Trzeszczenie dysku

Witam!

Od pewnego czasu mam dwa dyski takie jak w podpisie wd kupiłem nieco ponad miesiąc temu.

Dzisiaj jak wróciłem z pracy i włączyłem kompa któryś z dysków zaczął dziwnie trzeszczeć:/

I trzeszczy w czasie odczytywania danych i ładowania sie systemu :confused: Raz głośniej raz mniej:/ Niestety nie wiem który to dysk bo są zamocowane jeden pod drugim i trudno określić który wydaję takie dźwięki:/

Nie mogę jak na razie też ich rozdzielić bo jak ruszę taśmy to mi się rozsypią, czekam na nowe taśmy z allegro.

Czytałem na forum, że ważne są odczyty ze smarta, ale nie wiem jak się do nich zabrać :confused: czy koś może mi pomóc? doradzić?

dysk WD

dysk ExcelStor

z góry dzięki :slight_smile:

Jeśli wierzyć w odczyt SMART to masz błędy kontrolera IDE - wygląda raczej na uszkodzoną taśmę sygnałową.

Wykonaj defragmentację dysków.

Użyj narzędzi producenta dysku i sprawdź dyski.

nom wtyczka na środku taśmy prawie odpada czekam na nowe myślałem, że dzisiaj będą :confused:

hmm i to od tego mogą być te trzaski ??

bo taśmy są uszkodzone od dłuższego czasu a trzeszczy od wczoraj

Mam identyczny dysk u siebie w kompie. Niestety jeśli chodzi o ten dysk to jego urokiem jest głośna praca głowic dysku, dysk ten ma to do siebie, że wpada w duże wibracje i jeśli masz zwykłą obudowę (powiedzmy poniżej 200 zł) to pod wpływem wibracji dysku trzeszczy także obudowa.

Da się to w znacznym stopniu wyeliminować za pomocą :“pochłaniaczy drgań”:

  • Zalman ZM-2HC2

  • Revoltec HDD Silencer itp.

nom ale to nie obudowa mi trzeszczy tylko sam dysk :confused: najbardziej podczas odczytu :confused: a mam go ponad miesiąc chyba ale trzeszczy dopiero od 2 dni

Obudowa powoduje że te trzaski są jeszcze bardziej słyszalne, gwarantuje ci że po wyjęciu dysków z obudowy głośnośc dysku zmniejszy się znacznie. Sprawdź czy dyski masz równo przykręcone, czy jakaś śrubka nie lata. Jesli wszystko jest ok a dysk nawet po wyłożeniu z obudowy trzeszczy to wybierz sie do serwisu gwarancyjnego.

Pozdrawiam :slight_smile:

myślisz, że po tych próbach nadal będą trzaski powinienem go oddać na gwarę ??

chociaz jestem pewien, że to nie wina obudowy itp bo trzeszczeć zaczęło dosłownie z dnia na dzień tak nagle

Nie wiem jakiego rodzaju są to trzaski ale nic nie zaszkodzi jak sprawdzi go serwis :slight_smile:

n trzaski jak trzaski :smiley: