TP-Link TL-MR3220 i Livebox 2.0 - Połączenie urządzeń

Witam, z góry przepraszam administratorów za niezrozumiały tytuł wątku ale po prostu nie wiem jak to opisać i się nie rozpisać. Otóż tak:

Mam Liveboxa 2.0 pod niego jest podpięty komputer stacjonarny, mam również TP Linka TL-MR3220 3G. Mój problem polega na tym, że w komputerze stacjonarnym nie mam bezprzewodowej karty sieciowej a chciałbym zarządzać tym TP Linkiem, więc spiąłem te dwa urządzenia razem ze sobą, ustawiłem przedział DHCP w Liveboxie na 192.168.10 do 192.168.50. W TP Linku zaś ustawiłem od 192.168.100 do 192.168.103. Przypuszczam, że serwer DHCP nie może być aktywny na obu urządzeniach spiętych ze sobą. Więc wyłączyłem go na TP-Linku a ten zaczął mi emitować internet z Livebox’a co nie było moim celem. Zaraz zapytacie się co dokładnie jest moim celem? Wyjaśniłem to już poniekąd powyżej… Chciałbym zarządzać TP-Linkiem przez komputer stacjonarny, ale również chciałbym aby to były dwie oddzielne sieci, ponieważ od czasu do czasu chciałbym się łączyć z internetem poprze modem 3G umiejscowiony w TP Linku, żeby to zrobić musiałbym uruchomić urządzenie przenośne. Moje pytanie jest następujące: czy jest taka możliwość ograniczenia łączności pomiędzy tymi urządzeniami na tyle aby oddzielnie miały uruchomione swój serwer DHCP i aby było można się logować na drugim urządzeniu korzystając z tego pierwszego i na odwrót.

Adresy urządzeń się nie gryzą, zmieniłem kolejno:

Livebox 2.0 - 192.168.1.1

TP-Link TL-MR3220 - 192.168.1.2

Proszę o pomoc albo jakieś objaśnienie całej sytuacji, dziękuję.

Witam,

jeżeli Cię dobrze rozumiem to chcesz mieć internet z livebox, ale w jakimś przypadku z tp-link nie przepinając kabli itp.

  1. Dwie karty sieciowe w stacjonarnym i po problemie.

  2. Livebox - standardowo ustawiony, komputer wpięty w niego;

tp-link - jego adres IP z innej puli (np. 192.168.2.1) wyłączone DHCP, z gniazdka LAN (żółtego) podłączenie się do livebox.

Rezultat jeżeli chcesz neta z livebox to “normalnie” używasz go jak dotychczas, jeżeli net z tp-link ustawiasz ręcznie na karcie IP v.4

z IP z jego puli (np. 192.168.2.55) oraz bramę jak i jeden z DNS jego adres (np. 192.168.2.1).

Możesz spróbować dać obydwa z tej samej puli (livebox - 192.168.1.1 i tp-link - 192.168.1.2), tp-link bez dhcp, połączone jak napisałem powyżej i tylko zmieniasz bramę: livebox 192.168.1.1, a jeżeli tp-link to - 192.168.1.2 a DNS miej na automat lub też zmieniaj. – Tego nie gwarantuję

Daj znać co z tego wyszło.

Przepraszam, źle mnie zrozumiałeś, ale chyba zaczynam coś kojarzyć, że tak się nie da. Każdy z roterów ma rozdzielać inny internet, Livebox - Neostradę a TP-Link - PlayOnline. Ja zaś chciałbym mieć również możliwość rozłączania transmisji 3G W TP-Linku poprzez podpięty Liveboxa, gdy ten byłby podpięty do mojego komputera, nie chcę aby Livebox nadawał mi internet do TP-Linka i na odwrót, po prostu zależy mi tylko na dostępie do do tego całego panelu konfiguracji TP-Linka tak jak opisałem. Naczytałem się trochę o tym wczoraj i tak mi moja intuicja podpowiada, że jest to niewykonalne.

Tak jak ja opisałem, masz dostęp do livebox i tp-link, na każdym internet będzie z każdego tzw: Internet z livebox i z TP-link na obu korzystasz z tego z którego masz IP i bramę.

Jak do panelu z tp-linka to pójdzie.

LiveBox - DHCP i adres 192.168.1.1, Tp-link- 192.168.1.2 ale DHCP na 192.168.2.1.

Z tp-link porten WAN (niebieskim) połącz do livebox.

W opcjach WAN ustawm DNS 0.0.0.0 to nie powinno brać internetu z LiveBox, możesz do pewności zablokować w livebox dostęp do internetu na ten konkretny adres, a ja nie ma opcji zablokuj wszystkie porty do adresu 192.168.1.2

LiveBox główna sieć, a tp-link podsieć.

wejście do tp-link 192.168.1.2 w przeglądarece lub 192.168.1.2:80 albo 192.168.1.2:8080

Jak co pisz

A jak sprawa wygląda przy takiej konfiguracji:

  • połączenie tp-link’a (WAN) kablem eth. z lb (1 - czerwony)

  • lb adres domyślny 192.168.1.1, tp-link ustawiony na 192.168.0.1

  • dhcp włączony (u mnie, na wr1043nd, z automatu nadane zostały adresy 192.168.0.100 i 192.168.0.199)

Wiem że w takim konfigu, przy połączeniu z tp-link’iem, można zarządzać tak routerem jak i lb (nie wiem jak jest w drugą stronę, więc… jeśli tego nie robiłeś, musiałbyś sprawdzić). Lb wykrywa router jak komputer (przynajmniej tak jest prezentowany w panelu lb).

Co do 3g, to nie wiem jakby to wyglądało w sposób w jaki to opisujesz (jeśli miałoby to działać, musiałbyś chyba podpiąć tp-link nie WAN-em, a którymś z żółtych portów eth., a i to nie gwarantuje, że lb odbierze sygnał sieci 3g). Tylko czy koniecznie musisz podpinać komputer(y) pod lb?

Buckie , Czyli gdzie mam to wpisać w ustawieniach TP-Linka?

Screen panelu z opcjami DHCP TP-Link:

https://docs.google.com/open?id=0B3HZ_e … jdtTC15aUk

W jaką rubrykę mam to wpisać? Brama główna? Domyślna domena? Wszystkie opcje ustawione są jako opcjonalne… więc nie sądzę żeby dało się ten DHCP na 192.168.2.1, może chodzi Ci o pulę?

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem. Jeśli chcesz mieć dwie sieci/podsieci, łączysz routery i konfigurujesz w taki sposób.

Livebox port LAN :arrow: TP Link port WAN.

Konfiguracja TP Link:

W ustawieniach WAN TP-Linka przełączasz tylko typ połączenia, dla Neostrady wybierasz Dynamic IP dla Play inny typ.