Truecrypt - zabezpieczanie pendriva

Witam. Mam mały problem zainstalowałem sobie TrueCrypt mam kartę MMC o pojemności 16MB chciałbym trochę poeksperymentować na nim i dlatego sformatowałem ją oraz wykonuje kroki opisane w tym poradniku ale niestety nie działa:(

Z góry dzięki za pomoc

Nie chce mi się za bardzo czytać tej całej treści artykułu, ale kiedyś też go przerabiałem i był tam mały błąd, przez co sie sypało. Jednak ja polecam rozwiązanie bez plików *.bat. Po krótce: zakładam, że masz już zahasłowany kontener. Umieść go w głównym katalogu na dysku flash. Skopiuj obok niego pliki truecrypt.exe i truecrypt.sys z zainstalowanego programu TrueCrypt(domyślnie w Program Files). Dodaj tam również tak spreparowany plik autorun.inf:

[autorun]

label=MyData

icon=key.ico


action=Utwórz wolumin TrueCrypt

open=truecrypt /v MyData /li /q /a /m rm /e


shell=mounttc

shell\mounttc=&Podłącz wolumin

shell\mounttc\command=truecrypt /v MyData /li /q /a /m rm /e


shell=dismounttc

shell\dismounttc=&Odłącz wolumin

shell\dismounttc\command=truecrypt /di /q


shell=runtc

shell\runtc=Uruchom TrueCrypt

shell\runtc\command=truecrypt

I wsio. Mi tak przygotowany pendrive działa jak ta lala.

ten plik który tworze przy robieniu kontenera mam nazwać MyData?

Dodane 9 sierpnia 2009, 21:57:37

nie śmiga :frowning:

Tak, w tym przykładzie kontener nazwij MyData, no chyba, że chcesz inaczej, wtedy wszędzie w pliku autorun również pozamieniaj. Nie śmiga tzn.? Jakiś błąd, autorun w ogóle nie odpala? Wszystko pokopiowałeś do głównego katalogu?

nic nie wyskakuje zachowuje się tak jak normalny pendrive bez zabezpieczeń

A widzisz, bo masz TrueCrypt w katalogu, a to ma wyglądać tak:

zawartość = { MyData, truecrypt.exe, truecrypt.sys, autorun.inf, plik_ikony.ico(opcjonalnie) }

Tak jak pisałem wcześniej, powyższe pliki truecrypt.exe i sys kopiujesz z katalogu TrueCrypt z Program Files.

poprawiłem i nawet kompa zresetowałem i lipa odpala się normalnie nie wyskakuje nic o hasło

Flaszer a powiedz jak zrobić, żeby przy wyjmowaniu pen’a zaszyforowany dysk także się odłączał i znikał

z góry thx

Dobra robota <> po kilku próbach udało się w końcu.

To wszystko co znalazłem w sieci np:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1376073.html

http://www.vista.pl/porady/513_jak_zabe … crypt.html

nic nie dało. Pendrive 4Gb. System FAT. Jeszcze spróbuję zmienić na NTFS i spróbuje dojść tamtymi sposobami może się uda.

Jeśli chodzi “żeby przy wyjmowaniu pen’a zaszyfrowany dysk także się odłączał i znikał” to trzeba niestety ręcznie nacisnąć prawym przyciskiem myszy na tym dysku “MyData” i wybrać opcję “Odłącz Wolumin” wtedy ta zaszyfrowana partycja zniknie a “MyData” normalnie zostaje. Chyba że coś się jeszcze da wymyślić :wink: gdyby coś to mój GG 2772664 służę pomocą.

Pozdrawiam

Niestety, nie ma metody na automatyczne odłączanie pamięci flash. Btw. odświeżamy stary topik :stuck_out_tongue:

A no odświeżamy przyda się napewno :wink: .

Z tego co zauważyłem bo robiłem twoim sposobem to na tym komputerze na którym się wcześniej instalowało TrueCrypta to właśnie jest jak pisał kolega że mu nie działa. Po prostu trzeba odpalić program i ręcznie zamontować wolumin i wtedy działa tak samo ręcznie odłączyć go. Na innych kompach normalnie działa na starcie automatycznie sprawdzałem i po naciśnięciu prawym przyciskiem na zaszyfrowanym dysku jest kilka opcji z menu TrueCrypta a na tym co robiłem niestety nie. Niby go odinstalowałem na tym kompie ale dalej to samo. Spróbuje może wywalić z rejestru resztę plików może będzie jak na pozostałych kompach. Ogólnie sposób jest fajny i sprawdzony :wink: działa.

Witam, w katalogu głównym pena mam dokładnie taką zawartość, jednak po kliknięciu na pendrive i wpisaniu hasła do szyfrowanego woluminu (okienko truecrypt), pojawia się komunikat:

“The system cannot find the file specified”.

Z kolei montowanie woluminu standardowo przez program truecrypt działa bez zarzutu. Problem tkwi pewnie w zawartości autorun.inf. U mnie jest tak:

[autorun]

label=Data

icon=drive.ico

action=Utwórz wolumin TrueCrypt

open=truecrypt /v Data /lz /q /a /m rm /e

shell=mounttc

shell\mounttc=&Podłącz wolumin

shell\mounttc\command=truecrypt /v Data /lz /q /a /m rm /e

shell=dismounttc

shell\dismounttc=&Odłącz wolumin

shell\dismounttc\command=truecrypt /dz /q

shell=runtc

shell\runtc=Uruchom TrueCrypt

shell\runtc\command=truecrypt

Czyli przez analogię zmieniłem nazwę woluminu na Data i literę dysku na Z. Tu pytanie - czy nadanie na stałe innej litery do pendrive może mieć tu znaczenie? (u mnie na stałe jest litera O, czy to musi być ujęte gdzieś w autorun.inf?)

Dzięki z góry.

Wydaje mi się, że u Ciebie problem tkwi w tym, że Truecrypt nie może odnaleźć pliku “kontenera”. Upewnij się, że znajduje się on w głównym katalogu na Pendrive i jest nazwany “Data” - zgodnie z Twoim plikiem autorun.

Ostatnio testowałem ten program i zrobiłem listę krok po kroku, jakie czynności po kolei. Polecam lekturę - http://www.vert.pl/blog/661/zabezpieczenie-pendrive-haslem.html