TP/Orange i światłowody - jak wygląda proces modernizacji?

Witam,

Do mojej wsi doprowadzono światłowód (TP+Orange).

Skrzynka wraz ze światłowodem już istnieją, pozostaje pytanie, co ze starymi kablami miedzianymi, które są na słupach? Czy miał ktoś kiedyś spotkanie z taką sytuacją ze strony TP? Jeżeli tak, to jak wygląda proces modernizacji kabli i jak długo on trwa?

Pozdrawiam.

Zwykle jeśli jest to światłowód podwieszany to potrwa to jeszcze kilka miesięcy - Orange nie będzie się specjalnie śpieszyć bowiem całość buduje się w oparciu o istniejącą infrastrukturę - część miedzianych zostanie a część zastąpią światłowodem, później będą powoli przepinać abonentów. o szczegóły pytaj na infolinii technicznej. Wszystko też zależy w ramach czego przeprowadzają tę modernizacje.

nie słyszałem o tym żeby światłowód ciągnięto do pojedyńczego abonenta co innego do centrali,w ten sposób działa neostrada fiber przez to że do centrali dochodzi kabel optyczny a do abonenta bez zmian przy zastosowaniu modemu VDSL osiągamy w zależności od odległości do 80 Mb/s

@Grzesiek13

Ogłoszenie odnośnie dostępności internetu wywieszono w połowie kwietnia, więc jak mówisz “potrwa to jeszcze kilka miesięcy”. Mogę liczyć na modernizację od czerwca czy potrwa to dłużej?

@XXMarko

Światłowód poprowadzono do mojej wsi, nie bezpośrednio do mnie. Powodem była masowa budowa się firm, które musiały mieć konkretne połączenie, a przy okazji skorzystaliśmy na tym.

Skrzynka znajduje się w centrum mojej wsi, ok. 600m-700m ode mnie, czy mogę liczyć na 80mbitów? (Z ogłoszenia wynika, iż mieszkańcy mieszkający dalej niż 1km od skrzynki spokojnie mogą wziąć 20mbit, bliżej położeni mieszkańcy, większą prędkość).

Pozdrawiam.

Oczywiście, że nie podciągają do każdego światłowodu. W takim razie prace masz zaawansowany tok prac, jeśli masz już jakieś informacje prosto od TP. Po prostu TP musi przełączyć na początek część na nową skrzynkę, nie wszystko na raz skoro to pewnie jest kilkaset abonentów. Myślę, że w takim razie do czerwca się wyrobią. A nie lepiej do nich zadzwonić i ewentualnie już złożyć zamówienie?

Wieś liczy zaledwie ok. 250-300 mieszkańców, więc może każdy dostanie przyłącze. Na początku marca podpisałem umowę z 512kbit na 1Mbit, więc pytanie czy można wprowadzić anex do umowy po tak krótkim czasie?

Z tego co mi wiadomo to właśnie do 600 m możesz liczyć na pełne 80 Mb/ i na 8 Mb z powrotem od komputera ale to w teori bo liczą się te kable miedziane ich jakość ja mam 1200 m od centrali i mam 40Mb/s i z powrotem 4 Mb/s oczywiście cena jest mniejsza od tej za 80 Mb/s nie całe 80 zł do tego modem za 50 zł VDSL ale tylko wtedy gdy zostanie ta usługa tam wprowadzona przez Orange a to może potrwać,akwizytorzy sami się odezwą

Od sołtyski dowiedziałem się, iż dostawca (czyli TP i Orange) poinformowali ją, że jeżeli będzie zainteresowanie tą usługą, do każdego domu zostanie doprowadzone bezpłatnie, nowe przyłącze.

Odnośnie oferty , czy ten router wifi, który jest (do zestawu z internetem) za 99zł, on jest jakoś specjalnie przystosowany do tego typu łącza/usługi?

Tak to jest Modem router Vdsl a te poprzednie to adsl cena dla nowych abonentów faktycznie wynosi 99 zł a dla abonentów neostrady 50 zł

Rozumiem, a jeszcze odnośnie telefonu stacjonarnego, jak to będzie wyglądało? Internet do routera z vdsl a tam wejście na rj-11? czy może całkiem inaczej :).

Telefon podłącza się do tzw.master splittera ale wszystko załatwiają monterzy najpierw to sprawdzą czy to będzie działać w zamawianej prędkości a dopiero potem przyjedzie gość z umową i modemem i go zainstaluje nie ma możliwości zrobić to samemu taka jest procedura i to trwa nawet 2 tygodnie a czasami więcej jak już przełączą na centali vdsl to zwykły modem się nie zsynchronizuje można go wydać bo do niczego się nie przyda

Ok, to już chyba wszstko w tej sprawie :).

Dzięki za informacje i pomoc.

Pozdrawiam

Gniazdo rj 11 w modemie to osobna usługa voip. telefonia internetowa splitter podłącza się do gniazdka telefonicznego a do splittera modem i osobnym kablem telefon .W ofercie są dwa modemy Sagemcom i DGT rodzima produkcja podobno leprzy ten nasz ja go mam i nie sprawia kłopotów Sagemcom jest bardziej toporny i zawiły - wiadomo Made in Franca

A jak stabilość internetu u Ciebie? Prędkość nie spada wieczorami, ping stabilny?

Stabilność jest bardzo marna Prędkość od 15-37 Mb/s ping to tak do 80 ale to zależy od serwera testowanej strony prędkość pobierania z GTS Energis co najwyżej do 2MB/s czyli trochę mniej niż te oferowane 40 Mb/s oczywiście 2 Mega Bajty A 40 Mega bitów

U mnie to raczej nie wystąpi, mam taką nadzieje. Nowo położony światłowód, nowa skrzynka dosępu, i prawdopodobnie nowe kable na slupach w niedalekiej kilkutygodniowej przyszłości. Modlę się, żeby wszstko latało bez zająknięcia. A gdzie dokładnie Neo udostępnia Ci usługę 40mbit ? Jest to miasto czy też wieś jak moja? I w jakich rejonach Polski :)?