TPLink > Pentagram przedłużenie zasięgu

Witam.

Otóż na podwórku są dwa domy: pierwszy rodziców, drugi mój.

 

U rodziców router to TPLink, internet jest z netii (od skrzynki na podwórku do WAN na routerze).

Do mnie zakupiłem router to PENTAGRAM.

 

Chcę, aby internet (WiFi) działał również u mnie w domu. Kablem (zwykłym, jutro będzie to natomiast kabel skrosowany)

łączę TPLink port LAN do PENTAGRAMU portu WAN. Do PENTAGRAMU LAN podłączam komputer i konfiguruję,

teraz zaczynają się problemy. 

 

 

TPLink to 192.168.1.1 więc PENTAGRAMowi ustawiam 192.168.1.2. WiFi mi wyszukuje na telefonie, jednak wyskakuje komunikat o braku dostępu do internetu. Wyłączam DHCP na pentagramie, bo tak było we wszystkich poradnikach i wtedy sieć kompletnie pada, nie mogę przejść do następnej zakładki konfiguracji i pomaga jedynie reset routera i konfiguracja od początku.

 

 

Dołączę jeszcze screen z konfiguracji.

58259459029176210853.png

 

Czy po podłączeniu routerów (TPLink LAN PENTAGRAM WAN) nie powinno mi przydzielić WAN IP automatycznie z puli, która jest ustawiona na TPLinku? Czy może to wina kabla, który nie jest skrosowany (zwykły 568B-568B)? 

 

Pomógłby ktoś?

Trochę to skomplikowałeś. Jeżeli nie zależy ci na separacji sieci, to ustaw adres własny Pentagrama jak wyżej, wyłącz w nim DHCP, a przewód z TP-Linka wepnij w złącze LAN. Uzyskasz w ten sposób wspólną sieć, adresy przydzielał będzie TP-Link, a ty uzyskasz po prostu dodatkowy punkt dostępowy. Generalnie mniej zabawy z konfiguracją.

 

Kabel prosty w zasadzie powinien działać – zdecydowana większość urządzeń ma teraz Auto MDI-X.

 

EDIT:

 

Dołożyłem prosty schemacik:

dobra, mówisz na LAN. I jak widzisz konfigurację? Co robić po ustawieniu adresu na 192.168.1.2?

Jak pisałem.

Przed złączeniem routerów, wyłącz w Pentagramie DHCP - generalnie sprowadzisz go do funkcji zwykłego swicha z siecią bezprzewodową. Wi-Fi ustaw wedle uznania.

Dwóch routerów tak na prawdę nie potrzebujesz. :wink:

Czyli najpierw ustawić LAN na 192.168.1.2 i wyłączyć DHCP i dopiero potem połączyć PENTAGRAM LAN > TPLINK LAN?

Tak. Dwa serwery DHCP w domowej sieci LAN nie są dobrym pomysłem.

A powiedz, po podłączeniu już routerów między sobą, powinno przydzielić mu jakieś WAN IP z TPLinka z DHCP’ka?

Nie. Port WAN w Pentagramie nie jest używany, to i adresu nie dostanie.

 

W tym układzie rządzi TP-Link, a Pentagram odpowiada tylko za twoje Wi-Fi. To z TP-Linka będziesz dostawał wszystkie adresy i to w nim ew. będziesz otwierał porty.

A wyżej na screenie “Connection Type: PPPoE” - może być?

WAN Pentagrama nie działa, więc cokolwiek tam ustawisz, nie ma żadnego wpływu na działanie sieci.

Rozumiem, dzięki. Istotne są ustawienia Wireless na PENTAGRAMIE? Jakieś haczyki?

Ustawiasz WPA2 PSK, hasło, nie ruszaj innych ustawień i powinno hulać. Jeżeli masz WPS (dodawanie urządzeń po naciśnięciu klawisz na obudowie), to ze względów bezpieczeństwa warto go wyłączyć. Wszystko.