Truecrypt i kilka systemów do zaszyfrowania

Witam,

chciałbym pobawić się szyfrowaniem dysku jednak przed całą tą zabawą aby zaoszczedzić sobie problemów chciałbym się co nie co o tym dowiedzieć, mianowicie jak wygląda szyfrowanie dysku jeśli mam kilka systemów, np. xp, vista. Instaluje najpierw xp potem viste a potem truecrypta który instaluje boot loadera do MBR. I pytanie moje co jeśli będę chciał przeinstalować np. xp z płytki na pierwszej partycji? MBR zostanie zastąpiony tym z xp, strace dostęp do visty, xp już nie będzie szyfrowany i co potem znowu musze instalować truecrypta i bawić się odpoczątku. Niech mi to ktoś rozjaśni.

czytałeś to:

truecrypt-bezpieczenstwo-poufnych-danych-dla-poczatkujacych-t309862.html

??

Dzięki za odpowiedź. Nie czytałem ale nie ma tam nic czego bym nie wiedział.

Kontynując moje pytania i wątpliwości, wyobrażałem sobie że działa to mniej więcej w ten sposób że po wprowadzeniu hasła dostępu do dysku od tego momentu mam dostęp do zaszyfrowanych partycji na dysku twardym i że wszystko co instaluje jest w locie szyfrowane, no ale to chyba tak nie może działać bo instalację systemu z płyty rozpoczyna się przed odczytem boot loadera z MBR dysku twardego. To w takim razie jak sobie radzić z awariami systemów wymagających napraw z płyt ratunków czy instalacji świeżych kopii. Przecież to rozwiązanie jest strasznie nie praktyczne kiedy zawsze trzeba szyfrować cały dysk od początku, co przy dyskach po 500gb prowadzić może do palpitacji serca.