TrueCrypt i dual boot - instalacja i konfiguracja GRUBa

Witam.

Jakiś czas temu postanowiłem zreorganizować sobie całe stanowisko pracy, wliczając w to sieć domową, system backupów a nawet soft w smartfonie… Najwięcej pracy pochłonęło przenoszenie danych i konfigurowanie laptopa, przy którym natrafiłem na pewne przeszkody.

Podzieliłem sobie 320 GiB dysk twardy w taki sposób:

  1. Windows 7 x64 zaszyfrowana Truecryptem, flaga boot, 100GB, NTFS - podstawowa (sda1)

  2. malutka partycja, 50 MiB na GRUBa, ext4 - podstawowa (sda2)

  3. Ubuntu 11.04, /, 25 GiB, ext4 - logiczna (sda5)

  4. /home zaszyfrowana, 25 GiB, ext4 - logiczna

  5. swap 4 GiB - logiczna

  6. nieużywana NTFS 50 GB - logiczna

  7. partycja na dane, zaszyfrowana, 100 GB, NTFS - logiczna

Na początku zainstalowałem Windows 7, potem Ubuntu, zaszyfrowałem wszystkie planowane partycje prócz sda1, zaszyfrowałem TrueCryptem tę partycję, Truecrypt nadpisał MBR,.

Teraz chciałbym zainstalować GRUBa na sda2 i zrobić menu wyboru systemu, gdzie będzie opcja wyboru loadera TrueCrypta. Z tego co czytałem GRUB2 nie przepada za TrueCryptem i szczerze nie wiem jak się za to dalej zabrać. Próbowałem postępować wg tego poradnika KLIK , ale SGD zwraca w ostatniej fazie błąd 15. I tak nie chciałem mieć GRUBa na sda2, więc nie próbowałem szukać rozwiązania…

Tak więc, mógłby ktoś opisać mi dość obszernie (lub dać link) jak zainstalować GRUBa na tej małej partycji, skonfigurować go tak, by dostępny był loader TrueCrypta, ponieważ nie mam prawie doświadczenia w pracy z linuksami.

Może zrób odwrotnie. Windows jest już zainstalowany, zainstaluj teraz Grub na wydzielonej partycji, zrób jego obraz przy pomocy dd

sudo dd if=/dev/sda2 of=Grub.bin bs=512 count=1

skopiuj ten obraz na partycję Windowsa na dysk C:, dodaj skonfiguruj bootloader Windowsa tak żeby uruchamiał ten obraz (w Windows XP trzeba było dodać odpowiedni wpis w boot.ini w Windows 7 wygląda to inaczej ale nie miałem okazji tego robić), dopiero potem szyfruj partycję z systemem. Gdy podasz hasło do odszyfrowania, powinien się pojawić po tym booloader Windowsa i z niego uruchomisz Gruba i dalej już Linuksa.

Pozdrawiam!

Tylko obecnie zainstalowany jest TrueCryptowy bootloader, który jest zupełnie różny od Windowsowego. Nie ma opcji podczepienia innego systemu, da się tylko (po naciśnięciu ESC) automatycznie wyszukać bootowalnych partycji. Niestety nie znajduje GRUBa na logicznej.

Także wolałbym podczepić truecrypta pod gruba jednak, ew. przenieść gruba na tę małą partycję i ustawić go na automatyczny rozruch ubuntu, żeby truecrypt go znajdował.

Co to oznacza dokładniej?

Pozdrawiam!

Nie mogłem znaleźć dokładnych informacji, na jakiej zasadzie to działa, ale wydaje się, że mniej więcej tak: Przy szyfrowaniu partycji systemowej truecrypt instaluje na niej swój bootloader (do autoryzacji przed rozruchem). Posiada on opcję ominięcia (bypass) autoryzacji kluczem, truecrypt przeszukuje partycje w poszukiwaniu innych bootloaderów. Czyli jeśli wcześniej na innej partycji oznaczonej jako bootowalna był zainstalowany np. GRUB, to truecrypt powinien go odnaleźć. Tylko truecrypt ma problem z partycjami logicznymi.