Tryb Ultra DMA w Acer Extensa 5220

Witam, kupiłem sobie do laptopa (Acer Extensa 5220) kieszeń na dysk montowaną w miejsce napędu CD. Włożyłem do niej dysk 500GB i wszystko działa poza tym że dysk pracuje bardzo wolno. Napęd CD był połączony złączem ATA (nie SATA) i teraz menadzer urządzeń pokazuje urządzenie ATA Channel 0 i w nim tryb pracy Ultra DMA tryb 2. Prędkość tego trybu to 33MB/s i tak właśnie dysk pracuje. 

Jak więc w Windows 8 zmienić tryb na Ultra DMA 5 ? W specyfikacji laptopa właśnie taki standard jest podany.

 

Ale to jest dla kontrolera dysku, a kontroler stacji DVD jest ATA i nic nie zrobisz.

MiL-

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

 

Zainstalowałem Sisoft Sandrę żeby zobaczyć co tam siedzi i wg. niej są 2 kontrolery. Jeden SATA300 dla dysku, a drugi ATA, którego maksymalny tryb to Ultra DMA 5. Tymczasem dysk do niego podpięty działa na Ultra DMA 2.

post-140016-0-40546600-1390935082_thumb.

 

Może to być problem też kieszeni i jej kontrolera sata - ATA?

Odgrzebię kotleta bo to mój kotlet :slight_smile:

Zabrałem się za to po jakimś czasie i udało się to naprawić. Okazuje się że system dla złącza ATAPI domyślnie ustawia UDMA 2 bo myśli że tam i tak będzie napęd CD więc więcej nie trzeba. Trzeba mu wytłumaczyć że tak nie jest.

Rozwiązanie jest tutaj: http://forum.techinferno.com/desktop-storage/2108-diy-adding-ssd-hdd-storage-using-optical-bay-caddy-%5Bver-2-0%5D.html

Jest tam plik UDMA_Fix.bat, który czaruje tak że dysk zaczyna działać w trybie UDMA 5. Wszystko jest tam opisane. W ten sposób prędkość wzrosła z 30MB/s na 70MB/s.

Może komuś się przyda bo to przypadłość wielu laptopów.