TP-Link Deco M4 - czy warto?

Witam!
Mam takie pytanie: Czy ktoś z was ma zestaw WI-FI Mash Deco M4 od TP-Link i jest w stanie się wypowiedzieć na temat funkcjonowania tych urządzeń?
Obecnie w domu mam dwa routery:

  • Pentagram Cerberus P 6363
  • TP-Link TL-WR845N
    przez co mam dwie sieci WI-FI w domu. Potrafi to być irytujące podczas przemieszczania się po konsygnacjach budynku. Trzeba wówczas przełączać się między sieciami.

Zatem proszę o informacje i porady: czy warto się w takie coś pchać? Dodatkowo dodam, że ten Pentagram od czasu do czasu się zawiesza, zwalnia internet etc.
Z góry dziękuje za wszelkie porady i informacje. Dom składa się z parteru i piętra. Jego powierzchnia to jakieś 150 m2. Jeszcze raz dzięki.

Nie warto. TP Link robi kiepskiej jakości sprzęt, który traci wsparcie już w momencie zejscia z linii produkcyjnej.

W tej cenie spokojnie kupisz AP Ubiquiti Unifi UAP AC LR, który powinien spokojnie pokryć Twój dom. Jeden z routerów możesz zostawić lub wymienić na chociazby MT RB750Gr3 i probleny powinny minąć.

Mam AiMesh (to mesh od Asusa) na RT-AC88U jako główny router i RT-AC86U jako satelitę.
Dodatkowo te routery mają funkcję SmartConnect = mam sieć pod jednym SSID ale faktycznie są to dwie sieci 2,4 i 5ghz - urzędzenia same podłączałają się na odpowiednią czestotliwość (preferując 5ghz)
Wcześniej miałem starego TP linka 1043ND + tani asus RT-N12 za 80 pln i ciągle były problem z zasięgiem.

Plusy:
-działa fajnie i dobry zasięg
-automatycznie przełączanie się pomiędzy routerem/satelitą
-smartconnect, adaptacyjny qos i dość fajny analizator ruchu
-sterowanie z jednego miejsca (główny router)
-nowy sprzęt = jak na razie częste updejty firmware
-podłączanie satelity do głównego routera zarówno po kablu lub wifi
-apka asusa na adnroida pozwalają szybko sprawdzić jakie urządzenie zjada cały transfer
-w obu routerach da się łatwo wyłączyć diody

Minusy:
-drogo, nawet bardzo drogo
-liczne błędny przy polskim tłumaczniu
-czasami przy przełączaniu potrafi wywalić z jakieś apki (np. chodząc po domu gra na smartfonie traci na kilka sekund połaczenie)
-brak sterowania satelitami (jedyne co to można updejtować im firmware oraz sprawdzić jakie urządzenia są do satelity podłączone po wifi/kabel)

tutaj więcej o meshu asusa:

Oczywiście możne zrobić AiMesha na tańszych routerach asusa, ale dalej jest to dość spory wydatek.
Musisz się zedcydować w jakiego producenta iść, bo każdy ma własnego mesha i one ze sobą nie współgrają - ja się zdecydowałem na Asusa bo mam dość TP-Link’ów. No i są to prostu normalne routery asusa, więc jak ich nie połączysz w mesha to działają osobno normalnie (a nie jak dedykowane urządzenia tylko do mesha).

Możesz też po prostu nie iść w mesha, tylko wymienić routery na coś lepszego i na obu ustawić tą samą SSID i ten sam kanał, wtedy będziesz mieć jedną sieć, ale urzędzenie będzie trzymać połączenie z routerem dopóki całkiem się nie zerwie (tzn będzie przy nawet 1 kresce zasięgu trzymać ten router zamiast się przełączyć na drugi gdzie ma np 4/5 kresek zasięgu). Tu jest przewaga mesha, że przełączanie jest automatyczne na punkt z najlepszym zasięgiem.
w meshie masz też dużo łatwiejszą konfigurację i dodawanie nowych urządzeń, plus sterowanie z jednego miejsca (a nie każdy router osobno).
Nie napisałeś też czy masz połączenie kablowe pomiędzy routerami, jeśli tak to bardzo dobrze (z repeaterami wifi bywa różnie).

Ogólnie wszystko zależy ile kasy chcesz władować, mesh jest fajny ale drogi.
Mesh od Tp linka jest tańszy ale też powinien dawać radę (ale z tego co widzę to konfiguracja tylko przez apkę na smartfonie).
Testy poniżej: (ja tam od TP Linka już nic więcej nie chcę:>)


Może i dobre te routery od Asus’a, ale bardzo drogie :frowning: Ja kupiłem tego TP-Link’a za jakieś 100 zeta a tego Pentagram’a, który jest - moim zdaniem - totalnym niewypałem, jakieś 150 zeta. Nie ma niczego tańszego?

Albo chcesz tanio, albo dobrze. Jak pisałem w domku to inwestowalbym w Unifi. Z dwóch powodów: 1.Sprzet wysokiej klasy i tani w tej klasie sprzetowej; 2. Rozwojowy - jeden apek powinien pokryć cały dom, w razie potrzeby kupujesz kolejny i masz zasięg nie tylko w domu, ale i w ogródku, zawsze można to spiąć z AC Pro lub typowym outdoor i masz jedną spójną sieć bez kombinowania.

Niestety jeśli coś ma być dobre, trzeba zainwestować. Możesz kupić jakiś badziew za 50 zł i wkurzac się wiecznie.

Tego Pentagram’a to wcisnął mi mój ISP, a tego TP-Link’a dokupiłem już sam, bo potrzebowałem właśnie rozszerzyć dostęp do net’a na cały dom.

Jaki planujesz przeznaczyć budżet na modernizację?

Ten Ubiqiti to nie jest router, a access point. Czym to się różni?

Jest to urządzenie które podłączasz kablem do routera, a ono następnie nadaje dalej sygnał drogą radiową.

Z ubiquiti jest pewien haczyk, ten sprzęt to cała seria produktów i jest ona centralnie zarządzana, tj. wymagany jest serwer z uruchomioną aplikacją kontrolującą urządzenia lub dedykowany kontroler, który do tanich nie należy. Ale jest to też całkiem przyzwoity sprzęt.

Bez przesady, kontroler to zwykła apka w napisana w Javie. Można ją zainstalować jak każdą inna w Windows. Nie potrzeba do tego dedykowanego serwera czy UCK.