Tryb XP a VirtualBox

Witam,

mam Windows 7 Professional i w nim tryb XP.

Niemniej, używam virtualboxa, np. aby nieco “pobawić się” Linuksem. Czy jest możliwe odpalenie trybu xp w ramach virtualboxa?

Nie widzę sensu aby mieć 2 pakiety do wirtualizacji, a poza tym virtualbox ma znacznie większe możliwości konfiguracyjne, oraz wsparcie dla akceleracji DX.

Możesz uruchamiać XP na VirtualBoxie, bez problemu. Co prawda nie działa to aż tak “elegancko” jak XP-mode w siódemce (tryb seamless windows jest ale nie działa idealnie, nie ma skrótów do poszczególnych aplikacji uruchamianych w wirtualce…) ale działa. Inna wada, to konieczność posiadania osobnej licencji na ten wirtualny XP. Ale jest też zaleta (dla ciebie nie, ale jak ktoś ma takiego starego blaszaka jak ja :slight_smile: ) - VirtualBox nie wymaga sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji.

Windows Virtual PC już także nie wymaga, po zainstalowaniu odpowiedniej aktualizacji. Co do do głównego wątku- tak jak napisał goomish, można oczywiście instalować XP na VB, jednak trzeba dodatkowo posiadać na niego licencje.

Możesz nieco więcej napisać o tym trybie?

Czy umożliwia on bezpośrednie uruchamianie konkretnych programów tak jak jest to w XP Mode?

Zależy co masz na myśli pisząc bezpośrednie. Dokładnie tak, jak w XP Mode to niestety w Virtual Boxie nie da się, przynajmniej póki co (dziś pokazała się beta VBoxa 4, zobaczymy co tam w niej będzie nowego :slight_smile: ). To znaczy, nie można sobie zrobić skrótu w Menu start / na Pulpicie do, powiedzmy Konqerora w wirtualnym Ubuntu i od razu po kliknięciu skrótu “widzieć” tylko okno K. Działa to w sposób “klasyczny”: uruchamiasz VirtualBoxa, ładuje się system-gość i jakiś jego program. I dopiero teraz można wskazać okno, które ma być widoczne w trybie seamless