TR/Rootkit.Gen zaatakował \system32\drivers\sptd.sys


(Krzysztof J84) #1

Sorki że dopisuję się do tego wątku z moim problemem (mam nadzieję że nie jest to niezgodne z regulaminem), ale dzięki temu wątkowi chociaż trochę zaczął działać mi komputer.

Pobierałem jakąś grafikę i... na początek padł antiwirus (avast), po chwili pojawił się biały ekran i brak reakcji na mysz i klawiaturę. W trybie awaryjnym to samo, ale jak nie pozwoliłem na odpalenie sptd.sys to coś zaczęło działać. SpyBot + Combofix naprawił komputer na tyle, że mogę włączyć go w trybie normalnym i wejść w internet, ale tutaj okazało się, że coś jest nadal mocno nie tak. Połączenia szyfrowane SLL nie odpalają się wcale, a prędkość pobierania plików spadła z 500 kilo do średnio 5 kilo. Oczywiście antywirus (reinstalowany) niczego nie wykrywa, ale jakoś przestałem mu ufać. Poniżej raporty ze skanów systemu przy użyciu OTL

http://wklejto.pl/135176

http://www.wklejto.pl/135179

Proszę pomóżcie komputera używam zarówno prywatnie jak i do pracy wiec format raczej nie wchodzi w grę


(Spandau) #2

No widzisz jest to niezgodne z regulaminem nie-podpinamy-sie-pod-tematy-innych-uzytkownikow-t458165.html ale to zdanie tak mnie rozbroiło, że wyjątkowo wydzielam Twojego posta. Dodatkowo OTL źle ustawiony (wszystko na all) a ma być (użyj filtrowania) zobacz jak ustawić OTL zgodnie z naszą instrukcją analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3059741 Ustaw, wykonaj nowy skan i podaj logi. Logi proszę wkleić na http://www.wklej.org bo widzę, że Twój raport OTL.txt został obcięty.


(Krzysztof J84) #3

A tu mnie przeniesiono, a ja głupi dopisałem się znowu do tamtego wątku. Niestety nie widzę opcji usuń post więc bardzo prosiłbym o skasowanie mojego posta z tamtego wątku ( wątek ).

Poniżej raport:

http://www.wklej.org/id/844946/

http://www.wklej.org/id/844953/


(Spandau) #4

Odinstaluj Spybota, następnie

Odinstaluj Combofixa w prawidłowy sposób Start - Uruchom - wpisz lub skopiuj

“C:\Documents and Settings\Krzysiek\Pulpit\ComboFix.exe” /uninstall i Enter

Następnie uruchom ponownie OTL klikasz Skanuj pokaż nowy raport OTL.txt na forum


(Krzysztof J84) #5

Jak widać po ilości danych zdążyłem już zacząć przygotowywać komputer do reinstalacji systemy, ale jeśli uda się naprawić to byłoby super :smiley:

Poniżej raport wedle instrukcji

http://www.wklej.org/id/845342/

http://www.wklej.org/id/845343/


(Spandau) #6

W okno Własne opcje skanowania / skrypt w OTL wklej:

Klikasz na Wykonaj skrypt. Zgadzasz się na restart komputera. Log z usuwania pokaż na forum.

Następnie ponownie uruchamiasz OTL klikasz raz jeszcze Skanuj i dajesz nowy log na forum Czyli dwa logi jeden z usuwania drugi z nowego skanowania po usuwaniu.


(Krzysztof J84) #7

raport z usuwania

http://www.wklej.org/id/845367/

raport po usuwaniu

http://www.wklej.org/id/845369/

http://www.wklej.org/id/845370/


(Spandau) #8

Uruchom OTL klikasz Sprzątanie to usunie OTL’a wraz z jego kwarantanną

Dodatkowo proszę o raport Autoruns http://www.dobreprogramy.pl/AutoRuns,Pr … 13208.html Po zakończony skanie zapisz raport spakuj plik i wrzuć na jakiś hosting. Link do niego podajesz tutaj.


(Krzysztof J84) #9

mam nadzieję że o to chodziło

raport


(Spandau) #10

Uruchom Autoruns znajdź i odhacz (nie usuwaj)

Zrestartuj komputer i zobacz jak działa.


(Krzysztof J84) #11

FTP działa, połączenia szyfrowane działają, prędkość buja się do 200 KB/s [chodziło między 500 a 600], photoshop i wszystkie pluginy zdają się działać poprawnie, jedyny problem to prędkość internetu i pobieranie plików. Jeszcze nie udało mi się pobrać w całości jednego pliku, który ważył by więcej niż 20MB, wczoraj komputer przerywał pobieranie takich po 500kilo więc i tak jest już bomba, ale damy rady coś jeszcze na to poradzić?

Swoją drogą skype poleciał z autostartu bo musiał (w sensie czy coś z nim nie tak), czy też mogę go przywrócić ? Nie ukrywam, że chętniej pozbyłbym się messengera, którego dałbym sobie głowę uciąć, że wyłączałem jakimś prostszym narzędziem.

I drugie pytanie; coś z wirusa jeszcze zostało, czy tylko usuwamy jakieś uszkodzenia, które ten po sobie zostawił. Muszę wrzucić parę rzeczy na FTP, a naprawdę nie chciał bym wrzucić przy okazji czegoś co mogło by popsuć komputer komuś innemu.

Dodane 12.10.2012 (Pt) 5:10

Ok z prędkością poradziłem sobie sam.

Dziękuje bardzo za pomoc. Macie to jakąś funkcję typu “donate” żeby móc wesprzeć waszą dobrą prace? (niczego takie znaleźć nie mogę)


(Spandau) #12

Oczywiście Skypa możesz przywrócić. Możemy także kontynuować optymalizację.

A konkretnie co zrobiłeś?

To także rozwiązałeś?


(Krzysztof J84) #13

Zainstalowałem nowsze sterowniki do sieciówki i oba problemy z internetem zniknęły, ba nawet jest odrobinę lepiej bo połączenie sieciowe odpala mi się zaraz po firewallu, a nie minute po załadowaniu wszystkiego innego (a tak było przed wirusem).

co do optymalizacji to przez ładnych parę lat nie robiłem z tym komputerem niczego poza mocno podstawowym czyszczeniem rejestru i defragmentacją, więc jeśli masz czas to ja jestem jak najbardziej na tak :wink:

Swoją drogą jest to normalne żeby plugin-container zżerał po 200-600 mega pamięci, wystarczy że zostawię stronę z animacją otwartą na dłużej, a to dziadostwo rośnie do nieakceptowalnych rozmiarów.


(Spandau) #14

Pokaż nowy raport Autoruns

Tak jest to możliwe, ale masz nieaktualnego FF i chyba nie tylko FF

Użyj Securitycheck, uaktualnij to co wskaże program analiza-dezynfekcja-zestaw-narzedzi-nieingerencyjnych-t485632.html#p3080641

Po aktualizacji FF zobacz czy ten plugin również zabiera tyle pamięci.


(Krzysztof J84) #15

raport

po aktualizacji wszystkiego jest odrobinę lepiej, plugin-container od początku zajmuje tylko 40 mega i przy odświeżaniu stron z animacjami zdaje się zwalniać część buforu. Nadal zużycie pamięci rośnie z czasem, jednak znacznie wolniej. Póki co mam 80 mega przy pięciu otwartych kartach z jakimiś tam elementami flash wiec da się przeżyć, zobaczymy co będzie za godzinę. Po kilku godzinach: 400MB, więc pod tym względem bez zmian


(Spandau) #16

Uruchom Autoruns przejdź do zakładki Logon odhacz

Przejdź do zakładki Scheduled Tasks odhacz

Przejdź do zakładki Services odhacz

Restart komputera

Ten proces można wyłączyć http://infobit.pl/kategoria/porady/fire … ntainerexe ale przeczytaj to http://mozillapl.org/forum/viewtopic.php?t=40070