TP-Link WA500G jako Acces Point - jak skonfigurować?

W moim poprzednim poście, który nie cieszył się zbyt wieloma odpowiedziami (jak-zwiekszyc-zasieg-wifi-karta-usb-czy-nowy-router-t416726.html) opisałem swój problem - zasięg WiFi na parterze jest tylko pod sufitem, gdzie zdecydowałem się umieścić AP. Wszystko fajnie, ale mam problem z dostaniem się do panelu konfiguracyjnego AP. Nie odnajduje adresu AP: 192.168.1.254, 192.168.1.1 (offline z siecią domową) po kablu ani oczywiście bezprzewodowo. Szukałem dość sporo na różnych forach, ale dalej odpowiedzi nie znalazłem.

Router (192.168.1.1) przydziela adresy automatycznie - nie ma statycznych.

Acces Pointa chciałbym użyć w trybie repeatera, ale niestety nie wiem jak dostać się do panelu konfiguracyjnego przez przeglądarkę :confused: Rozumiem, że do konfiguracji AP muszę się z nim połączyć kablem, ale co dalej? Proszę o pomoc.

http://www.atel.com.pl/doc/06983id_v_1_0_www.pdf strona 6

pzdr

PS resetnij go przed wszystkim i połącz bezpośrednio do kompa a nie przez routery-szmery-bajery

AP został zresetowany i podłączony do lapka kablem. 192.168.1.254 dalej nie odpowiada. Czy wyłączyć kartę sieci bezprzewodowej, żeby być offline z siecią domową (bezprzewodowo z routera)? Jeśli uda się dojść do panelu konfiguracji AP, to rozumiem że przy wyborze repeatera, mam podać adres MAC routera, który przekaże do AP sieć bezprzewodową, a ten przekaże ją dalej? Następnie odłączam kabel łączący laptopa i AP i działam już bezprzewodowo?

Żeby połączyć się z AP w celu konfiguracji, w laptopie musisz ustawić IP z tego samego zakresu, który ma AP, czyli np. 192.168.1.10 - później wszystko w zasadzie jest opisane w okienku po prawej stronie, tzn. w momencie, kiedy klikasz po lewej stronie opcje konfiguracyjne, to po prawej stronie pokazują się opisy i czasem nawet przykłady - wprawdzie po angielsku, ale da się zrozumieć.

wyłącz w laptopie kartę Wi-Fi

Ok, po wyłączeniu karty sieci bezprzewodowej, postępuje tak:

We właściwościach protokołu IPv4 karty sieciowej:

Użyj następującego adresu IP:

Adres IP: 192.168.1.10

Maska podsieci: 255.255.255.0

Brama domyślna: 192.168.1.254 ?

A DNS?

pierwszy serwer DNS: adres IP: 217.30.129.149 (nazwa: dns.wroclaw.dialog.net.pl)

drugi serwer DNS: adres IP: 217.30.137.200 (nazwa: dns.legnica.dialog.net.pl) ?

Pytam ponieważ nie mam możliwości sprawdzania tego na bieżąco - przekazuje już pewne informację że tak powiem do zdalnego wykonania i odbieram informacje, czy działa czy nie :slight_smile: Dziękuję ślicznie za odpowiedzi!

DNS na ten moment jest ci nie potrzebny, brama również, podstawą do połączenia się z tym AP jest prawidłowy adresIP i maska podsieci.

Jak resetowałeś tego AP? Trzeba wcisnąć przycisk pomiędzy anteną a złączem LAN na 5s, czy tak uczyniłeś?

Nie, przytrzymałem dokładnie na 10 sekund, ponieważ tak było napisane w manualu :slight_smile:

A dobrze rozumiem, że w ustawieniu AP po wybraniu repeatera, ustawiam MAC routera dającego sieć wifi?

Tak, masz podać MAC AP głównego, w twoim przypadku to MAC z routera.

a adres mac routera sprawdzam poleceniem arp -a w cmd? Lub w panelu konfiguracyjnym dostępnym z poziomu przeglądarki?

Wszystko wydaje się być już w porządku. Zasięg na całym parterze “doskonały”, ale wystąpił jeden problem. W menedżerze połączeń są aktualnie dwie dostepne sieci - oczywiście o tej samej nazwie - sieć nazywana później “macierzystą” z kiepskim zasięgiem oraz sieć przekazywana przez acces point (uniwersal repeater) z maksymalnym zasięgiem. Problem polega na tym, że łącząc się z ledwo dostępną siecią macierzystą prędkość pobierania i wysyłania plików mieści się w normie prędkości zapewnionej przez dostawcę Internetu. W przypadku połączenia z siecią z AP transfer spada niemalże do minimim.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Pozdrawiam!