Trudny wybór mobilnego laptopa ok. 2500zł

Witam!

Rozglądam się za notebookiem. Wiem, że jest oddzielny temat na 300 stron ale mam trochę większe wymagania od “dobry do 3000zł”.

Budżet to ok. 2500zł, mogę ew. z ~200zł pójść w górę jednak im mniej tym lepiej :wink:

Rozmiar:

Szukam czegoś nieco bardziej mobilnego. Z jednej strony nie sądzę, żebym bardzo często go wynosił z domu, jednak za rok studia i tam się to może akurat przydać. Kobyłę 15.6" ciężko się przenosi, chciałbym laptopa wrzucić do torby albo plecaka, między książki. Idealny rozmiar matrycy to 14" jednak 13.3" też jest ok.

Firmy:

Acer odpada, znajomi non stop mają problemy z nimi. Firmy, które preferuje to Lenovo, Samsung, Sony.

Zastosowanie:

Oprócz wiadomego, czyli internet, muzyka itd. zajmuje się programowaniem (obecnie głównie pod Androida) dlatego obecnie na PC przy 2GB ramu jak rozłożę się z Eclipse, przeglądarką, odtwarzaczem muzycznym, komunikatorem itd to czuć mocno brak ramu. Jak odpalę emulator to w ogóle. Dlatego preferowana ilość ramu to 8GB, ew. może może być 4GB ale z obowiązkową możliwością samodzielnej dobudowy. Do tego obowiązkowo musi być port hdmi (to chyba wszystko już ma).

Gry:

Nie zamierzam raczej grać na sprzęcie. Lubie czasem odpalić PESa2012, fajnie by było czasem móc pograć na jakiś minimalnych detalach puszczając obraz na tv przez hdmi. Oprócz tego czasem odpalę coś mniejszego typu World of Goo. Uważam, że do tego wystarczy HD300 w zupełności.

System:

Akurat jego może nie być i tak postawię Linuksa. Windowsa włączam raz na miesiąc, bądź nawet rzadziej, żeby włączyć jakąś grę.

Zakup:

Planuje zakupy za jakiś miesiąc. Chciałbym, żeby laptop jednak trochę posłużył. Nie widzę problemu w kupowaniu nowego od sklepu przez allegro, wolałbym ze sklepu w mieście (w razie usterki łatwiej zwrócić, no chyba, że jest door-to-door) jednak wiadomo jakie są różnice cenowe.

Inne preferencje:

Jeżeli chodzi o matrycę to wolałbym matową jednak jestem w stanie przeżyć błyszczącą. Co do procesora to upieram się na produkcję Intela, i3 bądź i5. W laptopie natomiast chcę zobaczyć dysk SSD. Na filmy i inne “duże” dane mam dysk przenośny. Jeżeli domyślnie będzie HDD ok ale koniecznie z możliwością samodzielnej wymiany. Nie ukrywam, że wygląd ma znaczenie, dobrze by było, żeby laptop był w miarę elegancki. Nie rusza mnie brak napędu DVD, ostatni raz użyłem płyty do instalacji systemu pół roku temu, bo nie mogłem znaleźć pendrive’a. “Nawigację” po systemie raczej prowadzę za pomocą klawiatury i to ona powinna się bardziej liczyć niż touchpad, planuję oczywiście dokupić mysz. Chciałbym też koniecznie mieć możliwość podłączenia laptopa do monitora. Monitor ma 21" i wejścia DVI oraz VGA. Miło by było zobaczyć chociaż jedno USB 3.0

To teraz to co sam wygrzebałem:

  • Lenovo ThinkPad Edge 430/330

Znajomy ma jakieś chyba wcześniejsze wydanie ale też 14", nie narzeka, laptop całkiem dobrze wygląda, matryca błyszcząca, nie wiem jeszcze jak z wymianą czegokolwiek, bo z 8GB ramu czy SSD go nie dostanę

  • Lenovo U410

Ideał. No może oprócz matrycy ze względu na to, że błyszcząca ale widziałem go w Media Markt i jest genialny. Strasznie się wkurzyłem (i może ucieszyłem, że to znalazłem, bo bym się jeszcze bardziej wkurzył jak bym kupił…) jak się dowiedziałem, że razem z U310 mają problemy z WiFi: http://forums.lenovo.com/t5/IdeaPad-Y-U … d-p/790527 oczywiście nie wszystkie modele. Podobno wyprodukowane po 27/07 nie mają tego problemu, jednak to nie jest pewne. Raczej nie chciałbym ryzykować takiej kwoty dla słabego WiFi. Rozczarowałem się.

  • Samsung NP530U

Natomiast znalazłem alternatywę. Stał w Media koło Lenovo, wyglądem i rozmiarem zachwycił chyba jeszcze bardziej. Matowa matryca, długo trzyma na baterii, ma hybrydowy dysk 16GB SSD + HDD, w sam raz system można by było postawić na SSD. Można dorwać wersję z 8GB ramu i tym hybrydowym dyskiem za 2777zł (zgubiłem obecnie aukcje). No i niestety 2 wady. Pierwsza to brak VGA, już nawet zerkałem na jakieś przelotki VGA-HDMI i koszt to 200zł. Druga rzecz to czytałem, że się grzeje. O ile nie sądzę, żeby mi to przeszkadzało to fajnie by było jakby jednak sprzęt się nie uszkodził. Są też chyba modele 14" jednak chyba ciężko je dorwać albo cenowo są o wiele mniej atrakcyjne niż 13.3"

Dzięki z góry za pomoc :wink: