TPM 2.0 bez modułu TPM

Intel już od 4-tej generacji procesorów stosuje programowy TPM, który w BIOSie płyty głównej można znaleźć pod nazwą Intel PTT (Platform Thrust Technology). Domyślnie jest wyłączony.

Włączyłem ten PTT na Enabled i w managerze urządzeń pojawił się TPM 2.0
obraz

WhyNotWin11 mówi, że wszystko OK i że

Także jak jest PPT to nie trzeba kupować modułu TPM za worek pieniędzy (nie wiem jak się ma bezpieczeństwo takiego PPT w porównaniu do modułu TPM.)

Tyle, że procesor wciąż za stary, bez dobrego wsparcia:

HVCI (Hypervisor-protected Code Integrity enablement) dla MBEC (Mode Based Execution Control).

Zgadza się. Podobnie jest w AMD od paru lat. Stąd wymaganie TPM nie jest żadnym problemem. Bardziej problematyczne jest to, że wymagają procesora Intela od 8 generacji wzwyż (z pojedynczym wyjątkiem 7gen, który przypadkiem znajduje się w Surface).
To jest dosyć słabe, bo to ciągle mocne procesory.
Mam choćby laptopa z pełnym i5 7-gen, 32GB RAM i 1TB SSD. Chodzi jak złoto. Win 11 jednak nie pójdzie. Na stacjonarce już szczęśliwie tak. Z drugiej strony mam powód, żeby w pracy poprosić o nowego laptopa :slight_smile: Bo tak to w sumie nie było.

Mam procesor 4 gen. i7-4770 i nie posiada on wbudowanego TPM. Nie obsługuje PTT.
Obsługuje za to Intel TXT. W płycie jest gniazdo na moduł a ten jeszcze nie dawno kosztował 59 zł ale znikł z polskiego rynku. Na zewnętrznych rynkach jego ceny wahają sia od 21$ do 142@. Rozbieżność spora ale worka pieniędzy na to nie trzeba.
Mógłbym w to wejść tylko po co? Dla testowania Windows 11?
Za te cztery lata i tak trzeba będzie płytę i procesor wymienić a do tego czasu Windows 11 znormalnieje (może) bo jak na razie to wygląda że będzie w wielu kwestiach uboższy od 10.

Z tą 4 generacją procesorów to faktycznie mówienie trochę na wyrost. Obsługiwać musi płyta główna a to raczej za czasów 4 generacji nie było częste.

Generalnie to tak, Windows 11 wymusza na użytkownikach zmiany sprzętu. Trochę przesadzili z ograniczeniami co do procesora.

Poszedłem w ślady Ciebie i zajrzałem do BIOSu i jest fTPM nie włączone i włączyłem to fTPM i…

Jeszcze nie wiem jak włączyć:
Metoda uruchamiania - Legalicy
Bezpieczny rozruch - Wyłączony
Jak to powyższe włączyć?
Płyta: Gigabyte A520M S2H

Zmień tryb rozruchu z Legacy na UEFI only w opcjach BIOS-u/UEFI.

Szukaj opisu „secure boot” jak chcesz go „włączyć”. I wychodzi co daje polonizacja jak BIOS/UEFI proponuje tylko angielski/japoński.

GPT zamiast MBR można spróbować skonwertować w opcjach zaawansowanego rozruchu po otwarciu tam wiersza polecenia - chyba że mechanizm MS ostrzeże o potencjalnej utracie danych, wtedy trzeba ocenić na ile zewnętrzna apka zrobi bez robienia backupu.

Raczej lepiej zacząć od stylu partycji a potem UEFI i secure boot - jak ci się tak śpieszy mechanizm uaktualnienia z pomocą WU (5 październik) a nie czekaniem aż wyjdzie stabilne/RTM ISO (pierwsze pendrivy w sklepie, bardzo opcjonalnie na DVD, publicznie do neta to MS może długo blokować - nie każdy wyda z 500 zł by testować RTM, bo nie ma konta MS developera czy takiego jak ma kowgli - może strona „adguard” w dniu premiery będzie śledzić czy da się generować linki z opcją pobrania w ciągu 24 godzin zamiast sprawdzać czy sklepy już sprzedają).

Ewentualne inne awarie wyklucz z pomocą Google np. pełny backup dysku jak nawet reset BIOS/UEFI nie pozwoli przywrócić uruchamiania systemu.

najedź kursorem na znak (i) tam czasami są wartościowe podpowiedzi. Rób to z głową żeby nie unieruchomić sobie systemu. Najlepiej backup. Ja używam Easeus Todo Backup do kopii 1:1 całego dysku

W Dell Optiplex 7020 jest tylko TPM 1.2 :sweat_smile:

@anon85571622
Co to za soft?

@Bradlee
Mój sprzęt obsługuje Win11?

Mobo: Tuf Gaming X570 Plus - obsługuje TPM2?;
CPU: Ryzen 7 3700X;
Tryb rozruchu: UEFI i zainstalowany Grub, bo mam też Ubuntu 21.04;
GPU: Gigabyte RTX 2080 Super;
RAM: 16 GB DDR4 3600 MHz;
2 dyski: Pierwszy to SSD MVME 1 TB, a drugi to klasyczny talerzowiec 2 TB 7200 RPM na SATA. Nie pamiętam niestety modeli.

Odpal WhyNotWin11, sprawdź. Niestety nie jestem sprzętowcem na tyle żeby wywnioskować z samych parametrów

Powinien, poszukaj opcji w BIOSie, w razie czego dokup TPM-SPI|Motherboards|ASUS Global

No jest opcja TPM w biosie, ale nie wiem czy 2.

Włącz i zobacz w managerze urządzeń co się pojawi w „Urządzenia zabezpieczeń”. Zobacz mój pierwszy wpis w tym temacie. Widać że manager urządzeń pokazuje wersję TPM