Tryb Bridge - dwa znaczenia

Dzień dobry,

 

  1. Z jeden strony wiem, że tryb bridge rutera oznacza, ze pozwala on łaczyć dwia segmenty sieci bezprzewodowej. Czyli tworzy on tzw. most/mostek. Taki tryb eliminuje możliwośc podłaczenia klientów bezprzewodowych do takich mostków. Do takich mostków można łączyć tylko komputery przez kabel.

 

  1. Z drugiej strony, np w modemach Compal, tryb bridge oznacza przeźroczystość , czyli możliwość podłączenia swojego rutera, do Compala, tak aby tej swój działał jako ruter. Compal pozostaje tu całkiem przeźroczysty. Do swojego rutera, w takim układzie, można oczywiście łączyć się bezprzewodowo jak i przewodowo.

 

Więc co oznacza tryb bridge w końcu? Bo są tutaj dwa znaczenia.

 

thx

Punktu pierwszego nie rozumiem - czemu nie można się łączyć? Bridge pracuje (w ogromnym uproszczeniu) do wartswy drugiej modelu OSI (czyli kable/połączenia fizyczne i np. adresy MAC) - IP/firewall itd. nie ma tu nic do gadania. Bridge (znowu w uproszczeniu) to bardzo mała logika, wpinając się w taki ruch tam bardzo mało dzieje się “logi”. Bridge można np. opisać jako przejściówkę z gniazdka USA na PL (fizyczną), czy np. reduktor ciśnienia na butli - wszystko “przelatuje”, nie jest modyfikowane. 

np. tu: http://www.dipol.com.pl/tryby_pracy_access_pointa_na_przykladzie_urzadzenia_tp-link_tl-wa500g_bib505.htm

 

jest opisane działanie Bridge (point to point). Oraz zdanie “Żadna karta bezprzewodowa nie podłączy się do urządzenia.” Czyli własnie pierwszy punkt o który pytasz.

 

albo z dlink.com

http://www.dlink.com/pl/pl/support/faq/access-points-and-range-extenders/access-points/dap-series/dap-1320/pl_what-do-the-modes-mean-on-my-ap

 

“Point-to-Point / Wireless Bridge - Tryb Point-to-Point /Wireless Bridge pozwala zbudować połączenie Punkt-Punkt, czyli most bezprzewodowy/tryb pomostowy. […] Klienci sieci bezprzewodowej nie będą komunikować się z AP w tym trybie”

Zupełnie dwie inne sprawy opisujesz. W przypadku obu linków medium bezprzewodowe “spaja” dwie sieci i w tych okolicznościach przyrody jest już wykorzystane na poczet budowania tego “mostu”, więc medium nie może być już inaczej wykorzystane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby podłączyć dodatkowy AP do jednego ze switchy routerów i będziesz już miał wifi, co przeczy stwierdzeniu “Taki tryb eliminuje możliwośc podłaczenia klientów bezprzewodowych do takich mostków.” :wink:

Ale chodzi o bezpośrednie podłączenie do takiego mostu - czyli nie można. No i bridge to w końcu znaczenie numer 1 czy 2 (mój pierwszy post)?  Czy możne dwa znaczenia jednocześnie i wtedy pojęcie bridge należy podzielić

  1. Bridge tryb łączeniowy point to point

  2. Bridge tryb transparent - czyli tylko modem niewidoczny.

“Ale chodzi o bezpośrednie podłączenie do takiego mostu - czyli nie można. No i bridge to w końcu znaczenie numer” - oczywiście że możesz “bezpośrednio” się podłączyć, ale w sytuacji gdy np. któryś z tych all-in-one firewallów pozwalają na “wystawienie” dwóch wifi:

  • jedno do zestawienia połączenia między routerami (bridge)
  • drugi do “wpięcia się”. 

punkt 1 i 2 to jedno i to samo: w pierwszym “spoiwem” dwóch sieci jako medium jest wifi, w drugim przypadku modem realizujący swoje “modemowe” funkcje (np. PPPoE, które jest w wartswie drugiej OSI).

 

* PPPoE jest w tzw. wartswie 2.5, ale nie chcę już teraz bardziej mieszać :wink:

W obu przypadkach bridge to to samo. Mostkowanie polega na łączeniu ze sobą wielu interfejsów.  W jednym przypadku łączysz ze sobą urządzenia bezprzewodowe w innym interfejsy sieciowe. Bridge działa w drugiej warsywie. AP Client teoretycznie też tworzy most z AP, ale to już nie bridge tylko warstwa trzecie czyli routing. 

 

Tak samo w modemach, tryb bridge oznacza tryb pracy w drugiej warstwie, tryb router w trzeciej warstwie. 

Zebyś to sobie lepiej wyobraził, to wytłumaczę to tak. Masz ISP, który dostarcza Ci Internet po wifi. W domu masz AP, który działa w trybie bridge i podłącza się do AP ISP. Kablem podpinasz się do AP. Masz ISP, który dostarcza Ci Internet pod DSL, HFC lub FTTH. Modem jest,mostem pomiędzy Tobą, a urzadzeniem ISP. 

 

Oba urządzenia są bridgami pomiędzy Tobą, a ISP. Modem musi mieć co najmniej dwa interfejsy. Jedno to, np. kabel koncetryczny lub telefoniczny, drugie to skretka. W przypadku AP to wifi i skretka. Zadaniem modemu jest przemienić sygan z jednego medium na inne.

 

Ponieważ urządzenie pracuje w drugiej warstwie nie dostaje adresu IP tylko przekazuje je urządzeniu pracujacemu w warstwie trzeciej, stąd stwierdzenie, że modem działa transparetnie. 

 

W kazdym razie w obu przypadkach bridge jest tym samym.