Transfer sieci LAN

Witam

Mam dość duży odcinek sieci LAN (Fast Ethernet) między najbardziej oddalonymi komputerami jest to przeszło 300 metrów. Kabel idzie na zewnątrz łącząc kilka budynków w każdym budynku jest komputer i switch . Zmierzyłem transfer między najdalej oddalonymi komputerami transfer programem iperf. Poniżej wyniki

 

Transfer - 95,90 MBytes

Bandwidth - 80,30 Mbits/sec

 

Proszę o opinię czy parametry są ok ewentualnie czy mieszczą się w normie. Drugie pytanie za niedługo będę zmieniał internet z Neostrady 6 mega na światłowód. Czy jest sens brać maksymalną szybkość 100Mbit/s skoro moja sieć tego nie uciągnie.

 

falcon32

Transfer jak na taką odległość jest w porządku, niewiele mniejszy uzyskiwałem na komputerach połączonych na kilka metrów.

Co do internetu możesz zaryzykować, cena zapewne nie będzie wiele wyższa niż słabszej opcji, a też nie samym transferem człowiek żyje (pingi też zapewne zmaleją, więc komfort korzystania się zwiększy, lepszy upload). Z resztą i tak większość serwerów publicznych ftp ma ograniczenie 30Mbit na jedno IP.

Ten transfer 90MB to masz na dzień, tydzień, miesiąc czy kwartał? Bo 90MB to ogólnie mały ruch, więc te 100Mb/s przy światłowodzie możesz wziąć. Bierz pod uwagę, że ruch sieciowy to nie w 100% ruch danych od klientów, ale również ruch wynikający z działania różnych protokołów i budując sieć powinieneś mnieć tego świadomość. Tak więc lepiej mieć w zapasie te pare Mb, niż później tłumaczyć się przed klientem, dlaczego nie mają tyle ile im oferujesz.

te 90mb to transfer jaki zmierzył w danej chwili program iperf. Natomiast jeśli chodzi o ruch to w miesiącu lipcu do dzisiaj mam na liczniku download 35,70GB upload 4,20GB.