Transfer między dwoma komputerami bez użycia internetu

Witam serdecznie!

 

Mam pewien problem, mianowicie mam dwa komputery obok siebie, jeden służący do odbioru maili, wystawiania faktur itd., drugi do tworzenia prezentacji oraz przechowywania najważniejszych danych. Problem jest tego typu, że drugi komputer ma być całkowicie pozbawiony połączenia z internetem. Czy jest możliwość transferu plików między tymi dwoma komputerami bez użycia sieci oraz przełączania pendrive w kółko? 

 

Pozdrawiam serdecznie!

Jest taka możliwość, nazywa się udostępnianie plików:

 

PS. Co rozumiesz przez pojęcie “bez użycia sieci”? Musisz utworzyć sieć aby przesyłać dane ale nie będzie to sieć internetowa tylko wewnątrz biura/domu i Twoje przesyłane dane nie będą przesyłane przez internet.

Okej, może nie bez użycia sieci, ale bez użycia internetu- tzn. żeby ten drugi komputer, który nie ma dostępu do internetu mógł w jakiś sposób połączyć się z tym pierwszym. Do udostępniania plików chyba potrzebny jest internet w obu komputerach, prawda?

Nie jest do tego potrzebny internet, to nie jest “udostępnianie połączenia internetowego”

skrętka (kabel) z przekrosem nie na prosto  połaczyć  dwie karty sieciowe  w kompach  i gitara

Przy obecnie produkowanych (od kilku lat) kartach sieciowych nie jest wymagany przewód skrosowany.

Ok, czyli załóżmy, że połącze te dwa komputery jednym kablem ethernet. Wtedy ten do internetu będzie potrzebował jakiegoś adaptera USB żeby mógł się w jakiś sposób łączyć do internetu, prawda? I co należy ustawić i jak jak już połącze je tym kabelkiem? 

Proste pytanie do autora czy blokada dostępu do internetu jest w celach bezpieczeństwa czy poprostu aby nie korzystano na drugim kompie ?

Drugi komputer ma być odcięty od sieci w ramach bezpieczeństwa dla przechowywanych tam informacji.

Z adapterami USB różnie bywa, nie ładuj się w to. Jeśli ten na którym ma być internet jest komputerem stacjonarnym, dokup do niego dodatkowa kartę sieciową, która kosztuje “grosze”

Przykładowa na gniazdo PCI:

Wieć jakiekolwiek połączeni tych dwóch komputerów mija się z bezpieczeństwem.

 

To, że nie będzie netu nie oznacza, że szkodliwe oprogramowanie nie przejdzie przez sieć :stuck_out_tongue:

Wredotka,

 

Rozumiem zagrożenie, ale jednak jest w jakiś sposób to ryzyko zmniejszone. :slight_smile:

 

 

Cedar,

 

W takim bądź razie zakupię jedną taką kartę. Mógłbyś mi jeszcze w kilku słowach powiedzieć co ustawić jak już je tak połącze? 

Jeżeli będziesz przesyłał dużo danych/duże pliki i w drugim komputerze masz kartę sieciową 1000 Mbit dokup kartę też z taką prędkością, te najtańsze mają max.100 Mbit

Znalazłem rozwiązanie- zakupię jakiś zewnętrzny dysk i tylko on będzie udostępniony przez ethernet. Dzięki za pomoc, pozdrawiam serdecznie!!

Najtańszą opcją bez przepinania pendrajwa i udostępniania plików w sieci(bezpośrednia skrętka, stały IP, ręcznie ustawiona metryka) będzie archaiczne urządzenie USB Sharing Switch do drukarek. Zazwyczaj ma dwa gniazda USB typu B i jedno typu A(normalne) i jest uproszczoną wersją przełączników KVM ->

http://allegro.pl/przelacznik-kvm-switch-usb-vga-promocja-i4667906490.html

Do normalnego gniazda A podpinasz pendrajwa, kablami od drukarek typu B podpinasz dwa komputery,

Kładziesz w dostępnym miejscu naciskając przełącznik przełączasz jak chcesz i SZysko w temacie :stuck_out_tongue:

Są różne, takie na 2 i 4 porty - ostatnio widziałem za 9.90zł na allegro + przesyłka + dwa kable drukarkowe wyjdzie max 40zł - poszukam jeśli chcesz bo od sprzedawcy coś kupiłem a szukając wyszukiwarką nie znajduje. W każdym razie ten który mam, można też programem przełączać z jednego kompa na drugi.

Wystarczy zainstalować program i “przywołać” klikając ikonkę w zasobniku systemowym.

A mam podobny z inną nazwą do http://allegro.pl/switch-przelacznik-usb-2-0-2pc-digitus-da-70135-1-i4663614561.html był 2x tańszy bo używany i bardzo się przydaje od wielu lat.

Zazwyczaj podpinam huba pod monitorem + klawa i myszka, funkcji programowej z tej racji nie używam :slight_smile:

Domyślnie przełącza się na określony port niezależnie który komputer jest uruchomiony jako pierwszy to też fajna funkcjonalność.

 

Przełącznik ma zabezpieczenie które blokuje możliwość przełączania jeśli port jest używany(trwa transfer) - czasami jest to upierdliwe ale dowód że działa, nie wiem jak ale działa.

Do pendrajwa w sam raz bo będziesz go mieć dostępnego przed sobą, z wyraźną sygnalizacje diodą do którego jest aktualnie podpięty. Od przełącznika z tyłu puszeczki elegancko poprowadzisz dwa kable do dwóch komputerów. 

 

Dysk na USB działa ale wymaga kabli drukarkowych z ferrytami(zgrubienia na końcach) i kruciutkiego kabelka do dysku by zatrybiło zasilanie. Dzięki switchowi unikniesz podpinania jakichkolwiek ethernetów a tym samym niebezpieczeństwa TCP/IP  :wink:

http://allegro.pl/konig-usb-2-0-switch-i4694601497.html

Możliwe, że masz rozwiązanie bez kosztów czy kombinowania. Jeśli jako urzadzenie dostępowe do netu masz router to większość z nich ma opcję blokady dostępu do wan określonym adresom IP czy MAC. Wystarczy tylko skonfiguraować.

Bardzo popularne rozwiązanie aby ukrucić dzieciom dostęp do netu w określonych godzinach :stuck_out_tongue: Testowane na dzieciach znajomego.