Trudne początki


(Dzikowski Lukasz) #1

Witam :slight_smile:

Chciałbym zadać pewnie nie raz już męczące pytanie - od czego zacząć? W sieci istnieje nawałnica poradników, która nijak nie może nakierować mnie na właściwy tor. Każdy z nich, w zależności od upodobania wytycza swoje kierunki, to C++ to Java to Pascal... Więc mam pytanie do Was drodzy koledzy, od czego może zacząc ktoś, kto nigdy tak naprawdę nie miał doczynienia z programowaniem? Ktoś kto pracuje na Wingrozie i narazie nie chce tego zmieniać? (dopóki nie nauczy się dostatecznie dużo aby przejść na systemy Linux) Prosiłbym o jasne odpowiedzi (nie w stylu "masz wiele możlwiości ..." "zależy od Ciebie"..)

Dziękuje z góry!


(Fiołek) #2

Linux _moim zdaniem_ nie nadaje się do programowania z prostej przyczyny: nie ma dobrego IDE. Pracuję już dość długo na Windzie i nie mam zamiaru tego zmieniać. Co do rozpoczęcią: najpierw trzeba nauczyć się SZUKAĆ*!

* - podpowiedź: użyj opcji Szukaj na forum pod zapytanie "jak zaczać" w dziale Programowanie.


(system) #3

Jeżeli dobrze Ci się pracuje na Windzie, pracuj na Windzie - programowanie w tym środowisku jak na razie to przyszłość. Jeżeli chodzi o sam język programowania to jakieś pochodne "C" np C++. Java od C++ różni się większymi lub mniejszymi szczegółami. Pascal odchodzi od dłuższego czasu, jak na razie to tylko podtrzymywanie starych aplikacji, ale to nie przyszłość. C++, Java, C# to są języki które warto się uczyć.

Dobry poradnik to "od_zera_do_gier_kodera" - przynajmniej na początek, dobrze to wszystko jest opisane... ale to wszystko zależy od Ciebie :wink: :lol:


(Sawyer47) #4

A nie jest tak? Nie istnieje Jedyny Słuszny Najlepszy Język Programowania, więc trzeba zmierzyć się z "problemem" wyboru. Każdy poleci Ci co jemu się podoba. Tak więc ja polecam zacząć od C lub C++, ponieważ:

→ duża liczba materiałów do uczenia

→ są to dojrzałe języki, istnieje wiele implementacji

→ do C/C++ jest cała masa bibliotek, kompilatorów, IDE i innych narzędzi przydatnych w programowaniu

→ część innych języków bywa wzorowana na C/C++ w mniejszym lub większym stopniu, więc znając C/C++ będzie Ci łatwiej się ich nauczyć


(Agatonster) #5

silvach ,

Poczytaj Konkretne tematy... ze zwróceniem szczególnej uwagi na pierwszy post. Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty - proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(somekind) #6

1) Ideą.

2) Koncepcją.

3) Założeniami.

To nie są większe lub mniejsze szczegóły, lecz ewidentna różnica. To zupełnie inne języki i technologie.


(Zulowski) #7

Nie tylko tym, Java jest w pełni obiektowa*.

Ja bym Ci polecił, tak samo jak już nie raz na tym forum podpowiadałem innym, kupić Symfonię c++ Jerzego Grębosza.

*tak wiem, istnieją typy proste jak int, ale one też mają swoje odpowiedniki obiektowe:)


(Ghoost11) #8

Java - piszesz raz i masz wszystko gdzieś, bo uruchamia się wszędzie.

No i jest do niej Eclipse na Windows'a, Linux'a i MacOS'a.