Transcend USB 3.0 Expansion Card

Na wstępie, jako nowy użytkownik, chciałbym się przywitać. Dzień dobry.

Mam następujący problem. Kupiłem dysk zewnętrzny z USB 3.0. W związku z tym, że moja płyta główna nie obsługuje takiego standardu, dokupiłem wspomniany w tytule produkt:http://www.chip.pl/news/sprzet/gadzety/2010/05/usb-3-0-dla-tych-co-lubia-swoja-stara-plyte-glowna

Zamontowałem kartę w gnieździe PCI, podłączyłem zasilanie, zainstalowałem sterowniki. Wszystko ok. Podłączyłem dysk - działa. Zrobiłem jednak próbę, żeby porównać różnicę w prędkości “USB 3.0” i standardowym u mnie USB 2.0. Okazało się, że prędkości są identyczne. Czy przychodzi komuś do głowy dlaczego dysk podłączony pod kartę rozszerzeń nie działa z prędkością USB 3.0? Według opisu produktu powinienem dzięki tej karcie mieć USB 3.0.

Płyta główna: ASUS P7P55D LE

System: Windows 7 64

Będę wdzięczny rady jak rozwiązać problem.

Pozdrawiam

Konrad

po pierwsze co o za dysk?

i jakie prędkości uzyskałeś?

Dysk: WD My Passport Essential SE 1TB USB3.0

Zapis: 55 MB/s

Odczyt: na początku około 260 - 300 MB/s (do około 30%) a później 85 MB/s

Plik około 3 GB

no cóż widzę ze raczej sugerowałeś się prędkością podawana przez producenta 640 MB/s co jest tak naprawdę tylko i wyłącznie szybkością interfejsu USB 3.0 który mocno wybiega ponad standardy dzisiejszych urządzeń.

Twój dysk jest dyskiem magnetycznym, co już sprawia iż jego prędkość nigdy nie osiągnie wypomnianych 640 MB/s. Szacunkowo osiągnie prędkość w granicach 60-90MB/s

Zapis 55 MB/s i odczyt 85 MB/s to i tak niezły wynik :slight_smile: Przy USB 2.0 prędkość maksymalne nigdy nie przekroczy 60 MB/s a z reguły oscyluje w granicach, dla zapisu 25 - 30 MB/s, a odczytu 30 - 42 MB/s.

Z kolei musisz jeszcze pamiętać, że przy zapisywaniu pliku lub kopiowaniu pliku ograniczenia prędkości pojawiają się też po drugiej stronie czyli na twoim dysku w komputerze.

Dlatego przykro mi ale niestety dałeś się chyba nabrać na cudownym produkt, który teoretycznie jest super bo ma USB 3.0 ale tak naprawdę niewiele to zmienia.

Osobiście uważam że USB 3.0 nie jest nam jeszcze potrzebne, szkoda na to naszej kasy.

Dagonn,

No właśnie o to chodzi, że niczym się nie sugerowałem. Zdaję sobie sprawę, że prędkości podawane przez producentów są dość “teoretyczne”. Zdaję również sobie sprawę z ograniczeń związanych z dyskiem twardym.

I tak miałem kupić dysk zewnętrzny, a że cena dysku z USB 3.0 była praktycznie taka sama jak z USB 2.0 to zdecydowałem sie na teoretycznie szybszy dysk. Później pojawił się pomysł, żeby zrobić namiastkę USB 3.0 w kompie i dlatego kupiłem wspomnianą w temacie kartę i teraz dochodzimy do sedna. Nie oczekiwałem transferów na poziomie 500 czy 600 MB/s. Myślałem, że będzie to szybsze od USB 2.0 ze 2 lub 3 razy. Nie przeczytałeś chyba dokładnie tego co napisałem. Transfery o których pisałem osiągnąłem zarówno na swoim “standardowym” USB czyli 2.0 oraz na porcie USB który jest na tej “Expansion Card” czyli teoretycznie 3.0. Wydaje mi się, że kartę i sterownik zainstalowałem poprawnie, dlatego pomyślałem że coś jest nie tak. Poza tym, jeżeli są to transfery dla USB 3.0 (według Ciebie) to coś jest tym bardziej nie tak, bo na USB 2.0 są takie same.