Tragiczna wydajność nowego laptopa

Laptop ma miesiąc. Jest to Acer Nitro 5 (ryzen 5 2500u, rx560x, 8, 1000) czyli laptop, który powinien miec kilkukrotnie większą wydajność niż ma. Problem jest taki, że… Np. Używam laptopa pod zasilaczem, a gdy odłącze zasilacz wydajność spada, laptop strasznie wolno działa. Gdy podłącze znowu zasilacz to i tak działa strasznie wolno (!). Przy tym też są niższe fps kilkukrotnie, np cs zamiast 250 jak wszystko jest pk to jest 20-35 w menu głównym. Trzeba go podlączyc pod zasilacz i uruchomić ponownie, wtedy znów wszystko jest okej. W tym “gó*nie” mam też spadki transferu dysku z 250 do nawet 8, a usb nie działa więc oddam go na gwarancje. Przywracałem nawet system do ust fabrycznych i to nie pomogło. Sterowniki mam najnowsze, temperatury są w porządku, przywracałem też ust. zasilania i nic. Co mam poradzić z tą wydajnością? Może to wina baterii? Z początku byłem pewien, że to wina dysku, ale zasilanie przypadkiem odłączyłem w tym dziadostwie i podłączeni go z powrotem nie pomogło. Wina baterii? Szmelc jakiś dostałem wszystko tu jest rozdupczone…

EDIT: Dysk nie ma bad sectorów. ADWCleaner nie wykrył żadnego wirusa.

Ten dysk to pewnie HDD? Szczerze powiedziawszy poza grami to pewnie główny powód wolnego działania. W sumie kto normalny wybiera w dzisiejszych czasach w miarę wydajną maszynę i nie wyposaża jej w SSD tylko korzysta z HDD jako systemowy?
Co do wydajności w grach jeśli na zasilaczu jest ok, a na baterii nie, to prosta sprawa w celu oszczędzania energii (jak również żywotności baterii) używana jest grafika zintegrowana i/lub jest drastycznie obniżona wydajność GPU poprzez bardzo niskie taktowania. Normalna sprawa w laptopach.
Co do transferów dysków potrzebne jest więcej info, jak to mierzysz, podczas jakich operacji itp.
Co do USB i pozostałych bolączek, to tak jaki system posiadasz, czy instalowałeś go sam czy był fabryczny/instalowany przez sklep, co do sterowników czy zainstalowane masz np. od chipsetu czy tylko od grafiki.

Do laptopa zainstaluj UBUNTU a do grania kup sobie komputer stacjonarny. Możesz też spróbować zainstalować czysty system, wywalić anty-wirusy i skonfigurować kartę graficzną tak aby działała w trybie „wysoka wydajność”. Te wszystkie adw-cleanery, anty-viry to pożeracze zasobów obliczeniowych.

  1. Kup SSD
  2. Zaktualizuj BIOS
  3. Zainstaluj OS na czysto w najnowszej wersji + łaty z windows update
  4. Ustaw plan zasilania na wysoka wydajność
  5. Odprawiaj codziennie zdrowaśki aby sprzęt przy gierkach nie wybuchł i żyj z thermal throttlingiem

Dołóż dysk SSD i problem się rozwiąże

Nie jestem pewnien jak wygląda sprawa dysków PCIe w tym modelu, lecz np w Acer Aspire 7 jest kompatybilny tylko z samsungiem

Dysk może był kiepski ale co ma do tego, że po odłączeniu zasilacza spada wydajność? Podobny problem miałem z laptopem Sony. Pomagał tylko restart z podłączonym zasilaniem. Po kilku miesiącach jakoś samo się naprawiło, ale nie wiem od czego to było.

Wiesz co to jest adw-cleaner?

Nie zrozumieliśmy się. Może dlatego, że strasznie namieszałem. Zgadzam się z tobą, ale to chodzi o to, że gdy odłącze zasilacz to po prostu muli jak nie tylko w grach, ale i w pulpicie, internecie. Strasznie wolno wszystko się włącza. Ten problem nie ustępuje po ponownym podłączeniu zasilacza, a powinien. Żeby działało normalnie jak pod zasilaczu trzeba uruchomić ponownie laptopa. Zresztą wydajność w pulpicie powinna być i tak większa niż opera włączająca się 30 sekund.


Proszę bardzo.

System W10Home, zainstalowany fabrycznie. USB działa, ale poruszenie wtykiem myszki czy innym urządzeniem podłączonym odłącza sprzęt, więc wnioskuje to port USB jest zepsuty.

Nie bardzo rozumiem. Sterowniki mam wszystkie, które udało się wyszukać po przez menadżer zadań i zainstalować. Szybsza sprawa, a na internecie nie mogłem znaleźć ręcznie sterowników do RX560x.

Pomógłbyś mi to zrobić? 2018%2013_06_21

Zrobiłem to już wcześniej

Właśnie mam ten sam problem. Podłączenie zasilacza nie pomaga, tylko restart laptopa z podłączonym zasilaczem

Ten wykres z HDtune jest dziwny. Transfer nie schodzi coraz niżej i zaskakująco niski jest czas odczytu. Przypomina bardziej SSHD niż HDD, ale i tak wypada bardzo słabo.
Pokaż zakładkę health.

Pokaż jeszcze screen z tego https://www.thesycon.de/dpclat/dpclat.exe

W BF są błędy a chyba nie powinny.

Powtórz test z LIVE CD, jeżeli wynik będzie analogiczny= dysk do wymiany, a ten w najlepszym razie na magazyn.
Druga sprawa: na laptopie nie gra się bez zasilania, oszczędność energii zabija wydajnośc, być może po podłączeniu ręcznie musisz zmienić plan :wink:

Zaraz to sprawdzę

Odłączyłem od zasilania, fps spadły do 10, wydajność laptopa też. Zajrzałem do ust zasilania i racja, plan się zmienił. Ustawiłem z powrotem na wysoką wydajność - muli, podłączyłem zasilanie i wciąż muli, eh, muli nawet jak zaznaczam tekst do zacytowania. Muszę go zrestartować.

Sprawdzałeś to dpc jak masz podłączony zasilacz i bez niego?

Co to jest? Jak to sprawdzić?
EDIT: Odłączyłem od zasilania, fps spadły do 10, wydajność laptopa też. Zajrzałem do ust zasilania i racja, plan się zmienił. Ustawiłem z powrotem na wysoką wydajność - muli, podłączyłem zasilanie i wciąż muli, eh, muli nawet jak zaznaczam tekst do zacytowania.
O to chodzi?

Masz link wyżej. odpal i zobacz jak wygląda na kablu i bez. Jeśli będzie źle to np możesz w menedżerze urządzeń wyłączyć kontroler usb i sprawdzić czy coś się zmieniło.