TrueCrypt a dysk 1TB

(K Wozniczak) #1

Witam wszystkich :slight_smile:

Mam następujący problem/pytanie.

Mam dysk 3,5 cala zewnętrzny pod USB 2.0 o pojemności 1TB. Ma on być przenośnym ale bardziej stacjonarnym dyskiem z moimi danymi.

Na początek podzieliłem go sobie następująco.

• 1 partycja podstawowa 100GB bez szyfrowania, po to aby coś czasem szybko wrzucić i przenieś.

• 2 partycja logiczna 833GB ukryta.

i rozchodzi się o tą właśnie drugą partycję ukrytą. Zaszyfrowałem ją sobie całą truecryptem AESem jako NTFS ( bo będę miał na pewno niektóre pliki powyżej 4GB ) i wszystko działa ok, po kliknięciu automatycznie montuj i wpisaniu mojego hasła ujawnia się moja ukryta partycja :-), lecz ja chcę w niej stworzyć jeszcze tzw. ukryty wolum czyli jeszcze jedną zaszyfrowaną partycję i tu mam problem bo nie mogę utworzyć większej niż 400GB a chciałbym tak z 700 GB mieć.

Moje pytanie jest czy można stworzyć większą partycję czy nie ma takiej opcji i muszę się zadowolić tymi 400GB lub stworzyć dwie partycje i jedną zaszyfrować i zrobić to jako 2x ale nie chciałbym tego robić wolałbym mieć jedną. Samo szyfrowanie trwało ok 10h. Może znacie jakieś inne sensowne rozwiązanie.

Za wszelką pomoc dziękuje

pozdrawiam

Kris

(roobal) #2

Tylko pytanie czy Ty chcesz stworzyć wolumen ukryty w partycji szyfrowanej czy tę partycję 700GB zaszyfrować na nowo jako ukrytą? W obu przypadkach nie zrobisz maksymalnej wielkości wolumenu bądź partycji, ponieważ tworzenie tej ukrytej polega na tym, że tworzony jest nośnik zewnętrzny i wewnętrzny. Ten zewnętrzny ma być dla pozoru a wewnętrzny jest niemożliwy do wykrycia, ponieważ jest zamaskowany w sposób jakby partycja zewnętrzna była pusta, dlatego partycja wewnętrzna (ta ukryta) nie może być takiej samiej wielkości jak zewnętrzna.

Działa to w taki sposób, że tworzysz 2 hasła, jedno do nośnika zewnętrznego i drugie do ukrytego i w zależności, które hasło podasz podczas montowania to zostanie zamontowania partycja ukryta bądź ta normalna. Wszystko to jest po to, że w razie ktoś wymusi na Tobie podanie hasła to podajesz do tego zewnętrznego nośnika a ponieważ nośnik wewnętrzny jest niemożliwy do wykrycia nikt Ci nie udowodni, że on tam istnieje, nawet policja.

Pozdrawiam!