Transfer sieci LAN


(falcon32) #1

Witam

Mam dość duży odcinek sieci LAN (Fast Ethernet) między najbardziej oddalonymi komputerami jest to przeszło 300 metrów. Kabel idzie na zewnątrz łącząc kilka budynków w każdym budynku jest komputer i switch . Zmierzyłem transfer między najdalej oddalonymi komputerami transfer programem iperf. Poniżej wyniki

 

Transfer - 95,90 MBytes

Bandwidth - 80,30 Mbits/sec

 

Proszę o opinię czy parametry są ok ewentualnie czy mieszczą się w normie. Drugie pytanie za niedługo będę zmieniał internet z Neostrady 6 mega na światłowód. Czy jest sens brać maksymalną szybkość 100Mbit/s skoro moja sieć tego nie uciągnie.

 

falcon32


(Longhorn2009) #2

Transfer jak na taką odległość jest w porządku, niewiele mniejszy uzyskiwałem na komputerach połączonych na kilka metrów.

Co do internetu możesz zaryzykować, cena zapewne nie będzie wiele wyższa niż słabszej opcji, a też nie samym transferem człowiek żyje (pingi też zapewne zmaleją, więc komfort korzystania się zwiększy, lepszy upload). Z resztą i tak większość serwerów publicznych ftp ma ograniczenie 30Mbit na jedno IP.


(roobal) #3

Ten transfer 90MB to masz na dzień, tydzień, miesiąc czy kwartał? Bo 90MB to ogólnie mały ruch, więc te 100Mb/s przy światłowodzie możesz wziąć. Bierz pod uwagę, że ruch sieciowy to nie w 100% ruch danych od klientów, ale również ruch wynikający z działania różnych protokołów i budując sieć powinieneś mnieć tego świadomość. Tak więc lepiej mieć w zapasie te pare Mb, niż później tłumaczyć się przed klientem, dlaczego nie mają tyle ile im oferujesz.


(falcon32) #4

te 90mb to transfer jaki zmierzył w danej chwili program iperf. Natomiast jeśli chodzi o ruch to w miesiącu lipcu do dzisiaj mam na liczniku download 35,70GB upload 4,20GB.