TrueCrypt win xp partycje logiczne - jak to zrobić

(krzysiekx) #1

Cześć,

Chciałem sobie na komputerze zaszyfrować cały dysk (bez żadnych luk, tylko z hasłem, które ja znam :))

(Saracen) #2

W Windows XP nie da się zaszyfrować całego dysku, jeśli zawiera partycje logiczne - jest to możliwe dopiero w Vista lub Win7.

Rozwiązania są trzy:

1) zaszyfrować oddzielnie partycje systemową i pozostałe;

2) usunąć partycję logiczną i stworzyć na jej miejsce partycję podstawową;

3) zmienić OS na Windows 7.

(krzysiekx) #3

Jak wykonać podpunkt numer 2? Czytałem coś o zmienianiu tego jakimś programem, czy jest to możliwe?

(Lost World) #4

Programem GParted to zrobisz. Swoją drogą ja bym sobie odpuścił, i zainteresował się migracją na OS W7.

(Saracen) #5

Najprościej będzie wpierw zaszyfrować partycje systemową, a później pozostałe partycje. Żeby nie trzeba było ich montować po uruchomieniu systemu można ustawić je jako System Favorite Volumes.

(krzysiekx) #6

Dzięki za program, sprawdzę to :slight_smile: Migracja na W7 - już się tym interesowałem, ale pomysł porzuciłem - jeśli miałoby to dużo bardziej ułatwić szyfrowanie to chętnie system zamienię: w związku z tym parę pytań tutaj: - czytałem, że lepiej jest usunąć stary system i na czysto zainstalować nowy niż uaktualniać stary - jeśli dysk mam podzielony na partycję to najpierw formatuję tą z różnymi rzeczami a następnie systemową a potem instalacja W7 z płyty tak? Czym podzielić partycje żeby nie było problemów przy szyfrowaniu? - jest jakiś kreator przy instalacji W7 czy zrobić to jakimś programem? :slight_smile:

I będzie się to wszystko kupy razem trzymało i nie będzie łatwej możliwości dostania się na komputer bez znania hasła?

Ostatnio przechowuje tutaj bardzo ważne dokumenty i nie chciałbym aby w jakiś sposób trafiły w niepowołane ręce...

Z góry dziękuje :slight_smile:

(Lost World) #7

Według mnie , lepiej usunąć stary system i na nowo zainstalować nowy (takie masło maślane). Nie ma różnicy którą partycję sformatujesz pierwszą. Oczywiście, że jest prosty i intuicyjny kreator który jest już wbudowany w instalator systemu Windows 7.