Troszkę za wysoka temperatura - Intel Core 2 Duo E4500


(Pixelith) #1

Witam. W swoim komputerze mam procesor Intel Core 2 Duo E4500. Mam go od 4 lat. Ostatnio postanowiłem pobawić się nieco w poprawianie wydajności komputera. Wymieniłem płytę główną, ram i chodzi pięknie! Ale jest jeden problem.

Taką mam temperaturę w tym momencie. Uruchomione mam youtube, kilka kart, wtw i Skype. Kiedy uruchomię jakąś grę, temperatura podskakuje do 85 i z 85 na -43. Czego to może być wina? Czy wystarczy nałożenie nowej pasty termo-przewodzącej?

Dorzucę jeszcze screenshot z CPU-Z:

Q9bKM.png


(Qba Lukaszczyk) #2

Najpierw uwolnij komputer z kurzu.


(Piter9713) #3

I zobacz, czy rzeczywiście są te 83 stopnie. Niektóre czujniki mają do siebie to, że straszliwe przekłamują.


(Pixelith) #4

w obudowie przy wentylatorze całkiem ciepło. jak mam sprawdzić tą temperaturę?

@sunbeam96 - radiator i wentylator wyglądają na czyste.


(Piter9713) #5

Po prostu jakoś spróbuj dotknąć palcem radiatora. Jeśli jest rzeczywiście b. ciepły to zmień pastę. Jeżeli nie, to albo czujnik oszukuje, bądź jest radiator źle dociśnięty.


(Pixelith) #6

chłodzenie lekko lata. chyba tak nie powinno być? próbuję docisnąć, przekręcić, ale i tak lata :/. co zrobić?


(Piter9713) #7

Hmm… Chłodzenie powinno siedzieć sztywno, tj. nie powinno latać. Jeżeli tego nie robiłeś, to zdejmij całkiem i załóż ponownie.


(Pixelith) #8

nie mogę go zdjąć, jakaś śrubka trzyma, ale nie mogę jej odkręcić, ani nic. wydaje mi się, że wentylator/radiator (to się nazywa cooler, tak?) jest uszkodzony.


(Piter9713) #9

Śrubka to masz na myśli jeden z tych kołków, które są wokół radiatora?


(Pixelith) #10

tak. mam jeszcze jedno pytanie. czy do zdjęcia coolera muszę zdjąć płytę główną :expressionless:


(Piter9713) #11

Nie musisz, aczkolwiek tak jest wygodniej. Jeżeli chodzi o te śrubki, to płaskim śrubokrętem przekręcasz je do oporuw kierunku wskazanym na “łbie” każdej z nich, jest to bodajże odwrotny do ruchu wskazówek zegara. Potem po prostu “wyciągasz” je do momentu poluzowania radiatora. Z powrotem jest tak: przed założeniem przekręcasz śrubki do fabrycznego położenia tj. zgodnie z ruchem wsk. zegara, kładziesz radiator na procku i wciskasz każdą śrubkę do dziury.

Dodane 22.11.2011 (Wt) 22:22

Tutaj masz jeszcze pokazane na filmie:


(Pixelith) #12

dokładnie ten film widziałem już 10 minut temu :wink: teraz znowu jedna śrubka nie chce wejść.


(Piter9713) #13

Jeżeli nie masz gwarancji, spróbuj zdjąć cooler z wyjętą płytą, może trzeba będzie jej trochę pomóc, żeby wyszła :).

Dodane 22.11.2011 (Wt) 22:38

Mówiąc “jej” mam na myśli tą oporną śrubkę, nie płytę :slight_smile:


(Pixelith) #14

teraz pytanie trochę z innej beczki - czy mogę na noc zostawić procesor bez radiatora? oczywiście komputer wyłączony :wink: jutro mam zamiar posmarować nową pastą i założyć radiator.


(Piter9713) #15

Jak wyłączony, to możesz. Zresztą Intela tak prosto nie spalisz… Co do pasty, to polecam Zalman ZM-STG1. W miarę dobra i niedroga pasta. I jeszcze Arctic Silver 5, ale moim zdaniem 30 zł za 3.5g pasty to troszkę przegięcie…


(Mateusz09031995) #16

Zalman ZM STG1 jest trochę przestarzały łatwo się go aplikuje ponieważ posiada pendzelek ale zalman STG2 jest w tej samej cenie a wiele lepszy choć ciężko go wycisnąć ale daje radę .


(Sebix99) #17

Tak ale arctic silver 5 jest dobrą pastą.


(Tinna) #18

podejrzewam, że w Twoim wypadku to kwestia wieku - chłodzenie może się przykurzyło i nie odbiera tak dobrze ciepła, do tego pasta przewodząca już może nie bardzo spełnia swoją rolę bo jest stara i zużyta. Przychylam się do opinii poprzednika - pasta arctic silver 5 + jeszcze dołóż albo czyszczenie starego wentyla albo zakup nowego (nie są drogie) i dobrze (odpowiednio) go umocuj, od razu zobaczysz różnicę.


(Piter9713) #19

Było na początku pisane, że cooler jest czysty, ale lata. Sądzę, że to może być przyczyną wysokich temperatur.


(Pixelith) #20

wyciągnąłem płytę główną, założyłem cooler od nowa, teraz speedfan pokazuje 43-50 stopni. niedługo wymienię pastę i zasilacz.

dziękuję wszystkim za pomoc. temat można zamknąć :slight_smile: