zanim kupiłem TP-Link :slight_smile:

Mam ten sam zestaw, czyli Tilgin + 1-portowy ONT Nokia, działa bez problemu DHCP na własnym routerze.
Tilgin leży w kartonie :wink:

Działą, faktycznie. Dzięki.

Powiedz bo tak nie rozumiem czego oni na tym czacie co ma INEA na stronie nie mogą powiedzieć, że moze pan swój podłączyć bezpośrednio do tego ONT i będzie działać? Majązakazane, nie wiedzą? Bo kilka razy pytałem, za każdym razem kto inny. Jeden kazał czekać, że zapyta działu technicznego jak mi najlepiej to podłączyć i napisał, że bez tilgina to nie zadziała bo to integralna rzecz z tym jak to ujął GPON :slight_smile:

Czemu takie routery jak ten TP-Link X50 nie mają opcji, żeby DNS, który odczyta WAN przekazywać do LAN tylko wszystko przez DNS Relay robią? :slight_smile:

Może integralna w tym sensie, że musi być wydana klientowi.
Ale jak masz własny router to nie trzeba go używać.

Pewnie dlatego, żeby np. strona login.tp-link.com nie przestała działać.
Polecam ustawić swoje primary/secondary DNS w ustawieniach DHCP serwera.

Nie boisz się, że publicznie dostępny serwer FTP szybko padnie ofiarą botów?

Po to wiele routerów ma funkcję serwera VPN (OpenVPN, wireguard, itp) aby z niej korzystać i nawiązywać połączenia z domową siecią zachowując jakieś standardy bezpieczeństwa.

Ustawiłem DNSy te, które wykrył w WAN od INEA. Chyba ich często nie zmieniają ? :slight_smile:

Powiedz z ciekawości ten ONT Nokii się łączy z usługą czy mój TP-Link, a w cześniej tilgin? Jak to jest bo fajnie było by wiedzieć. Na mój rozum to ONT się łączy z usługą i ma już w sobie IP itd, a TP-Link dalej przekazuje i ONT działa w bridge mode tak jak jakiś modem :slight_smile: Ale się nie znam dlatego pytam. :slight_smile:

Na razie próbuję zabawe z tym, ale w lokalnej sieci jest za hasłem to i tu powinno wołać hasło. Zresztą ja na tym pendrivie nie mam nie wiadomo co, żeby się na to rzucali :stuck_out_tongue:

Zrobiłem dzisiaj ten FTP przez internet z TP-Linka. Połączyłem się na iphonie z wyłączonym wifi przez aplikacje FTP menager i do około 10 rano działało, a potem dziwnie zawiesiło router TP-Linka bo nie działało na TP-Linku wifi i porty LAN i WAN. Dopiero po wyłączeniu routera jak wróciłem między 18-19 do domu i włączenie pomogło. Ciekawe czemu się TP-Link na tym zawiesił?

Może lepiej używać tego przez DDNS oprócz TP-Linka mam tam do wyboru NO-IP i DynDNS płątny.

Zwykły VLAN do sieci Inei wpuszczony w accessie na porcie ONTa.

Ogólnie w Inei dopóki nie zmienisz MACa na interfejsie WANowym swojego routera to będziesz miał zawsze ten sam adres IP.

Możesz mi to dokładniej napisać o co chodzi bo się nie znam :slight_smile:

Wiesz może czemu ten TP-Link Archec AX50 (błąd w temacie) się zawiesi na tym FTP przez internet do tego stopnia, że nie działało Wi-Fi, nie szło się z nim żadnym urzadzeniem połączyć, a jak odpaliłem mac mini p[odłączony kablem to dioda od LAN się nie zaświeciła? Diody w tym od WAN na zielono się świeciły?

Teraz wyłączyłem FTP przez internet i na razie chodzi bez problemu na samym lokalnym udostępnianiu z USB.

Jeszcze dopiszę, że tego pendrive-a używałem na macOS i system plików miał exFAT. Nie wiem czy ten TP-Link to obsługuje, ale skoro wykrył pendrive-a i dane to chyba obsługuje i to nie powinno zawieszac router używając FTP przez internet?

Witam też mam od wczoraj internet z INEA i na moim ASUS RT-AX88U zmieniło IP dzisiaj jak wyłączyłem router i włączyłem. Więc z tym MAC-kiem chyba nie dokońca.

Od kilku lat mój router dostaje to samo IP, mimo przerw w działaniu.
Po restarcie spróbuj wpiąć/wypiąć kabel/odnowić dzierżawę, powinien przydzielić ten sam adres co wcześniej.

Wczoraj prąd wyłączyli i IP WAN miało koncówkę 214, jak włączyli p[rąd końcówka 218. Dzisiaj sam wyłączałem router i ONT bo wyłączałem to jakieś smart Wi-Fi i ustawiałem po staremu, chciałem, żeby się router od nowa połączył z urządzeniami i koncówke mam 221. Trzy razy zmienił IP po WAN. Jak na początku chwile miałem ten jakiś tilgin od nich to koncówka IP zmieniała się na 168,169, 180, ale najczęściej było 180.

Może on musi dłużej pochodzić router i na serwerze zapisuje MAC i IP, ale INEA za 5 zł daje Publiczne zmienne IP i sami nie wiedzą czy się zmienia po każdym wyłączeniu czy inaczej.

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.