Tradycyjny telefon , vs. Dotykowy ekran

Witam

Jakie są zalety tradycyjnego telefonu z klawiatura , oraz minusy. I analogicznie dotykowych smart fonów itp.

Tak w pod punktach. kto jak uważa.

Hmm zawsze zależy to od zasady “komu wygodniej”, ale wg mnie :

  1. Klawiszowe - lepsze podczas pisania sms’ów w większej liczbie i z większą treścią. Wadą mogą być wykonania niektórych klawiatur w telefonach - ich krótka żywotność czy tendencje do ścierania klawiszy.

  2. Dotykowe - pisze się przyjemnie i płynnie - daje wiele możliwości pisania QWERTY, klasyczna a także poprzez przeciąganie palcem po klawiszach, rysowaniu litery czy poprzez rozpoznawanie mowy. Do wad zaliczałbym właśnie brak klawiatury fizycznej co oznacza walenie po ekranie palcami, czasami grubym palcem w bardzo małe ikony klawiszy.

I to w sumie tyle z mojej strony :slight_smile:

Najlepsze to klawiatura QWERTY połączona z dotykowym wyświetlaczem

Na dotykowym słabo się pisze, ale za to wygodniej przegląda internet, czy korzysta z bardziej złożonych aplikacji. Fizyczna klawiatura zajmuje dość sporo miejsca - nawet jak jest wysuwana, do tego wysuwana klawiatura w kieszeni jak się sam rozsunie to potrafi narobić bigosu. Największy minus dotykowych- spróbuj korzystać z nich w deszczu, czy mając mokre ręce, katastrofa.

W tej chwili mam małego smartfona z wysuwaną klawiaturą, ale się zastanawiam czy przy zmianie spżetu nie pójść w kierunku -> zwykły tel + tablet.

Ja ostatnie zauważyłem ze dotykowa, klawiatura, nie zdaje egzaminu kiedy trzeba korzystać z niej bez patrzenia, nie można jej wyczuć i pisać bez patrzenia.

Od tego masz słowniki na klawiaturze dotykowej.

W niektórych modelach Samsunga z klawiaturą dotykową, podczas rozmowy, w lewym górnym rogu ekranu, pojawia się aktywna ikonka zawieszania rozmowy. Często zdarzało mi się przypadkowo zawiesić rozmowę, dotykając uchem do tej ikonki.

Żeby pisać słownikiem tez trzeba patrzeć na ekran. nie wyczujesz palcem liter.

I od tego jest czujnik zbliżeniowy, że jak przybliżasz ucho to automatycznie wygaszacz się uruchamia :slight_smile:

@ lordjahu

W nowszych modelach - możliwe.

W nieco starszych nie zawsze (np. w Galaxy 2 Mini albo go nie było, albo nie działał prawidłowo).

Piszesz na pamieć, tak jak na normalnej klawiaturze.

Z tego co kojarzę to nie zdarzył się Android od Samsunga w którym nie było by czujki zbliżeniowej. Nawet w telefonach z systemem producenta jest.

Możliwe, że masz rację, a mnie się po prostu trafił felerny egzemplarz (służbowy).

Przy wielu telefonach zdarzyło mi się coś nacisnąć uchem mimo czujnika, wystarczy, że się system zmuli na moment po odebraniu tel i już może w porę czujka nie załapać.

W mojej Nokii napisałem miliony smsów, klawiatura wygląda tak samo i pisze się na niej tak samo jak wtedy, gdy ją kupowałem.

Poza tym nawet jak wytrą się cyferki na klawiaturze to można pisać na pamięć :slight_smile: Na dotykowym nie można, trudno jest.

No na dotykowym raczej nie wytrą się cyferki na klawiaturze. :wink:

No i na dotykowym można mieć łatwiejszy dostęp do większej ilości znaków, można mieć lepsze podpowiadanie słów, a nawet pisać głaszcząc, a nie wciskając.

Moim zdaniem, to wcale nie jest takie oczywiste, że pisanie na klawiaturze fizycznej jest szybsze.

Największy minus smart fonów jest działanie baterii, znam przypadki, że bateria trzyma jakieś 10H, gdzie w tradycyjnych telefonach bateria potrafi trzymać nawet tydzień czasu.

No akurat takie porównanie jest nie na miejscu. Weźmy pod uwagę komponenty itp. W klawiszowcach gdzie główne oparcie jest na małe zasilanie bateria może trzymać nawet tydzień, Ba! Mój Samsung Galaxy S3 przy naprawdę małym użytkowaniu trzyma z 5 dni. Oczywiście że przy pełnym użytkowaniu - Bluetooth, Wi-Fi, sieć 3G, Muzyka, Filmy i Gry ten czas może się skrócić do kilku godzin; ale tak samo jest telefonami gdy korzystamy ze wszystkiego.

Na dotykowym bardziej liczy się czas na aktywnym telefonie czy włączonym ekranie. Bo gdy prawie czas będzie leżał tylko na GSMie to też pochodzi kilka dni (rekord to ok 10 dni na Android, gdy był wystawiony na allegro i gdy działała karta w trybie GSM).