Triple channel w płytach AMD

Mam takie pytanie…

Płyty AMD nie obsluguja triple channel , w związku z tym czy jeśli kupie pamięci w triple channel 3x4GB to czy duzo strace na wydajności podłączając te kości do owej płyty nie obslugujacej triple channel?

TomaszBarney , po pierwsze to triple-channel jest obsługiwane tylko przez Intel Core i7-900 series, to tak tytułem wstępu.

Druga sprawa to po co ci aż 12GB ramu, masz w ogóle system który obsłuży tyle pamięci?

I czy sprawdziłeś ile slotów pamięci ma twoja płyta?

No ale pomijając powyższe kwestie to już bardziej się opłaca kupić 2x4GB + 2x2GB (czyli w sumie 12GB) i odpowiednio zamontować żeby było w dualu bo jak zamontujesz 3x4GB to całość będzie ci chodzić w trybie single-channel.

W normalnym użytkowaniu kompa to w zasadzie nie powinno to być odczuwalne czy będzie działać w trybie single, dual czy tripple ale jeśli masz aż tak ekstremalne obciążenie kompa żeby potrzebować aż tyle ramu to różnica między single a dual raczej będzie odczuwalna.

Pracuje nad grafiką - kilka uruchomionych programów takich jak Photoshop Illustrator, podpięty tablet i pamięc ucieka …

Płyta Asus SABERTOOTH 990FX AMD 990FX Socket AM3+ (PCIE/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3) http://www.techplanet.pl/produkty/plyty … 22712.html

System Win 7 home premium obsluguje do 16 GB

Nie znam się za bardzo na tym - mówisz by kupić 2x4 i 2x2 - pytanie jest takie czy wtedy te pamieci beda rzeczywiscie chodzic w DUALu, bo oczywiscie te 2x4 będzie chodzić ze sobą w dualu, i 2x2 będzie chodzić w dualu, ale czy one będą między sobą współgrać tzn. te 2x4 z 2x2, bo facet w sklepie powiedzial, ze DDR3 bywają kapryśne i system może nie chodzić stabilnie jesli wszystkie pamięci nie zostały ze sobą sparowane przez producenta.

Chodzi mi o to, jaka wtedy występuje zaleznośc pomiędzy zestawem nr 1(2x4GB) , a zestawem nr 2 (2x2GB) - single channel? A może tego w ogóle się tak nie określa?

Tego się nie określa w żaden sposób.

Ważne jest żeby sprawdzić w instrukcji od płyty które sloty działają ze sobą w dualu (1 z 2 i 3 z 4 czy 1 z 3 i 2 z 4) i odpowiednio zainstalować te pamięci.

Np. jeśli w dualu pracują ze sobą sloty 1 z 3 oraz 2 z 4 to kości 4GB montujesz w 1 i 3 a 2GB w 2 i 4 (nie mam pojęcia czy ma to jakieś znaczenie czy w slocie 1 i odpowiadającym mu slocie do duala zamontuje się mniejsze kości czy te większe ale ja bym montował te większe).

Nie wiem jak bardzo kapryśne są DDR3 ale ogólnie jest taka zasada że w dualu powinno się montować w kanale 1 i 2 kości o takich samych parametrach, w przypadku takim jak twój należy zadbać aby obie kości 4GB były sparowane ze sobą oraz żeby obydwie kości 2GB były ze sobą sparowane.

Najlepiej by było jakbyś kupił pary 4GB i 2GB tak dobrane żeby miały identyczne parametry (przede wszystkim ten sam standard prędkości, dodatkowo można by się pofatygować żeby miały te same parametry CAS oraz RAS), jeśli będą dodatkowo tego samego producenta to jeszcze lepiej.

Dodane 10.06.2011 (Pt) 18:54

TomaszBarney , mam nadzieję że masz Windowsa w wersji 64-bit, bo wszystkie wersje win7 32-bit obsługują tylko do 3,5GB ram.