Tryb Ultra DMA w Acer Extensa 5220

(MiL-) #1

Witam, kupiłem sobie do laptopa (Acer Extensa 5220) kieszeń na dysk montowaną w miejsce napędu CD. Włożyłem do niej dysk 500GB i wszystko działa poza tym że dysk pracuje bardzo wolno. Napęd CD był połączony złączem ATA (nie SATA) i teraz menadzer urządzeń pokazuje urządzenie ATA Channel 0 i w nim tryb pracy Ultra DMA tryb 2. Prędkość tego trybu to 33MB/s i tak właśnie dysk pracuje. 

Jak więc w Windows 8 zmienić tryb na Ultra DMA 5 ? W specyfikacji laptopa właśnie taki standard jest podany.

(JNJN) #2

Ale to jest dla kontrolera dysku, a kontroler stacji DVD jest ATA i nic nie zrobisz.

(Agatonster) #3

MiL-

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(MiL-) #4

Zainstalowałem Sisoft Sandrę żeby zobaczyć co tam siedzi i wg. niej są 2 kontrolery. Jeden SATA300 dla dysku, a drugi ATA, którego maksymalny tryb to Ultra DMA 5. Tymczasem dysk do niego podpięty działa na Ultra DMA 2.

post-140016-0-40546600-1390935082_thumb.

(JNJN) #5

Może to być problem też kieszeni i jej kontrolera sata - ATA?

(MiL-) #6

Odgrzebię kotleta bo to mój kotlet :slight_smile:

Zabrałem się za to po jakimś czasie i udało się to naprawić. Okazuje się że system dla złącza ATAPI domyślnie ustawia UDMA 2 bo myśli że tam i tak będzie napęd CD więc więcej nie trzeba. Trzeba mu wytłumaczyć że tak nie jest.

Rozwiązanie jest tutaj: http://forum.techinferno.com/desktop-storage/2108-diy-adding-ssd-hdd-storage-using-optical-bay-caddy-%5Bver-2-0%5D.html

Jest tam plik UDMA_Fix.bat, który czaruje tak że dysk zaczyna działać w trybie UDMA 5. Wszystko jest tam opisane. W ten sposób prędkość wzrosła z 30MB/s na 70MB/s.

Może komuś się przyda bo to przypadłość wielu laptopów.