[TP-LINK TD-W8960N] Problem konfiguracji przepustowości sieci

Witam!

Mam problem z ustawieniem limitów wykorzystania sieci w przypadku tytułowego urządzenia. Począwszy od 7 wersji sterowników, z menu zostały usunięte opcje Traffic Control/Bandwidth Control, które pozwalały na ustanowienie limitów dla danych klientów sieci. I tak mając komputer podpięty kablem do urządzenia, tracę stabilność połączenia, kiedy druga osoba np. użyje połączenia bezprzewodowego. Obserwuję olbrzymie skoki PINGu.
FAQ strony oficjalnej urządzenia wprowadza w błąd nieaktualnymi artykułami, a dostępne porady w sieci odnoszą się do przestarzałych wersji oprogramowania. Czy mógłbym prosić o wskazówki, jak ustanowić główny komputer priorytetowym w sieci domowej?

Sieć, to Neostrada Opcja do 10 Mb, więc nic szczególnego. Tym bardziej zależy mi na relatywnie stabilnym łączu.

Pozdrawiam.

hej " Począwszy od 7 wersji sterowników, z menu zostały usunięte opcje Traffic Control/Bandwidth Control, " a szukales moze innej aplikacji, ktora by miala te opcje?

W broszurze na stronie TP linka:

Widać, że nie ma bandwith/traffic control ale jest QOS, a skoki pingu masz ze względu na to, że jeżeli kilka urządzeń “pcha” się po dostęp do internetu to zasada się taka, że kto pierwszy wyśle pakiet ten jest pierwszy (nie licząc tego jak oprogramowanie, układy są wykonane, etc).

Więc jeżeli jedna maszyna ma być główna ustawiłbym priorytet pakietów dla stacji, która ma mieć lepszego neta ale w formacie “fair queuning” żeby inni użytkownicy też mogli korzystać z internetu zamiast zawsze dawać pasmo jednej stacji i po czasie odrzucać resztę jeżeli główna stacja będzie np. coś ściągać.

Nawiązując do powyższego, odpal link z pdf, przewiń na 4.4.8, strona 52, i ustal, do którego portu ethernet masz podpiętego kompa, włącz QOS, przejdź na QOS que configuration i ustaw tam swój port, któremu nadasz priorytet pomiędzy 1, a 4 i przełącz kolejkę na fair queueing.
W takiej uproszczonej konfiguracji nie powinien skakać CI ping i net na porcie, który ustawiłeś będzie pierwszy w dostępie do internetu (lepszy ping, lepsze dojście do samego przesyłania), pozostałe urządzenia powinny działać na default/best effort, czyli standardzie - będą równoważne.