TP Link archer c1200 - ustawienia zaawanosowane


(Face) #1

Wczoraj kupiłem router TP Link archer c1200 i po wejściu do ustawień zaawansowanych w głowie “rodzą” mi się pytania, na które chciałbym znać odpowiedź.

  1. Zostawić dla sieci 2.4 Ghz tryb mieszany czy może ustawić tylko “N”, bo z tego co wiem w domu mam tylko takie urządzenia, to jakoś wpływa na zasięg i szybkość sieci?
  2. Do czego służy “IGMP Proxy” domyślnie włączone, potrzebne to? Jeśli tak to wybrać wersję V2 czy V3?
  3. Do czego służy “UPnP” i czy zostawić?
  4. Czy Firewall SPI znacząco wpłynie na stabilność sieci, czy może lepiej go wyłączyć skoro mam na komputerze już firewalla i do tego jestem za NATem?
  5. Czy warto włączyć TX Beamforming dla sieci 5Ghz (domyślnie wyłączone)?

(Dimatheus) #2

Hej,

Generalnie, jeśli nie będzie do sieci podłączone żadne urządzenie w standardzie b/g, różnica nie będzie widoczna. Po podłączeniu urządzenia w starym standardzie i ustawieniu trybu mix, sieć WiFi zwolni do maksymalnie 65Mbps.

Myślę, że to pomoże: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_Group_Management_Protocol. W skrócie protokół używany jest przy dostarczaniu wraz z łączem internetowym usługi TVIP. Jeśli nie korzysta się z takiej usługi bądź router nie jest podstawowym i głównym urządzeniem w sieci, IGMP Proxy można wyłączyć.

Myślę, że znów pomoże artykuł: https://pl.wikipedia.org/wiki/UPnP. Ja u siebie mam zostawione.

Nie zauważyłem, by aktywność firewalla w jakikolwiek sposób wpływała na zmniejszenie stabilności sieci. Można oczywiście go wyłączyć, ale jego aktywność jest kolejnym elementem, który wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa sieci. I dodatkowo chroni urządzenia sieciowe, które własnego firewalla nie posiadają.

Jeśli posiadasz w sieci urządzenia, które korzystają z kształtowania wiązki, to włączenie tej funkcji może poprawić prędkość i stabilność połączenia pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi możliwości beamformingu.

Pozdrawiam,
Dimatheus