Tracenie pakietów, niestabilne łącze

Witam, mam takie wrażenie, że mój nieco stary router (belkin) zaczyna się powoli psuć, lub coś jest źle skonfigurowane (w co wątpię). Jakim programem lub jak sprawdzić, czy router pracuje, tak, jak należy? Nie mam na myśli całkowitego zerwania połączenia, lecz coś typu tracenia pakietów itp. Posiadam jakiś 3 lub 4 letni router belkin i 2mbitową neostradę.

W programie HLSW jest możliwość śledzenia połączenia (trace route). Gdy to wybiorę i ślędzę połączenie do 78.47.22.190 to mniej więcej w połowie śledzenia wyskakują czarne paski, które oznaczają different route, lecz nie wiem za bardzo o co w tym chodzi i czy to jest moja wina.

Dalekii , popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Tak dla świętego spokoju zrób test.

Proponowałbym wykonać 3 proste zadania z routerem i bez niego i porównać wyniki.

  1. z konsoli wykonać tracert yahoo.com (lub tracerout yahoo.com) oraz ping -n 120 yahoo.com

Zapisz wyniki, najwyższym średni, najniższy czas i strate pakietów

Dla większej dokładności powtórz 3 razy każdy test.

  1. Zmierz przepustowość łącza przez stronę www.speedtest.net

  2. Ściągnij z netu duży plik a następnie go wyślij (np. na wrzutę) zapisz czas.

Jeżeli router psuje się to te testy wyraźnie to pokażą. Pamiętaj że parametry neo zależą głównie od ruchu innych klientów których może przybywać, może właśnie sąsiad odkrywa uroki internetu? Dlatego właśnie proponuję by łącze sprawdzać na stronach zachodnich - można założyć że wpływ lokalnych parametrów łącza (z tpsa do ciebie i od ciebie do tpsa) będzie wtedy stosunkowo niewielki.

Ale jak mam podłączyć bez routera? Przez ten modem co dostałem razem z neo?


Po przetestowanie pingu do yahoo.com maksimum wynosi 358ms, minimum - 200ms. Czy to nie jest za wysoko? Wiem że to jest serwer ze Stanów, ale żeby średnia wynosiła aż 217ms? Wydaje mi się, że to powinno być o ok. 100ms mniej.

Zamiast do routera podłącz modem do komputera.