Transfer domeny - domeny.pl liczą sobie 122zł za transferout

Witam,

nie wiem czy temat założyłem w dobrym dziale.

Chciałem zmienić operatora mojej domeny z domeny.pl na mniejszą firmę. Domeny.pl liczą sobie 122zł za przedłużenie o jeden rok, a ta mniejsza firma (u której mam już hosting od czterech lat) 42zł wraz z opłatą za transfer.

Złożyłem wniosek o transfer poprzez e-mail, odpisali mi, że muszę wysłać skan dowodu i takie tam w celu autentyfikacji. Ok, ale:

  • dają termin 7 dni na wydanie kodu AUTHINFO. Gdzieś czytałem, że mają obowiązek zrobić to natychmiast…

  • wysłali fakturę proforma, za usługę “transfer_out” na kwotę 122zł !!

Czy to jest w ogóle legalne? Prosiłbym o wskazanie jakichś paragrafów, chciałbym z nimi przeprowadzić dyskusję.

Domena ma końcówkę .net

Będę wdzięczny za odpowiedzi, a jeżeli trzeba proszę o przeniesienie tematu do właściwego działu.

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/5 … umowy.html

współczuję

Podstawowe pytanie: kiedy i w jakiej promocji domena była rejestrowana?

@ekarnecka: Dzięki. Sam sobie już też współczuję.

@apstyn: Domena była zakupiona trzy lata temu (2008) w jakiejś promocji (16zł za rok):

J.M.: usl.

ILOSC: 1

DOMENA: fotografslubny.net

OKRES: 1 rok

CENA: 16.99

PROMOCJA: 11.000 domen na 11-lecie

Kupiłem wtedy dwie domeny i z jednej po roku chciałem zrezygnować. Okazało się jednak, że nie mogę bo w regulaminie promocji był zapis, że muszę opłacać obie domeny przynajmniej przez 3 lata. W końcu “udało mi się” dojść do porozumienia i dopłaciłem dwa razy po 100zł, do ceny normalnej by domeny były poza promocją i od tamtej pory opłacam jedną z domen. Ale widzę, że inne firmy liczą sobie 44zł i chcę przenieść.

Dzwoniłem do nich i regulaminem NASK nie mogę się posługiwać bo jest to domena globalna. O cenie za usługę “transfer_out” nie ma informacji w regulaminie, jest natomiast w cenniku w opcji “usługi dodatkowe”. I na tej podstawie się cenią.

I teraz podstawowe pytanie :

Czy jeżeli zrezygnuję z ich usług (nie przez transfer, ale normalnie przez rezygnację), a domenę zarejestruję od nowa w nowej firmie stracę coś? Mam maila w tej domenie, bloga itp… Ten mail jest dla mnie najważniejszy (obecnie na serwerach gmail, dzięki google apps).

Dziękuję za odpowiedzi.

Ojjj, widzę że z tym rejestratorem rzeczywiście niektórzy mają dziwne przypadki. Nie znam dokładnie ich regulaminów, a po kilkunastu minutach zagłębiania się w temat zrezygnowałem z szukania innych kruczków niż te wspomniane 3 lata.

Odpowiadając na pytanie o wygaśnięcie domeny: weź pod uwagę, że trzeba by było jeszcze odczekać czas blokady domeny - dla globalnych w czasach kiedy byłem zorientowany w temacie było to ~75 dni od daty wygaśnięcia. W tym czasie nie można jej zarejestrować gdzie indziej.

Witam.

Ja od siebie polece dropped.pl, za przedłużenie płacisz tylko 50zł (bez żadnych podatków, itd).

Kary mają bardzo ładogne, jeżeli będziesz regularnie opłacał to nic się nie stanie.

http://www.dropped.pl/prices_penalty.htm#dropcatching

Wracając do tematu to moim zdaniem nie warto. Ktoś np. w dropped może Twoją domene przechwycić.

Domeny.pl liczyły też sobie duże kary (coś takiego mi się przypomniało) jeżeli się u nich nie przedłuży.

Co do tego pomysłu, to jest on nie zabardzo trafny, poproś ich o kod authinfo i potem transfer do dropped :wink: