Trzeszczenie w zasilaczu

od pewnego czasu gdy włączam komputer przez pewien czas zasilacz zaczyna trzeszczeć i po pewnym czasie to przechodzi nie mam pojęcia jaka może być przyczyna

trzeszczeć czy raczej wyć?

może masz tam dużo syfu i trzeba go wyczyścić… albo wymienić też tak może być…

trzeszczy… a gdy go lekko przytrzymie ręką to przestaje gdy puszczam na nowo :confused: to trzeszczenie trwa tylko chwile zazwyczaj gdy komp jest wyłanczany na noc a rano go odpalam

to coś mi się zdaje że wiatrak jest zasyfiony, proponuję go porządnie przeczyścić

a czyścisz czasem w środku komputer z kurzu??

Miałem dosłownie taki sam problem, spróbuj raz przed włączeniem komputera wyczyścić lekko wiatraczek i całą resztę np. pędzelkiem lub czymś podobnym.

MaxT przecież mu to napisałem czytaj…

a tak ogólnie to lepiej go rozbierz i odkurz lub jak masz dostęp do kompresora ( lub powietrze w spreju) to przedmuchaj wszystko

dzisiaj np nie trzeszczał bo nie wyłaczyłem go z panela zazwyczaj jak wyłanczam to trzeszczy… odkurzę go w środku porządnie zobaczymy…

Podaj markę/model zasilacza.

A po co to potrzebne?

Możliwe że wiatrak jakoś ociera czy coś.Wyczyść jak koledzy mówili wyżej zobacz czy wiatrak jest na właściwym miejscu,czy się nie przesunął itp,sprawdź czy nic się nie poluźniło,w razie takiego przypadku podokręcaj.A najlepiej by było jakbyś włączył kompa bez obudowy na zasilaczu i sprawdził skąd ten hałas i co jest grane,szybciej byś doszedł :slight_smile:

@UP - Żeby profilaktycznie wykluczyć hipotezę czegoś o wiele gorszego niż ocieranie/kurz.

W celu przeczyszczenia flaków możesz zakupić, jak kolega pisał, sprężone powietrze w sprayu albo mini-odkurzacz na USB do czyszczenia podzespołów komputera (jakby się uparł to i taki zwykły z cienką końcówką może być). Nie orientuję się ile obecnie takie urządzenie kosztuje, ale jest to gadżet na raczej niezbyt zasobną kieszeń, a ułatwia konserwację pc. Wówczas traktujesz pędzelkiem wiatraczek i wnętrze zasilacza, a wszystko zasysasz rurką.

czyszczenie nic nie dało:(

Dodane 04.07.2009 (So) 16:10

macie jakieś inne pomysły??

Dodane 04.07.2009 (So) 16:59

???

na tą chwilkę to:

  • wymiana zasilacza na nowy, no ale to już wydatek.

  • jeśli to wiatraczek to możesz go wymienić ale to już musisz umieć coś takiego zrobić lub dać komuś kto ci to zrobi. (mniejszy wydatek ale moim zdaniem nie bardzo się opłaca, chyba że kupisz jakiś dobry wiatraczek, niedrogo.

jeśli masz już długo kompa to może warto jednak kupić nowy zasilacz, bo jednak z czasem każdy zasilacz wysiada i nie daje dobrych napięć, a dobre i prawidłowe zasilanie to podstawa prawidłowej pracy wszystkich podzespołów kompa.

Ale przede wszystkim musisz być pewien że to jest to.

Proponuję wyjąć zasilacz z kompa i zdjąć z niego obudowę (jak możesz to postaw go na obudowie kompa lub obok na jakichś pudełkach tak żebyś go nie trzymał w ręku, aby cię prąd nie popieścił), podłączyć wszystkie kable tak jak były ale tak żebyś widział wnętrze zasilacza i mógł dobrze stwierdzić co trzeszczy , to przynajmniej powie ci co konkretnie trzeszczy, czy to jest wiatrak cz jakaś część elektroniki.

Ale jak to robisz to uważaj i niczego nie dotykaj w zasilaczu, jak jesteś za mody lub nie robiłeś nigdy czegoś takiego lub podobnego to lepiej poproś kogoś starszego, ogólnie uprzedzam żeby nie było…

Mi również tak trzeszczy jakby się odkręcił ale to nie możliwe bo sprawdzałem. Polecam porządne wyczyszczenie i sprawdzenie czy aby śrubka nie odkręciła się.

Ja jednak nadale obstaję, abyś podał model zasilacza (mimo, że kolega uważa informację za bezcelową). Przy okazji napisz ile zasilacz ma lat.

a po co … " to się nogi nocą " jak poda model zasilacza będzie można stwierdzić czy ten jego zasilacz to jakiś lepszy model czy jakieś badziewie z czarnej listy zasilaczy…