Tryb kodowania w neostradzie

Witam.

Mam pewne pytanie odnośnie trybów kodowania stosowanych przez TP w neostradzie. Na wstępie napiszę od razu że zależy mi na jak najmniejszym pingu (w grach), neo 6Mb, router TP-Link TD-W8950ND

Mój ping do onetu wynosi ~33ms, przypuszczam więc że jest to spowodowane ustawieniem Interleaved zamiast Fast. Nie jestem jednak tego pewny, ponieważ nie wiem jak to w moim przypadku sprawdzić- sposób z >tego tematu< nie działa (screen), w statystykach ADSL w routerze również nigdzie nie widzę informacji na ten temat. Ma ktoś jakiś pomysł bym mógł samodzielnie sprawdzić jaki tryb kodowania mam ustawiony?

I jeśli już sprawdziłbym jaki tryb, przyjmę na wstępie że Interleaved, to czy po ewentualnym telefonie do TP i przestawieniu mi trybu na Fast przy takich parametrach, nie będzie jakiś problemów z rozłączaniem itd.? ->link do parametrów

Proszę o konkretne odpowiedzi.

Zacznijmy od tego, że TP bardzo niechętnie przełącza na inny tryb i z tego co wiem, po pewnym czasie zostaje automatycznie przestawiony na Interleaved.

tryb jest ustawiany chyba automatycznie i na pewno masz interleaved i raczej nic nie zrobisz.w statystykach tam gdzie parametry linii jest coś takiego jak Delay (msec) jak się nie mylę ten parametr pokazuje jakie jest opóźnienie

Z wypowiedzi osób z różnych forów (najwięcej 2009r), wynikałoby że wystarczyłby telefon do TP i powinni przestawić. Ale jak widzę, piszecie coś innego. :razz: Dziwi mnie więc trochę ich postawa, by przy powiedzmy dobrych parametrach nie ustawić kodowania znacząco zmniejszającego ping.

przeplot jest ustawiany przez automat w zależności od prędkości internetu i jakości lini np. u mnie przy 20Mb przeplot 64/4 ping do onetu 38ms u ciebie 38/8 i ping 33ms co jest bardzo dobrym wynikiem bo przeważnie na 6MB jest przeplot 98/8 i wtedy pingi powyżej 40ms, też są różne pingi do różnych serwerów u mnie wp.pl 24ms a onet 38ms .Możesz dzwonić do nich tylko że na infolinii raczej nie mają takiej władzy żeby zmieniać kodowanie nawet jak trafisz na kogoś co ma takie uprawnienia to pewnie automat po jakimś czasie przywróci poprzednie wartości więcej mogą technicy zrobić musiałbyś zgłosić jakąś usterkę i dogadać sie z takim potem w swojej sprawie no nie wiem próbuj różnymi sposobami i się nie poddawaj dużo ludzi walczy z tp o pingi niektórym się udaje czasami:-D

Każdy przypadek trzeba rozpatrywać osobno, biorąc dodatkowo pod uwagę modulację (G.DMT czy ADSL2+). W pierwszym interleaver depth (np. 64/8) i delay (np. 10 down i 5 up) ustawiane są na sztywno na stałe; za to w ADSL2+ oba parametry ustawiane są przy każdym połączeniu. Niestety nie każdy router wyświetla dokładne dane dotyczące linii i w wielu przypadkach da się odczytać jedynie interleaver depth. Ja przy 64/8 mam różne pingi w zależności od tego jaki delay ustawi mi przy połączeniu, a niestety na down mam 5 i na up 12, co daje przy 20 Mb/s pingi w 30 ms do onetu.

PS. Nie ma co dzwonić do TP i prosić o zmianę na fast, jeśli ktos ma możliwość niech się połączy przez ADSL2+ i powinien mieć niższe pingi.

@kuba_bed, jak widać na jednym ze screenów, posiadam właśnie modulację ADSL2+. Pingi są takie, jakie podałem, ok 33ms do onetu, 43ms do wp, 38ms do dobrychprogramów. Jednak najlepsze porównanie z innymi mam w grach, przykładowo pingi większości graczy oscylują w granicach 20ms a u mnie 35-40. Nie jest to tragedia, ale ‘mogłoby być lepiej’. Najważniejsze jednak, że nie mogę się przyczepić do stabilności i szybkości łącza.

Szkoda więc (jak piszecie), że TP nie może się dostosować do oczekiwań klienta, w moim przypadku- do zmiany kodowania. A większości dają interleaved pewnie dlatego, żeby nie było męczenia ich telefonami o zrywaniu połączeń, bo z tego co wiem, fast przy gorszych parametrach linii może być mniej stabilny.

Ja mam np. niższe pingi do dobrychprogramów niż do onetu :smiley: ale to raczej zależy od tego gdzie jest się podłączonym. Zależy od trasy itd.