TP-Link TD-W8901G - jak powrócić do poprzedniego Firmware?

Witam, posiadam router TP-Link TD-W8901G wer. v3. Sprawdziłem na stronie TP-Link że jest nowe oprogramowanie i niestety na moje nieszczęście pobrałem i go zaktualizowałem przez przeglądarkę logując się na adres routera. Okazało się wersja Firmware w numeracji jest starsza i co gorsza nie ma opcji przypisywanie stałego adresu IP. Aktualna wersja 3.0.0 Build 140512 Rel.06002 a muszę wrócić do 3.0.1 Build 100901 Rel.23594.

 

Przeczytałem że jest możliwość wykonania downgrade, jedynie przez Telnet trzeba wpisać komendę logując do routera i użyć "sys modelcheck off " owszem piszę że zostało zamienione z on na off, jednak ponownie chce po przez przeglądarkę wgrać Firmware, to ponownie ukazuję się komenda "ERROR: FAIL TO UPDATE! The uploaded file was not accepted by the router. "

 

Bardzo proszę o pomoc.

To jest właśnie TP-Link, dlatego gorąco polecam alternatywne firmware … ale zostańmy przy temacie.

Spróbuj:

  • sprawdzić czy, aby na pewno instalujesz właściwą wersję (dla właściwej wersji routera)

  • połączyć się po kablu i zmień przeglądarkę przy próbie zmiany oprogramowania (upgrade / downgrade)

  • zresetuj router do ustawień fabrycznych i ponowna zmiana firmware (czasami zostają jakieś zapisane śmieci konfiguracyjne)

  • jeśli kupiłeś router to powinieneś mieć płytkę, na której znajduje się narzędzie do aktualizacji i przywracania oprogramowania (na mojej był)

  • zainstaluj alternatywne oprogramowanie a następnie przywróć oryginalne

-Aktualizacja na pewno była wgrana do wersji v3 i chcąc przywrócić starszą wersje z 2010r. również pobieram poprawną.

-Próba z inna przeglądarką również nic nie zmieniła :frowning:

-Router zresetowałem ale niestety zmiana firmware kończy się tak samo. Mimo że jest 3.0.0 jest to nowsza wersja bo 2014r. natomiast 3.0.1 z opcjami przypisania IP jest z 2010r. ale znów nie ma czasu połączania PPP (jak nie urok to…), już wole mieć przypisywanie IP do MAC…

-Owszem kupiłem router, jednak płytką zaginęła w akcji i nie mogę jej odnaleźć.

-Szukałem właśnie alternatywnego oprogramowania jednak, do mojego routera ale nie znalazłem, tzn. był router o podobnym symbolu ale nie takim samym. Gdzie można jeszcze poszukać i jak wgrać taki nieoryginalny firmware?

 

edit: przeczytałem że mój router nie nadaję się na alternatywne oprogramowanie z powodu znikomej ilości pamięci RAM 2MB. Mam nadzieje że uda się powrócić do poprzedniego Firmware.

 

Teraz jeszcze zauważyłem że oprogramowanie które wgrałem jest przeznaczone dla UK (For TD-W8901G(UK) V3) Szkoda że nie ma przypisywania adresów IP :frowning:

http://www.tp-link.com.pl/support/download/?model=TD-W8901G&version=V3#tbl_j

 

Będę czekał na odpowiedź.

O rety 2 MB. Alternatywne zaczynają się od ~4 MB.

Problem jest taki, że z TP Linkami to nigdy nic nie wiadomo. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej działają rosyjskie wersje beta (przynajmniej tak jest dla TL-MR3020  oraz TL-MR3220), ale tam warto zainstalować gargoyle, gdyż wszystkie problemy znikają (chociaż upload danych jest ciut wolniejszy). Niestety potrzeba więcej miejsca.

O rety drugie to “This firmware uses new flash driver, can NOT be downgraded to the previous version.” (czyli używając nowszej wersji nie możesz zrobić downgradu, ze względu na nowszy format zapisu flashu) na stronie TP linka dla niektórych wersji. 

 

Będzie ciężko coś zrobić tak na odległość, ale można spróbować:

* zainstaluj inną wersji (tak angielskie, rosyjskiej … etc) może, któraś zadziała.

* sprawdź czy ta wersja ma zainstalowanego fabrycznie backdora http:// adres_rutera/userRpmNatDebugRpm26525557/linux_cmdline.html (jak jest to osteam i hasło 5up) oraz konfiguracja ręczna przy użyciu narzędzi routera (ponoć można też przez telneta) lub “sys modelcheck off”  i “sys save” przez konsole

 

 

Uwaga korzystając z tych rad możesz popsuć router (łatwo możesz zrobić cyfrową cegłówkę, przycisk do papieru lub podstawkę pod kurz) :

* sprawdź forum dla ludzi, który bawią się ruterami i czy może coś doradzą (czasami wystarczy zmienić kilka bajtów hex-edytorem w nagłówku)

* sprawdź czym różnią się poszczególne wersje i czy firmware jest dla kilku wersji (czasami niektóre model mają kompatybilne bebechy dla niektórych serii i można zainstalować)

* próba nadpisania oprogramowanie “ręcznie” (ciężko mi powiedzieć czy TP LINK używa coś aka TFTP przy starcie), ale na pewno można go rozkręcić i podpiąć się pod RS232 (lub JTAG) i zmusić do nadpisania oprogramowania

 

 

EDIT.

Widzę, że do telnet udało Ci się dostać :).

Poszuka może po weekendzie uda mi się coś znaleźć.

Znalazłem jeszcze płytkę CD, jednak ona nie ma absolutnie możliwości powrotu do poprzedniego oprogramowania. Może coś Ci się udało znaleźć?